ايران سومين مصرف کننده سيگار آمريکايى/چرا سيگار از فهرست تحريم ها خارج شد؟!

۱۳۸۶/۰۱/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1988
ايران سومين مصرف کننده سيگار آمريکايى/چرا سيگار از فهرست تحريم ها خارج شد؟!

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از بى.بى.سي، اداره آمار آمريکا اعلام کرد که ايران بعد از ژاپن و عربستان سعودى سومين مصرف کننده بزرگ سيگارهاى آمريکايى در جهان است.

به گفته اين سازمان سيگار مهم ترين کالاى مجاز صادراتى سالهاى اخير شرکت هاى آمريکايى به ايران بوده است.

سازمان بهداشت جهانى نيز اعلام کرده ايران براى کمپانى هاى چند مليتى توليد سيگار به ويژه شرکت هاى دخانيات آمريکايى از اهميت زيادى برخوردار است.

اطلاعات اداره آمار آمريکا نشان مى دهد حداقل نيمى از حدود صد ميليون دلار کالايى که شرکتهاى آمريکايى در سال ۲۰۰۵ به ايران صادر کرده اند سيگار بوده است.

کاخ سفيد در ماه هاى اخير تحريم هاى بيشترى عليه ايران وضع کرده است.

اما سيگارهاى آمريکايى در فهرست تحريم هاى ايران قرار ندارد چرا که کنگره آمريکا مدت ها پيش دارو، مواد غذايى و محصولات کشاورزى را از فهرست تحريم هاى ايران خارج کرد.

به اين ترتيب سيگار نيز در گروه مواد غذايى قرار گرفت و از فهرست تحريم ها خارج شد.

مت مايرز کارشناس صنعت دخانيات در واشنگتن درباره اين تصميم کنگره مى گويد:

"سيگار نه يک محصول کشاورزى است و نه يک کالاى اساسى. کنگره به اصرار شرکت هاى دخانياتى تصميم به مستثنى کردن آن از فهرست تحريم ها گرفت."

گزارش هاى سازمان بهداشت جهانى حاکى از آن است که ايران يکى از کشورهاى مورد علاقه شرکت هاى دخانيات خارجى است.

اين سازمان مدارکى را بدست آورده که نشان مى دهد شرکت هاى دخانيات آمريکايى مانند آر جى رينولدزهمواره به ايران به عنوان يک بازار پر رونق براى محصولات خود نگاه کرده و آنها را از طريق واسطه به ايران صادر کرده اند.

اما دليل توجه شرکت هاى دخانيات به بازارهاى خارجى مانند ايران چيست؟

مت مايرز مى گويد: "مصرف سيگار در آمريکا و بيشتر کشورهاى توسعه يافته سير نزولى را طى مى کند. شرکت هاى دخانياتى مجبورند محصولات خود را در کشورهاى ديگر بفروشند. به همين علت است که ايران براى آينده شرکت هاى توليد کننده سيگار بسيار مهم است."

شرکت هاى دخانياتى در آمريکا سال هاست حق تبليغ محصولات خود را ندارند و مجبور به پرداخت جريمه هاى چند ميليارد دلارى به شاکيانى شده اند که آنها را به پنهان کردن مضرات سيگار متهم کردند.

بسيارى از کارشناسان معتقدند افزايش آگاهى مردم از مضرات سيگار و بالا رفتن قيمت دخانيات به کاهش ۲۰ درصدى مصرف سيگار در آمريکا کمک کرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.53771s, 18q