رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت؛

۸۰ درصد بلوک های زایمانی در کشور مناسب سازی شده است

۱۳۹۶/۰۲/۱۱ - ۱۰:۱۷ - کد خبر: 211859
۸۰ درصد بلوک های زایمانی در کشور مناسب سازی شده است

سلامت نیوز:رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت، گفت: ۸۰ درصد بیمارستان های کشور برای ترویج زایمان طبیعی مناسب سازی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، فرح بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما و دومین جشنواره ترویج زایمان طبیعی، افزود: هم اکنون در ۳۶۵ بیمارستان کشور زایمان طبیعی انجام می شود که در ۸۰ درصد آنها بلوک های زایمانی با استانداردهای روز دنیا مناسب سازی شده است و بقیه نیز تا پایان دولت یازدهم مناسب سازی خواهد شد.

وی با تشریح برنامه های دولت یازدهم در زمینه بهداشت و درمان، گفت: نگاه این دولت نسبت به ترویج زایمان های طبیعی در مراکز بیمارستانی بسیار ویژه بود و راه اندازی بلوک های زایمانی استاندارد در سراسر کشور هم از این نگاه ناشی شد.

رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت با اعلام اینکه در گذشته در یک اتاق زایمان تا هشت مادر را بستری می کردند که به هیچ عنوان زیبنده کشور ما نبود، افزود: دولت یازدهم برای ترویج زایمان طبیعی، نسبت به توانمند سازی مادران و کادر درمانی بیمارستان ها اهتمام جدی داشته است.

وی توضیح داد: با هماهنگی های به عمل آمده ، هم اکنون یک مادر قبل از زایمان طبیعی هشت جلسه آموزش رایگان را پشت سر می گذارد و از سوی دیگر به کادر پزشکی نیز آموزش های لازم ارائه می شود.

بابایی، فرهنگ سازی و ارائه مشاوره های قبل از بارداری را در ترویج زایمان طبیعی بسیار موثر دانست و گفت که هم اکنون دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور نسبت به این موضوع حساس شده و اهتمام جدی دارند.

رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی ۱۰ تا ۱۵ درصد سزارین نفعی برای مادر و نوزاد ندارد، تصریح کرد: یکی از محورهای اصلی این طرح توانمندسازی مادران بود، چون یکی از عوامل ذکر شده در تحقیقات عدم آگاهی مادران و ترس از زایمان بود.

بابایی از نامناسب بودن فضای بلوک زایمان در گذشته خبر داد و یادآور شد: فضای بلوک های زایمان ما خیلی نامناسب و در شان مادران باردار نبود و کرامت و حریم خصوصی مادر حفظ نمی‌شد لذا امکان حضور همراه وجود نداشت که یکی از اقدامات ارزشمندی که در این خصوص انجام شد اتاق های زایمان را به شکل اتاق تک نفره درآوریم و در بلوک زایمانی که هشت مادر در یک فضا به سر می‌بردند آن را به اتاق های تک نفره تبدیل کردیم که در تمامی مراکز بابل نیز انجام شده است.

وی اصلاح تعرفه زایمان‌های طبیعی و اصلاح تعرفه زایمان بی درد و همچنین فراهم آوردن امکان انجام زایمان بی درد دارویی را از دیگر مزایای این طرح و برنامه برشمرد و اضافه کرد: این مهم در کشور در حال انجام بوده و رو به ترویج است.

رئیس اداره مامایی وزارت بهداشت افزود: تقاضای ما از مادرانی که زایمان طبیعی انجام داده اند این است که آنها بهترین مشاور برای مادران باردار محسوب می شوند که امیدواریم از ارائه مشاوره به زنان باردار دریغ نورزند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.0622s, 18q