زنداني، محروم از آزادي برخوردار از حقوق باروري

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2135
زنداني، محروم از آزادي برخوردار از حقوق باروري

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، آشنايي افراد با رفتار پرخطر و ناهنجار و عوارض آن، بهره‌مندي از روشهاي مناسب تنظيم خانواده، شيردهي مادر و بهره مندي شيرخواراز نعمت شير مادر همگي از حقوقي است كه حتي براي زندانيان در بند نيز محفوظ مي‌ماند.

مراكز تجمعي نظير پادگانها و زندانها، كانوني براي انتشار عفونت HIV و هپاتيت و در نهايت تهديدي براي سلامت جامعه محسوب مي‌شود كه مهمترين روشهاي پيشگيري از آن، ارتقاي سطح دانش در خصوص پيشگيري از انتقال ويروس ايدز و ساير بيماريهاي مقاربتي است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حاج كاظم رييس زندان رجايي شهر كرج در بازديد كميته خبرنگاران انجمن تنظيم خانواده از اين زندان درباره اطلاع رساني در خصوص رفتارهاي پرخطر به زندانيان، اظهار داشت: مطالب آموزشي در خصوص مشكلات رفتاري ايدز، STD و ارتباط آن با اعتياد از طريق فيلم، بروشور و پمفلت به زندانيان در بدو ورود (در اتاق تشخيص هويت و انگشت نگاري قبل از تشكيل پرونده) ارائه مي‌شود.

وي با بيان اين كه هر مددجو در ورود به زندان تحت معاينه پزشكي قرار مي‌گيرد و در صورت نياز، به كلينيك مثلثي ارجاع داده مي‌شوند، گفت: طي فراخواني مددجويان با رفتار پرخطر مي‌توانند به صورت داوطلبانه به كلينيك مثلثي جهت مشاوره رفتاري مراجعه كنند.

به گزارش ايسنا، براساس قوانين موجود چنانچه فرد مبتلا به HIV مثبت پس از انجام مشاوره لازم، در خصوص اعلام اين موضوع به همسر رضايت نداشته باشد براي جلوگيري از بروز پيامدهايي نظير سلب اعتماد وي و عدم مراجعه فرد به مركز، فروپاشي خانواده همراه با ايجاد حس انتقام جويي و ترغيب وي به انجام روابط جنسي محافظت نشده راز بيمار نبايد فاش شود. بنابراين با مهارت هاي مشاوره‌اي، بايد فرد آلوده توجيه شود تا داوطلبانه بيماري خود را به خانواده اعلام كند.

حاج كاظم نيز در اين باره گفت: چنانچه نتايج آزمايشات آلودگي HIV و HCV براي مددجو مثبت باشد ضمن محرمانه نگهداشتن آن بر حسب شدت و نوع آلودگي اقدامات درماني آغاز مي‌شود.

وي به فعاليتهاي كاهش آسيب به عنوان بخشي از فعاليت‌هاي كلينيك‌هاي مثلثي زندان اشاره كرد و ياد آور شد: براي معتادان تزريقي درمان ‌نگهدارنده با متادون(MMT)آغاز مي‌شود و بدين ترتيب دغدغه تهيه مواد مخدر در محيط زندان مرتفع مي‌شود اين در حاليست كه درمان پس از آزادسازي با ارائه نامه اي به يكي از كلينيك هاي مثلثي ادامه مي‌يابد.

رييس زندان رجايي شهر كرج به وجود وسايل تنظيم خانواده، وسايل يكبار مصرف و جيره بهداشتي براي هر مددجو اشاره كرد و افزود: سيستم بهداشتي درماني زندان مجهز به درمانگاههاي تخصصي، داروخانه‌؛ اتاق عمل، اورژانس، فيزيوتراپي، سونوگرافي، آزمايشگاه و تزريقات است.

به گفته وي، چنانچه زندانيان زن صاحب شيرخوار زير دو سال باشند در بندي مجزا (شيرخوار در كنار مادر) نگهداري مي‌شوند كه اين مطابق با قوانين بين المللي حقوق بشر است.

حاج كاظم پرداختن به موضوعات آموزشي، فرهنگي، مددكاري و مشاوره‌اي را از ديگر مباحث زندان رجايي شهر عنوان كرد و افزود: با هدف كاهش بروز جرم در زندان ضمن پرداختن به مقوله بهداشت روان مي‌كوشيم تا با توانمندسازي آنان از طريق حرفه آموزي اعم از خطاطي ، پيرايش، تعمير خودرو، معرق، مددجويان را براي زندگي اجتماعي آماده كنيم.

وي با تاكيد بر اين كه پس از آزاد سازي حمايتهاي لازم نظير معرفي به مراكز كار و اخذ وام صورت مي‌پذيرد، گفت: براي زندانيان حتي شرايطي براي طي مراحل تحصيلي و اخذ مدرك مهيا مي‌شود. اين در حاليست كه شرايط براي دريافت آموزشهاي مذهبي همه اديان نيز فراهم است.

رييس زندان رجايي شهركرج با اشاره به وجود دارالقرآن و تعليم قرآن توسط يكي از مددجويان، گفت: امكانات ورزشي نيز براي زندانيان فراهم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.4743s, 18q