چند نكته ساده اما مهم براي طبخ يك غذاي سالم و مغذي

۱۳۸۹/۰۷/۱۲ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 20455
چند نكته ساده اما مهم براي طبخ يك غذاي سالم و مغذي
سلامت نیوز: وقتي از اصول طبخ غذاي مغذي آگاهي داشته باشيد، آماده كردن وعده‌هاي غذايي سالم كار دشواري نخواهد بود.

به گزارش ايسنا، ‌شما حتي مي‌توانيد زودتر غذا را آماده كنيد چون نيازي به استفاده از محتويات خوراكي فانتزي و لوكس نخواهيد داشت بلكه براي طبخ غذاي مغذي دسترسي به مواد خوراكي مفيد و سالم كافي است.

اسوتيا به اسين، متخصص و مشاور هندي سلامت و تغذيه در مقاله‌اي مي‌نويسد: در ابتدا منوي غذاي خود را در نظر بگيريد و غذاهايي را سرو كنيد كه به تازگي پخته شده‌اند و بنابراين تا حد امكان از گرم كردن مجدد غذا پرهيز كنيد. گرم كردن غذا ارزش تغذيه‌اي و هم چنين مزه اصلي آن را خراب مي‌كند.

سطح مواد خوراكي را قبل از قرار دادن درون فريزر با پوشش پلاستيكي بپوشانيد تا طعم و بوي آنها با هم مخلوط نشود.

به خاطر داشته باشيد كه غذا علاوه بر اينكه كالري بدن را تامين مي‌كند بايد به رشد، حفظ و ترميم بافت‌هاي بدن نيز كمك كند و از ابتلا به بيماري‌ها جلوگيري نمايد.

به گزارش ايندياكسپرس، متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه از پختن زياد سبزي‌ها خودداري كنيد. اين مواد خوراكي هرچه سريعتر پخته شوند كمتر مواد مغذي خود را از دست مي‌دهند.

سبزي‌هاي تازه زود مي‌پزند و نيازي به چاشني هم ندارند. به علاوه بيشتر سبزي‌ها آغشته به آفت كش‌ها و سم زدا ها هستند بنابراين بايد براي شست و شوي كافي آنها را داخل ظرف پر از پرمنگنات پتاسيم بشوئيد و بعد با اب تميز خوب آبكشي كنيد.

سبزيجات داراي برگ‌هاي پهن و سبزرنگ تيره نبايد درون محيط اسيدي مثل آبليمو پخته شوند. براي اينكه سبزيجات را زياد نپزيد، ابتدا آب خالي را جوش بياوريد و بعد سبزي را داخل آب در حال جوشيدن بريزيد و آنرا روي شعله كم بگذاريد و به محض پختن از روي اجاق برداريد.

نكته ديگر اينكه پياز نيز سرشار از آنتي اكسيدان‌ها و مواد فيتوشيميايي است. اما اشتباه ما در مصرف پياز اين است كه بلافاصله قبل از خوردن آن را خرد مي‌كنيم. در حالي كه پياز بايد حداقل 10 دقيقه قبل از مصرف، خرد شود تا در اين فاصله آنتي آكسيدان‌هاي آن فعال شوند.

همچنين به ياد داشته باشيد كه شير غيرپاستوريزه حداقل 10 تا 15 دقيقه بايد جوشانده شود تا عاري از باكتري‌ها و ساير ميكروب‌ها باشد.

در انتخاب ظرف طبخ غذا نيز بايد دقت كنيد چون برخي از ظرف‌هاي رنگي از مواد سمي سرب و نقره ساخته مي‌شوند كه با حرارت تركيبات خطرناكي از آنها توليد مي‌شود و مي‌توانند اختلالات گوارشي مهمي در فرد ايجاد كنند.

استفاده از ظروف آلومينيومي براي پختن غذا مناسب نيست، چون مقدار آلومينيوم را در بافت مغز افزايش مي‌دهد و جداسازي آلومينيوم از بدن كار دشواري است. متخصصان مي‌گويند اغلب در بافت مغزي مبتلايان به آلزايمر مقادير زيادي آلومينيوم يافت مي‌شود. بنابراين بهترين ظروف براي پختن غذا ظروف پيركس و فولاد ضد زنگ هستند.


نظر خود را بنویسید
#707 Farzaneh Fadaeenejad، 1392/09/26 11:03
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Farzaneh Fadaeenejad
باسلام ، ظروف ضدزنگ رانامببرید. آیاتفلون هم جز این دسته میباشد.
7.02277s, 20q