رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: هفت میلیون جمعیت دانش آموزی تحت پوشش خدمات دهان و دندان قرار گرفتند و درحال حاضر بحث راه اندازی شناسنامه الکترونیکی دهان را در دستور کار داریم.

راه اندازی شناسنامه الکترونیکی دهان و دندان دانش آموزان

سلامت نیوز: رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: هفت میلیون جمعیت دانش آموزی تحت پوشش خدمات دهان و دندان قرار گرفتند و درحال حاضر بحث راه اندازی شناسنامه الکترونیکی دهان را در دستور کار داریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، یزدانی عضو شورای عالی دندانپرشکی ایران در برنامه گفت وگوی ویژه خبری گفت: با توجه به بعضی کشورها همچون بنگلادش خدمات دندانپزشکی که در کشور ما ارائه می شود چندان گران نیست؛ در کشور ما متاسفانه وضعیت بیمه ها و پرداخت آنها مشخص نیست و باید گفت بیمه ها باید برای سقف تعهدات را افزایش دهند.

وی گفت: در این دولت خوشبختانه در حوزه سلامت دهان و دندان کارهای خوبی انجام گرفته است که کاملا بازگو نشده است. نزدیک به دوازده سال است که به دندانپزشکی در کنار چشم پزشکی اهمیت فراوانی داده شده است.

یزدانی در پاسخ به سوالی نسبت به اینکه چرا قیمت خدمات دندانپزشکی متفاوت است گفت: دندانپزشکی یک کار فنی است و مقایسه آن با خدمات بیمارستانی کار درستی نیست. یک دندانپزشک تمام خدمات تجهیزات بی حسی و ... را خودش انجام می دهد و علت تعرفه متفاوت به نوع سرویس، وسیله، ابزار و حتی می توان گفت صندلی دندانپزشک برمی گردد اما بازگو کرد این مسئله که نوع ماده به کار رفته در دندان علت تفاوت قیمت دندانپزشکی است صحت ندارد.

یزدانی افزود: در مسئله دندانپزشکی تعرفه جدیدی در دست نداریم که بتوان براساس آن قیمت خدمات را به طور مشخص بیان کرد.

در ادامه این گفت وگو محمد جواد کبیر مدیر عامل بیمه سلامت در واکنش به صحبت های یزدانی گفت: در بخش خصوصی است که تعرفه وجود ندارد درحالیکه در بخش دولتی خدمات بر اساس تعرفه است و مرتبا به روز می شود زیرا سهم بیمه ها بر اساس این تعرفه دولت حساب می شود.

کبیر گفت: متاسفانه در کشور ما به موضوع دندانپزشکی به صورت سطحی پرداخته شده است درحالیکه جزو دهم مراقبت های سلامت مربوط به بحث دهان و دندان است.

وی افزود: اولین بار در سال 93 پیشنهاد دادیم که بخشی از سرانه روستائیان برای سلامت دهان و دندان در نظر گرفته شود و اولین بار در تاریخ کشور بود که با همکاری وزارت بهداشت و بیمه سلامت به بحث سلامت دهان و دندان روستائیان توجه جدی شد و این شروع خوبی برای انجام کار بود .

مدیر عامل بیمه سلامت از مشخص کردن گروه های سنی و سطح بندی آنها در نقشه سلامت سخن گفت و افزود: باید گروه های مختلف سنی از لحاظ نیاز به کشیدن، پر کردن دسته بندی شده و بر اساس آن خدمات دریافت کنند.

وی گفت: در سال 93 مصوب شد حدود 6 قلم از اقلام سلامت تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و نزدیک به 13500 تومان سرانه سلامت گروه های مختلف بود که متاسفانه تامین نشد و سازمان بیمه سلامت با چالش جدی مواجه شد.

وی افزود: هم اکنون 34 میلیون نفر به طور رایگان بیمه هستند و حدود 7 درصد سرانه سلامت به بخش دهان و دندان تعلق می گیرد و ادامه داد زمانی بیمه ها می توانند در این بخش پاسخگو باشند که منابع و مصارف برابر باشند.

حمید صمد زاده، رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت در ادامه این نشست در گفت وگوی تلفنی گفت: از دست دادن دندان نقص است و باید خدمات دهان و دندان جدی گرفته شود.

وی گفت:اگر بیمه ها حمایت کنند می توانیم قیمت دندانپزشکی را به تعادل برسانیم اما متاسفانه در چند سال اخیر در بحث دندانپزشکی به صورت جدی وارد نشده اند.

رئیس اداره سلامت گفت: با تعاملات خوبی که با بیمه سلامت ایرانیان برقرار کرده ایم خدمات مطلوبی را در روستاها شاهد بوده ایم که باید تلاش کنیم مشابه آن در شهرهای بزرگ نیز اتفاق بیفتد.

وی افزود: متاسفانه از خدمات دندانپزشکی تنها دندان کشیدن تحت پوشش بیمه ای است و به این صورت است که به جای تشویق به ترمیم دندان ها ، مردم به کشیدن آنها ترغیب می شوند.

رئیس اداره سلامت با توجه به بحث پیشگیری در این حوزه گفت: با امضای توافق نامه ای با آموزش و پرورش 7 میلیون دانش آموز را تحت پوشش قرار داده ایم و این حرکت ملی که در یک سال 10 ملیون خدمت ارائه شود بی سابقه بوده است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر بحث راه اندازی شناسنامه الکترونیکی دهان و دندان دانش آموزان در دستور کار قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha