نقص در فرایند پخش داروی فاکتور ۹ که از داروهای حیاتی برای بیماران مبتلا به هموفیلی است، بیماران را با نقص عضو و مرگ مواجه کرده است.

بیماران خاص، قربانی گروکشی بیمه‌ها و شرکت‌های دارویی

سلامت نیوز: نقص در فرایند پخش داروی فاکتور ۹ که از داروهای حیاتی برای بیماران مبتلا به هموفیلی است، بیماران را با نقص عضو و مرگ مواجه کرده است.

به گزارش سلامت نیوز، همشهری نوشت: به گفته مدیرعامل كانون بیماران هموفیلی در دو سه سال اخیر، بهترین شرایط برای تأمین داروی این بیماران وجود داشته؛ اما همزمانی چند مشكل در فرایند تأمین دارو آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بیماران وارد كرده است. احمد قویدل در توضیح مشكلات پیش‌آمده گفت: ما به‌صورت ادواری شاهد كمبود فاكتور 9 در كشور هستیم. فاكتور ۹ در مسیر خودكفایی و اقتصاد مقاومتی، از منابع پلاسمایی ایران تولید می‌شود؛ یعنی پلاسمای خون ایرانیان به آلمان فرستاده می‌شود و پس از تولید فاكتور ۹ دوباره به ایران صادر می‌شود. حسن این كار این است كه به‌دلیل شباهت‌های ژنتیك، كمترین مشكل را برای گیرنده‌های دارو دارد. در طول سال 1395چندین بار شاهد كمبود این دارو بودیم، زیرا تقریبا یك‌ماه است كه دسترسی به آن میسر نشده است.

از آنجایی كه محل تأمین دارو یك كارخانه است، هر مشكل ارزی، اداری و یا تولیدی كه در مسیر تولید و واردات دارو به‌وجود بیاید، بیمار با