بسياری از کاربران اينترنت از خطرات آن آگاه نيستند

۱۳۸۶/۰۱/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2052
بسياری از کاربران اينترنت از خطرات آن آگاه نيستند


کاربران اينترنت در اين کشورها از خدمات مختلف ارائه شده، از جمله خدمات بانکی و خريد و يا فروش کالا از طريق اينترنت استفاده می کنند و برای دسترسی به اين خدمات، اطلاعات شخصی (مثلا شماره حساب بانکی، شماره کارت اعتباری، ...) خود را در اختيار سايت هايی می گذارند که به آنها مراجعه کرده اند.

اين که نهايتا چه کسی - کاربر يا ارائه کننده خدمات - مسئول تامين امنيت نقل و انتقال های مالی در اينترنت است همواره مورد بحث بوده است.

به تازگی دولت بريتانيا از طريق اينترنت برنامه ای را برای افزايش آگاهی کاربران آغاز کرده و به عنوان بخشی از اين برنامه، نظرسنجی را با مشارکت 2441 نفر صورت داده است.

بنابه نتايج به دست آمده از اين نظرسنجی (که بين دوم تا پنجم مارس انجام شد) کمتر از نيمی از 29 ميليون کاربر اينترنت در بريتانيا در مرحله اول خود را مسئول محافظت از اطلاعات شخصی در اينترنت می دانند.

حدود شانزده درصد از پاسخ دهندگان به اين نظرسنجی معتقد بوده اند که بانک ها مسئول محافظت از اطلاعات شخصی آنها در اينترنت هستند.

اين نظرسنجی همچنين نشان می دهد که دوازده درصد از کاربران اينترنت در بريتانيا در جريان استفاده از خدمات آنلاين در يک سال گذشته قربانی کلاهبرداری شده و به طور ميانگين 875 پوند متضرر شده اند.

پنج درصد از سوال شوندگان در اين نظرسنجی در حين خريد آنلاين در يک سال گذشته با تقلب مواجه شده اند، سه درصد قربانی سرقت هويت و چهار درصد گفته اند که مشخصات حساب بانکی يا کارت اعتباری آنها دزديده شده است.

تونی نيت، مدير "در آنلاين امن باشيد"، (Get Safe Online)، که از جمله مجريان اين نظرسنجی برای دولت بريتانيا بوده، می گويد: "اينترنت اکنون دنيايی واقعی تلقی می شود و همانطور که ما پليس را برای دزديده شدن وسايل شخصی مان سرزنش نمی کنيم بايد در مورد اطلاعاتی که به صورت آنلاين داريم مراقب باشيم."

به گفته آقای نيت در حالی که 93 درصد از کاربران اينترنت در بريتانيا به طور روزانه از اينترنت استفاده می کنند اين که تصور شود تکنولوژی به تنهايی مسئول مراقبت از اطلاعات آنلاين است، درست نيست.

گرت گريفيت، مسئول امور امنيتی سايت پرطرفدار خريد و فروش کالای "ای بی" (eBay)، با او موافق است و می گويد خريداران آنلاين بايد متقاعد شوند که قبل از هرگونه خريدی بايد با مسائل ايمنی در اين حوزه آشنا باشند.

وی در ادامه می گويد: "ما مرکزی در سايت "ای بی" داريم که در اين ارتباط به خريداران اطلاعات و آموزش می دهد اما مشکل اصلی وادار کردن مشتری به خواندن مطالب موجود در اين مرکز است."

سايت خريد و فروش اينترنتی "ای بی"، از جمله سايت های اينترنتی است که به طور فزاينده ای هدف کلاهبرداران قرار می گيرد. کلاهبرداران با درست کردن سايت های مشابه "ای بی" وانمود می کنند که سايت "ای بی" هستند و خريداران را گول می زنند.

"ای بی" ابزار جديدی را برای محافظت از مشتريان خود راه اندازی کرده است؛ از جمله نوار ابزار (toolbar) مجانی که به بازديدکنندگان اين سايت اجازه می دهد با استفاده از آن مطمئن شوند در سايت واقعی ای بی هستند.

نظرسنجی دولت بريتانيا همچنين نشان داده که باز کردن "هرزنامه" (Spam)، نداشتن نرم افزار ضد "نرم افزار مخرب"، (anti-spyware)، و "ديوار آتشين" (firewall) از جمله دلايل ديگری است که کاربران در معرض تخلفات اينترنتی قرار می گيرند.

53 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفته اند که به نظر آنها بايد آزمونی - مشابه امتحان رانندگی - برای کاربران اينترنت طراحی شود.

بنابه نتايج اين نظرسنجی حدود ده درصد از قربانيان کلاهبرداری اينترنتی وقوع آن را گزارش نکرده اند. اين بدان معناست که بالغ بر 148 هزار جرم اينترنتی در بريتانيا در دوازده ماه گذشته گزارش نشده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.96426s, 18q