برخلاف آنچه تاکنون پنداشته می‌شد که ویروس زیکا فقط نوزادان را به کوچکی جمجمه مبتلا می‌کند، پژوهش‌های اخیر این ویروس را با یک عارضه مرگبار در بزرگسالان مرتبط ساخته است.

هشدار به مسافران المپیک ریو: عوارض زیکا؛ فلج یا مرگ

سلامت نیوز:برخلاف آنچه تاکنون پنداشته می‌شد که ویروس زیکا فقط نوزادان را به کوچکی جمجمه مبتلا می‌کند، پژوهش‌های اخیر این ویروس را با یک عارضه مرگبار در بزرگسالان مرتبط ساخته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، تحقیقات تازه نشان داده است بیماری زیکا با یک عارضه مرگبار به نام سندرم گیلن-باره مرتبط است که ممکن است سبب فلج یا مرگ بیمار شود.

اغلب موارد ابتلا به این بیماری ناشی از گزش یک نوع پشه و در مناطقی از آمریکای جنوبی و مرکزی بوده، اما اخیراً مشخص شده است که این بیماری از طریق جنسی نیز قابل انتقال است و به مناطقی در فراسوی قاره آمریکا گسترش می یابد.

این بیماری به‌ویژه در برزیل شیوع داشته و همین مسأله نگرانی هایی در مورد سلامت ورزشکاران و تماشاگران المپیک ریو 2016 که در ماه‌های آینده به برزیل سفر می‌کنند و همچنین خطر فراگیر شدن سریع‌تر بیماری در نقاط دیگر جهان به واسطه این رویداد ورزشی پدید آورده است.

به گزارش نیویورک تایمز، مطالعه‌ای جدید در مورد 42 فرد مبتلا به سندرم گیلن-باردر پولینزی فرانسه شواهدی محکم در مورد این‌که ویروس زیکا می تواند موجب فلج شخص مبتلا شود، ارائه داده است. در موارد ذکر شده البته فلج موقت بوده و در هیچ‌یک از موارد منجر به مرگ نشده است، اما کارشناسان نسبت به بروز عواقب وخیم‌تر هشدار داده‌اند.

گزارش این مطالعه دیروز منتشر شده است. کارشناسان گفته‌اند که که برای رسیدن به نتایج قطعی به تحقیقات بیشتر و شواهد دیگری نیاز است.

از سال گذشته، پزشکان متوجه افزایش غیر معمول در موارد بروز سندرم گیلن-باردر چند کشور همزمان با شیوع زیکا، از جمله برزیل، السالوادور و ونزوئلا شده بودند اما سازمان بهداشت جهانی روز جمعه گزارش داد که هنوز در مورد تعداد زیادی از این بیماران نتایج آزمایشگاهی به‌عنوان شاهد ابتلای این افراد به بیماری زیکا وجود ندارد.

عارضه گیلن-باربر امکان حرکت را از بیماران می‌گیرد و در موارد شدید آنها را زمین‌گیر و برای ادامه حیات وابسته به کمک دیگران می‌کند. در حالی‌که اکثر بیماران در نهایت امکان حرکت کامل را باز می‌یابند، این بیماری ممکن است کشنده باشد. در بیماران مورد مطالعه در پولینزی فرانسه، هیچ مورد مرگی گزارش نشده، اما 38 درصد این افراد به بخش مراقبت های ویژه منتقل شده‌اند و 29 درصد برای تنفس به کمک نیاز پیدا کرده‌اند.

در این مطالعه که در مجله The Lancet منتشر شده، از چند آزمایش برای تعیین اینکه آیا گروه 42 نفره بیماران مبتلا به گیلن-بار همزمان با شیوع بیماری زیکا در سال 2013 و 2014 به ویروس زیکا مبتلا بوده‌اند یا نه، استفاده شده است. براین‌اساس 90 درصد بیماران علایم مشابه به ابتلا به زیکا را در مدت چهار تا ده روز پیش از بروز سندرم گیلن-بار داشته‌اند و در بدن هر 42 بیمار آنتی بادی‌های که ویروس زیکا را می‌کشد، وجود داشته است.

   

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha