عدم پرداخت مطالبات گریبانگیر تمام حوزه‌های سلامت

کمبود ۱۵ هزار تخت ویژه در کشور

۱۳۹۵/۱۰/۰۹ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 202162
کمبود ۱۵ هزار تخت ویژه در کشور

سلامت نیوز: رییس انجمن مراقبت‌های ویژه کشور درباره مشکلات مرتبط با کمبود تخت و تعرفه‌ها در این حوزه توضیحاتی را ارئه کرد و گفت: البته در این مورد معاونت درمان خوب عمل کرد و ۲۲۰۰ تخت ICU به ناوگان تخت‌های ویژه کشور اضافه شد.

دکتر امیرعلی سوادکوهی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعداد تخت‌های موجود در بخش‌های مراقبت ویژه کشور، با بیان اینکه طی چند سال اخیر معاونت درمان خوب عمل کرده است، گفت: به طوریکه در سال گذشته حدود ۲۲۰۰ تخت ویژه به تخت‌های ICU اضافه شد.

وی در همین زمینه افزود: یعنی مبلغ بالایی، نزدیک به یک میلیارد دلار خرج شد تا این تعداد تخت‌ها به ناوگان تخت ICU کشور اضافه شود. البته باید توجه کرد که در حال حاضر تعداد تخت‌های ویژه ما در کشو به ۷۲۰۰ تخت رسیده است و این درحالیست که ما هنوز هم نسبت به استانداردهایی که خودمان اعلام کرده‌ایم که بر اساس آن باید ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی تخت‌های ویژه باشند، فاصله داریم.

سوادکوهی با بیان اینکه برای رسیدن به این استاندارد باید حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تخت ICU وجود داشته باشد، اظهار کرد: در عین حال همین افرایش ۲۲۰۰ تخت ICU در طی یک سال‌ونیم هم واقعا قابل تقدیر است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مشکل عدم پرداخت مطالبات، اظهار کرد: طرح تحول طرح خوبی بود، اما چون کارشناسی دقیقی انجام نشد و از طرفی هزینه‌های آن بسیار زیاد بود و این هزینه‌ها برآورد نشده بود. در حال حاضر می‌بینیم که پرداخت‌ها دچار اختلال شده و به همین دلیل هنوز هم پرداخت‌های بیمارستانی بسیار با فاصله انجام می‌شود.

سوادکوهی ادامه داد: بر همین اساس آنطور که باید تعرفه‌ها پرداخت نشده است. در عین حال هنوز ما ضعف بسیار زیادی در حوزه تعرفه‌گذاری درمانی داریم. البته اصلاح تعرفه‌ها در سال ۹۳ انجام شد، اما اکنون شاهدیم که پرداخت‌ها با فواصل زیاد انجام می‌شود و در پرداخت‌های بیمه‌ها تاخیر رخ داده است. همچنین پولی که باید برای تحول سلامت به این سیستم تزریق شود، آنطور که باید تزریق نشده و در جای دیگر مصرف شده است.

وی اظهار کرد: بر همین اساس طرح تحول نظام سلامت از نظر پرداختی با اختلال زیادی مواجه شده است که این موضوع ۱۰۰ درصد گریبانگیر تمام بخش‌های سلامت است.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23709s, 19q