در حالی که مسئولان بهداشتی ایران از بعید بودن خطر ورود بیماری زیکا به ایران خبر می‌دهند، آنا پوپوا رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کننده روسیه معیارهای بازرسی جدیدی را برای جلوگیری از انتشار ویروس زیکا در این کشور اعلام کرد.

سلامت نیوز:در حالی که مسئولان بهداشتی ایران از بعید بودن خطر ورود بیماری زیکا به ایران خبر می‌دهند، آنا پوپوا رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کننده روسیه معیارهای بازرسی جدیدی را برای جلوگیری از انتشار ویروس زیکا در این کشور اعلام کرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس؛ رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کننده روسیه گفت: «این بازرسی دائمی است. تمام مسافران با علامت تب (که اولین نشانه این ویروس است) مانند بیماری‌های دیگر، مورد بازرسی قرار می‌گیرند.»

پوپوا افزود: « کنترل‌های بهداشتی و قرنطینه تاثیرگذار است. موسسه اپیدمولوژی ما یک سیستم برای تشخیص این ویروس ایجاد کرده است که ما امیدواریم مورد تایید اتحادیه خدماتی نظارت بر بهداشت و درمان (Roszdravnadzor) قرار گیرد.»

ویروس زیکا برای اولین بار در سال 1947 در جنگل زیکا در کشور اوگاندا قرنطینه شد. ماه مه گذشته، زمانی که این ویروس به سرعت در کشور برزیل و سپس در کشورهای دیگر قاره آمریکای شمالی و جنوبی شیوع یافت، به موضوع بحث‌برانگیزی‌ تبدیل شد. تا به امروز این ویروس در 21 کشور از 55 کشور نیم‌کره غربی نفوذ پیدا کرده است.

این ویروس باعث درجه حرارت بالا، تغییر رنگ چشم به رنگ صورتی، سردرد و ضعف، درد مفاصل، در برخی موارد تهوع، معده درد و آشفتگی و ناراحتی می‌شود. ویروس زیکا توسط پشه‌ها، به‌ویژه پشه «آئدس اجیپتی» منتقل می‌شود. برخی اطلاعات حاکی از آن است که انتقال ویروس از انسان به انسان در تماس‌های جنسی محافظت نشده نیز ممکن است. نگرانی ویژه متخصصان از این است که اگر یک زن مبتلابه ویروس زیکا باردار شود، امکان دارد که کودک به میکروسفالی (یک اختلال ژنتیک مادرزادی که در آن مغز رشد کافی نمی‌کند و منجر به بروز معلولیت گسترده و ناتوانی‌های فراوان می‌شود) مبتلا گردد.

شیوع این بیماری در آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی و منطقه اقیانوس آرام گزارش‌شده است. این بیماری هم‌اکنون در نیم‌کره غربی به‌سرعت در حال انتشار است. ویروس زیکا در 21 کشور از 55 کشور نفوذ یافته است، اگرچه ماه مه گذشته این آمار تنها در برزیل تائید شد اما در دسامبر 2015 نیز دو مورد در آلمان گزارش‌شده بود.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha