تصورات غلط درباره عوامل خطر ابتلا به دیابت و علائم آن می تواند زندگی یک فرد دیابتی را تحت تاثیرات جدی و منفی سلامت قرار دهد.

7 افسانه که می تواند سلامت دیابتی ها را به خطر بیندازد

سلامت نیوز: تصورات غلط درباره عوامل خطر ابتلا به دیابت و علائم آن می تواند زندگی یک فرد دیابتی را تحت تاثیرات جدی و منفی سلامت قرار دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت، شناسایی این باورهای غلط و یافتن حقایقی درباره آنها به بیماران دیابتی برای کنترل هرچه بهتر دیابت کمک می کند.

نزدیک به 30 میلیون آمریکایی بیش از دو دهه گذشته مبتلا به دیابت شده اند و شیوع آن در واقع طی این سالها دو برابر شده است اما با وجود این شیوع، اطلاعات غلط این بیماری را احاظه کرده است.

افسانه: دیابت نوع 2 جدی نیست

هر کسی که دیابت نوع 2 دارد، نیاز به تزریق انسولین ندارد ولی این دلیل بر پیچیده نبودن این بیماری نیست. دیابت نوع 2 می تواند یک قاتل خاموش باشد و حتی پیچیده تر از نوع 1 باشد. این بیماری می تواند همراه با سندرم متابولیک و عوامل زمینه ای این سندرم از قبیل فشار خون بالا، بیماری های قلبی، و ... همراه باشد.

افسانه: دیابت نوع 2 به راحتی قابل تشخیص است

نزدیک به 28 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 از وجود آن خبر ندارند. در حالی که علائم و نشانه های دو نوع دیابت یک و دو از قبیل افزایش ادرار، تشنگی، تاری دید و ... مشترک است ولی این علائم در دیابت نوع 1 تمایل به شروع چشمگیرتر و ناگهانی تر دارند. در حالی که در دیابت نوع 2 بسیار آهسته تر ظاهر می شوند. قند خون فرد ممکن است در ابتلا به طور خفیف بالا رود و در مرحله پیش دیابت قرار گیرد اما اگر همین میزان کنترل نشود، مشکلات جدی مانند حملات قلبی و دیگر شرایط خطرناک پزشکی را به همراه دارد.

افسانه: ورزش نمی تواند از دیابت نوع 2 پیشگیری کند

بخشی از ماهیت پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 ورزش است. ورزش گلوکز را می سوزاند و منجر به کاهش مقاومت به انسولین می شود. ورزش حتی می تواند موثرتر از داروهای دیابت واقع شود و از بروز این بیماری در افراد پرخطر جلوگیری کند.

افسانه: تنها افرادی که اضافه وزن دارند، دیابت می گیرند

اگرچه افراد چاق و دارای اضافه وزن بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند، اما این بیماری در افراد لاغر هم می تواند رخ دهد. سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت علاوه بر نژاد، باعث می شود این بیماری چه چاق باشید چه لاغر، شما را در معرض خطر قرار دهد.

افسانه: مصرف زیاد قند باعث بروز دیابت می شود

مصرف زیاد و دایمی مواد قندی به‌ خصوص قندهای ساده، می ‌تواند در دراز مدت به فرسودگی و خستگی سلول‌ های بتا، بینجامد اما این دلیل نمی ‌شود که هرکس قند زیاد مصرف می‌ کند، مبتلا به دیابت می‌ شود.

افسانه: تزریق انسولین باعث تصلب شرائین می شود

تزریق انسولین به هیچ وجه موجب تصلب شرایین نمی‌ شود. پیش از این محققان حدس می ‌زدند که ممکن است تزریق انسولین در ایجاد مشکلات ناشی از تصلب شرایین دخیل باشد و یا خود به نوعی موجب بروز آن و نیز افزایش فشار خون گردد، در حالی که ابدا چنین نیست. حتی باور غلطی وجود دارد که تزریق انسولین موجب افزایش وزن و چاقی می ‌شود، بنابراین چون یک فرد دیابتی نباید اضافه وزن داشته باشد، پس مصرف انسولین به هیچ‌ وجه مناسب نخواهد بود. در پاسخ به این نظریه باید گفت تمامی ‌محققان بر این عقیده ‌اند که فواید مصرف انسولین و اهمیت آن در کنترل دیابت و حفظ قندخون در محدوده هدف، بسیار مهم ‌تر از افزایش وزن است.

افسانه: دیابتی ها حتما باید غذاهای خاص استفاده کنند

رژیم غذایی افراد دیابتی، سالم ‌ترین رژیم غذایی برای همه محسوب می ‌شود زیرا حاوی حداقل میزان چربی‌ ها (اشباع شده و ترانس)، میزان متعادلی شکر و نمک، مواد غذایی سبوس‌ دار، سبزی ها و میوه ‌ها است. در عین حال، این بحث مطرح است که افراد دیابتی باید حداقل میزان مواد نشاسته ‌ای مانند نان، سیب‌ زمینی و ماکارونی را مصرف کنند. در این باره باید گفت مواد غذایی نشاسته ‌ای، بخشی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می ‌دهند. آنچه مهم است، مقدار مصرفی آنهاست. برای اکثر دیابتی ‌ها مصرف 3 تا 4واحد از مواد غذایی حاوی نشاسته اشکال ندارد. همچنین غلات سبوس ‌دار، منابع خوبی برای تامین فیبر مورد نیاز بدن نیز به‌شمار می ‌روند و به حفظ سلامت نیز کمک می ‌کنند.

منبع: www.health.com

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =