یك مطالعه جدید نشان می دهد كه مناقشات علنی میان والدین در صورت حل نشدن، می تواند فرزندان را از فراگیری راه مدیریت اختلافات محروم كرده و آسیب زیادی بر رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی آنها وارد كند.

سلامت نیوز: یك مطالعه جدید نشان می دهد كه مناقشات علنی میان والدین در صورت حل نشدن، می تواند فرزندان را از فراگیری راه مدیریت اختلافات محروم كرده و آسیب زیادی بر رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی آنها وارد كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، ما به عنوان پدر و یا مادر تلاش می كنیم در برابر فرزندان خود مشاجره نكنیم. به طور غریزی می دانیم كه پذیرش و كنار آمدن با دعوای والدین برای فرزندان دشوار است و تداوم و یا خصومت آمیز شدن مناقشات ما، آنها را مغشوش و مضطرب می كند.


اما مطالعه جدید موسسه انگلیسی بنیاد مداخله زود هنگام(EIF) و دانشگاه ساسكس نشان می دهد مشاجرات حل نشده میان والدین موجب می شود كه پرورش ابتدایی، سلامتی ذهنی و فرصت های آتی در زندگی فرزندان، تحت تاثیر قرار گیرد.


چنین تاثیری فارغ از این كه والدین با هم و یا جدا از یكدیگر زندگی كنند، مصداق دارد.
براساس این گزارش، اختلاف نظر امری طبیعی است، اما آنچه به كودك آسیب می رساند، حل نشدن اختلاف است. در حقیقت، كودكان در خانواده باید این آموزش را فراگیرند كه برای پیشبرد روال عادی زندگی، چگونه می توانند و باید مناقشات و اختلاف نظرات را برطرف كنند.


ادامه پیدا كردن اختلاف و درگیری بین والدین می تواند در سلامت روانی، رشد مهارت های اجتماعی و عاطفی و دستاوردهای تحصیلی كودكان اثر بگذارد و توانایی آنها را برای شكل دهی به روابط و مناسبات در آینده كاهش دهد. همچنین سلامتی جسمی فرزندان هم می تواند به خاطر اختلافات مستمر والدین به خطر افتد و در دوران بزرگسالی و نسل بعد هم ماندگار شود.


شیرخواران از شش ماهگی مناقشات علنی والدین خود را از مشاجرات سایر افراد بالغ تشخیص می دهند، به طوری كه هنگام مناقشه والدین، علائم فیزیولوژیكی دال بر پریشانی در آنها همچون افزایش ضربان قلب، بیشتر می شود.


در حقیقت، آسیب های ناشی از درگیری شدید میان والدین متوجه كودكان آنها در همه سنین می شود كه گاه نمود خارجی همچون پرخاشگری زیاد، خصومت ورزی و خشونت می یابد و گاه تاثیرات آن درونی و از نوع كاهش عزت نفس، اضطراب، افسردگی و در شرایط وخیم تر گرایش به خودكشی است.


به گزارش نشریه تلگراف، با این همه، تاكید این مطالعه بر این است كه كودكان و نوجوانان برای كسب آمادگی بیشتر برای زندگی پیش رو، باید راه مدیریت مناقشات را بیاموزند كه در این میان، خانواده و والدین نقش مهمی دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =