افسردگی یک نوع اختلالات خلقی است که هر فردی میتواند در طول زندگی آن را تجربه کرده باشد که کاملا طبیعی است و میتوان با مدیریت خوب با آن کنار امد و به سادگی از این بحران عبور کرد اما بعضی موارد هستند که میتوانند تشدید کننده افسردگی باشند که بهتر است درباره انها بیشتر بدانید تا با کنترل خوب از این مرحله به سلامتی عبور کنید.

عواملی که افسردگی را تشدید میکند

سلامت نیوز-*سمانه آروین:افسردگی یک نوع اختلالات خلقی است که هر فردی میتواند در طول زندگی آن را تجربه کرده باشد که کاملا طبیعی است و میتوان با مدیریت خوب با آن کنار امد و به سادگی از این بحران عبور کرد اما بعضی موارد هستند که میتوانند تشدید کننده افسردگی باشند که بهتر است درباره انها بیشتر بدانید تا با کنترل خوب از این مرحله به سلامتی عبور کنید.


1-استرس
حالت تحریک و کج خلقی بدن و ذهن را متحمل سختی و رخوت می کند .مقدار بالای استرس،میزان هورمون کورتیزول را بالا می برد. کورتیزول آدم را در حالت آماده باش اضطراری قرار می دهد. بهتراست برای کم کردن استرس مقداری از وظایف را به دیگران محول کنید، کارهایتان را به فعالیتهای کوچکتر تقسیم کنید. نه گفتن را بیاموزید.


۲_خوابیدن
ارتباط بین خواب و افسردگی یک عامل پیچیده ایی است. افراد افسرده متمایل به خوابهای منقطع هستند. افرادی که اختلال خواب دارند بویژهبیخوابی بیشتر مستعد نشانه های افسردگی هستند. خواب بسیار کوتاه وخواب بسیار زیاد افسردگی افراد را بدتر میکند.

مطمئن بشوید که چرخه ی خواب شما قابل پیش بینی است. ثبات زمان خواب،کلید بالا بردن کیفیت و کمیت خواب شماست.
در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. اگر اهل چرت زدن در طول روز هستید،مطمئن شوید که به خواب شبانه ی شما خللی ایجاد نمیکند.


۳_غذا
ارتباط بین خلق و تغذیه هم از عوامل پیچیده است. بعضی از مطالعات نشان میدهد که اسیدهای چرب ترانس غیراشباع و افسردگی با هم مرتبط هستند. غذاهایی که شکر بالایی دارند و یا کربوهیدرات ساده می تواند گلوکز را در سطح بالایی نگه دارد و موجب آشفتگی در خلق میشود. خوردن الکل و کافئین بالا هم میتواند موجب کج خلقی و بالا رفتن قند خون شود.


۴_افراد سمی
همانطور که قبلا درباره افراد سمی گفته بودم، افراد سمی بویژه افراد منفی گرا و تباهگر متوجه آسیبی که به زندگی دیگران میزنند نیستند، اجتناب در ارتباط با این افراد و یا تعدیل کردن ارتباطتان با افراد خوب و صمیمی میتواند کمک کننده باشد.


۵_ رسانه ها
اخبار و داستانهای اضطراب آور و آزاردهنده میتواند افسردگی را شدت ببخشد. مثلا فردی میگوید من میدانم خبرهای وحشت آور و داستانهای رعب انگیز و فیلمهای درام افسردگی مرا بدتر میکند. بنابراین لازم است تا اتفاقات و خبرهای متنوع واخبار و داستانهای منتخب را مطالعه نمایید. رسانه هایی که با آنها آرامش بیشتری دارید پیدا کرده و تماشا کنید. نشانه هایی که حال شما را بد میکند پیدا کنید و از آنها دوری نمایید.

*روانشناس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =