پيش‌بيني حذف مالاريا در كشور حداكثر تا 10 سال آينده

۱۳۸۹/۰۲/۰۶ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 19673
پيش‌بيني حذف مالاريا در كشور حداكثر تا 10 سال آينده
دكتر محمد مهدي گويا در گفت‌وگو با ایسنا، بيماري مالاريا را بيماري انگلي بسيار مهم و پرعارضه دانست و گفت: مبارزه با اين بيماري در كشور از سال‌هاي بسيار دور آغاز شده و اقدامات كنترلي در اين زمينه صورت گرفته است؛ به طوري كه اكنون اين بيماري تنها در منطقه جنوب شرقي كشور مشاهده مي‌شود.

وي با بيان اين كه انتقال محلي بيماري مالاريا در جنوب شرق كشور وجود دارد، ادامه داد: اين بيماري در جنوب استان كرمان، مناطق مركزي تا جنوبي استان سيستان و بلوچستان و همچنين در شرق استان هرمزگان هنوز وجود دارد.

به گفته رييس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، شرايط آب و هوايي در ميزان بروز اين بيماري بسيار مؤثر است، بر اين اساس بايد پيش‌بيني‌هاي لازم براي حذف آن صورت گيرد.

وي يادآور شد: هر ساله حدود 10 تا 12 هزار مورد ابتلا به بيماري مالاريا و حتي بيشتر از آن در كشور مشاهده مي‌شد، اما با اقدامات كنترلي صورت گرفته تعداد مبتلايان به اين بيماري در سال گذشته تقريبا به شش هزار مورد رسيد و نصف شد، بخش قابل توجهي از اين شش هزار مورد مبتلا (حدود 80 درصد) را جمعيت ايراني و حدود 20 درصد را مهاجران تشكيل مي‌دادند. بر اين اساس مي‌توان گفت؛ 20 درصد از بار مالاريايي كه به كشور تحميل مي‌شود از خارج از كشور است.

دكتر گويا با اشاره به تهيه برنامه حذف مالاريا در كشور با همكاري تيم كارشناسي سازمان بهداشت جهاني، ادامه داد: حذف مالاريا يعني اين كه انتقال اين بيماري از فردي به فرد ديگر در داخل كشور صورت نگيرد و در صورت مشاهده موارد اين بيماري، اين موارد از خارج از كشور باشند در برنامه تهيه شده براي حذف مالاريا، تمام روستاهاي جنوب شرقي توسط تيم كارشناسي بازديد شده و مورد بررسي قرار گرفتند.

وي خاطرنشان كرد: برنامه حذف مالاريا در كشور هفته گذشته در شوراي عالي سلامت كشور مطرح شد و حمايت همه اعضا را گرفت. در اين برنامه پيش‌بيني شده است كه طي 10 سال بيماري مالاريا در كشور حذف شود، اما شوراي عالي سلامت با اعلام حمايت از اين برنامه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواست زودتر از موعد پيش‌بيني شده براي حذف اين بيماري اقدامات لازم را انجام دهد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت عنوان كرد: اقدامات وزارت بهداشت در زمينه‌ تهيه امكانات براي حذف مالاريا در كشور تقريبا تمام شده است و تنها مقداري بحث آموزش نيروهاي انساني مطرح است. در مجموع با اقدامات انجام شده در جهت كنترل اين بيماري، امسال نيز مانند سال گذشته سال خوبي در زمينه‌ كاهش موارد مالاريا خواهد بود.

وي درمان يك فرد مالاريايي را يك اقدام پيشگيرانه مهم عنوان و تصريح كرد: كنترل مرزها به منظور شناسايي افراد مبتلا به مالاريا بسيار مهم و كاري دشوار است، اما اساس كار در برنامه حذف مالاريا تنها به كنترل مرزها مربوط نمي‌شود. در اين برنامه بايد مبتلاياني كه از آن سوي مرزها مي‌آيند شناسايي و درمان شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50303s, 18q