پیش‌بینی بیش فعالی با شیوه دوست یابی

۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۵:۱۷ - کد خبر: 173311

سلامت نیوز: شیوه دوست‌یابی و برقراری ارتباطات بین فردی در کودکان و نوجوانان بیش فعال بر روند پیشرفت بیماری آنها تأثیر می‌گذارد. مطابق با آخرین تحقیقات انجام گرفته، دوست یابی‌های ناکام، ارتباطات ناموفق در گروه همسالان یا طرد شدن و نادیده گرفته شدن توسط گروه همسالان شدت علائم را در کودکان بیش فعال افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، پژوهشگران دانشگاه نروژ در آخرین دستاوردهای خود به این نتیجه رسیدند، اکثر کودکان بیش فعال تمایل شرکت در گروه‌های دوستی پرجمعیت را نداشته و برقراری مهارت‌های اجتماعی برای آنها دشوار تلقی می‌شود. در حقیقت، با کنترل روابط بین فردی و کمک به رشد روانی اجتماعی آنها باعث می‌شود تا کنترل علائم بهتر انجام شود. مطالعات نشان می‌دهد، نوع دوست‌یابی در کودکان بیش فعال به فاکتور سن وابسته است. به این صورت که هر چه والدین و مسئولان آموزشی بر مهارت‌های ارتباطی کودکان مبتلا به بیش فعالی در سنین کم نظارت بیشتری داشته باشند احتمال کنترل علائم بیماری و پیشگیری از شدت آن بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر دانشمندان دانشگاه علوم شناختی دانشگاه نروژ معتقدند با استفاده از تخمین کیفیت روابط اجتماعی و شیوه دوست‌یابی در کودکان بیش فعال می‌توان احتمال بیش فعال بودن و ابتلا به نقص توجه در کودکان را پیش‌بینی و برای کنترل زود هنگام علائم اقدام کرد.
دکتر فرود استنسنگ، محقق دانشگاه روان شناسی و علوم شناختی نروژ معتقد است، سنین 4 و 6 سالگی بهترین زمان برای پیش‌بینی پیشرفت بیماری در کودکان بیش فعال یا تشخیص زود هنگام بیماری از طریق بررسی کیفیت روابط دوستانه کودکان و استفاده از الگوهای ارتباطی صحیح در پایداری روابط بین فردی است. وی ادامه می‌دهد، این پژوهش نشان داد والدین، دوستان و خویشاوندان نزدیک، مربیان و به طور کل مسئولان آموزشی نقش مهمی در کیفیت دوست‌یابی‌ها و تقویت مهارت‌های اجتماعی در کودکان بیش فعال داشته که این مسأله به تقویت یا از بین بردن علائم بیماری در کودکان مبتلا به بیش فعالی، نقص توجه کمک می‌کند. در واقع کمک به بچه‌های بیش فعال برای یافتن دوستی‌های با دوام وشرکت در گروه‌های همسال دوستانه پرجمعیت مفید تلقی شده و نقش مهمی در بهبود بیماری دارد. این تحقیق نشان داد بروز رفتارهای پرخطر و تکانشگرانه کودکان بیش فعال در سنین 8 تا 9 سالگی به میزان زیادی وابسته به الگوهای ارتباطی و کیفیت دوستی‌های آنها در 4 یا 6 سالگی قرار دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.90536s, 19q