هشدار رئيس مركز مديريت بيماري‌ها به مراكز ذبح دام

۱۳۸۹/۰۶/۲۳ - ۱۲:۲۴ - کد خبر: 20341
هشدار رئيس مركز مديريت بيماري‌ها به مراكز ذبح دام

دام آلوده به تب كريمه كنگو علاوه بر انسان‌ها، دام‌هاي ديگر را هم آلوده مي‌كند.

به گزارش سلامت نیوز، دكتر محمدمهدي گويا رييس مركز مديريت بيماري‌ها گفت: دام‌هاي قاچاقي كه بدون نظارت و تاييد سازمان دامپزشكي وارد كشور مي‌شوند، علاوه بر افراد مرتبط با آنها، ساير دام‌ها را هم به تب كريمه كنگو مبتلا مي‌كنند.
وي افزود: ابتلاي دام‌هاي ديگر به اين بيماري، منجر به گسترش روزافزون تب كريمه كنگو در كشور مي‌شود و جا دارد مقامات مسئول به خصوص سازمان دامپزشكي و مراكز ذبح دام و قصابي‌ها، به نكات بهداشتي در اين زمينه توجه كامل داشته باشند.
وي از مردم خواست، دامي كه مورد تاييد سازمان دامپزشكي نيست، خريداري و ذبح نكنند و افزود: تب كريمه كنگو از طريق تماس مستقيم و غيرمستقيم دام با انسان هنگام ذبح دام و ترشحات خوني و احشاء دام به انسان منتقل مي‌شود. همچنين كنه‌اي كه به اين دام‌ها مي‌چسبد وقتي روي بدن انسان قرار گيرد، اين بيماري را منتقل مي‌كند.
گويا در ادامه بيان داشت: راه ديگر انتقال اين بيماري، تماس انسان با انسان است كه از طريق تماس با ترشحات خوني و بدني فرد بيمار منتقل مي‌شود. گويا با اشاره به اين كه در سال‌هاي اخير، ابتلا به تب كريمه كنگو در كساني مانند روستاييان، كشاورزان و قصاب‌ها كه به واسطه شغل خود با دام‌ها در تماس بوده‌اند، بيشتر مشاهده شده است، گفت: حتي كساني كه به صورت غيربهداشتي دام را در داخل منازل نگهداري و ذبح مي‌كنند در معرض اين بيماري هستند.
وي انتقال تب كريمه كنگو از راه خوردن را بعيد دانست و افزود: اكثر مبتلايان با دام‌هايي تماس و سروكار داشته‌اند كه مورد تاييد سازمان دامپزشكي نبوده و به صورت قاچاق و غيرقانوني وارد كشور شده‌اند.
گويا مهم‌ترين راه پيشگيري از اين بيماري را نظارت سازمان دامپزشكي و مراكز ذبح بر فروش و عرضه دام‌ها دانست و تأكيد كرد: عدم كنترل دام‌هاي وارداتي، احتمال ابتلا به اين بيماري را در كشور افزايش مي‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.96738s, 18q