زنان 3 برابر مردان به تيروئيديت تحت حاد دچار مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2137
زنان 3 برابر مردان به تيروئيديت تحت حاد دچار مي‌شوند

به گزارش سلامت نیوز دكتر منوچهر نخجواني، فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفت و گو با ايسنا، در خصوص بيماري تيروئيديت و علائم آن گفت: اين بيماري به هر شكلي مي‌تواند تظاهر كند. گاهي با علائم گواتر، گره تيروئيد و يا با علائم كم كاري و يا پركاري تيروئيد بروز مي‌كند.

وي گفت: زمينه‌هاي ژنتيكي افراد در ابتلا به بيماري تيروئيديت موثراست اما اين بدان معنا نيست كه اين بيماري ارثي است. تيروئيديت در هر سني ممكن است بروز كند اما بيشترين سن شيوع اين بيماري بين 30 تا 50 سالگي است. بر اساس آمارهاي موجود 5 تا 10 درصد از زنان بعد از زايمان دچار تابلوي تيروئيديت مي‌شوند كه زمينه‌اي از بيماريهاي خود ايمني تيروئيد را نياز دارد.

دكتر نخجواني افزود: تيروئيديت ممكن است حاد، تحت حاد و يا مزمن باشد. تيروئيديت حاد مي‌تواند باكتريال، قارچي و يا به دنبال درمان با يُد 131 ايجاد شود. تيروئيديت تحت حاد نيز يك بيماري احتمالاً ويروسي است كه گاهي دردناك و گاهي خاموش و بدون درد است، بر اساس آمارهاي موجود، زنان 3 برابر بيشتر از مردان به آن دچار مي‌شوند.

وي خاطرنشان كرد: اما نوع مزمن تيروئيديت همان تيروئيديت هاشيماتو است كه يك بيماري خود ايمني بوده و در اين حالت ممكن است حتي تيروئيد فر د از بين برود. متأسفانه اين نوع از تيروئيديت شايع‌تر بوده و در همة دنيا نيز شيوع آن رو به افزايش است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: به دليل تفاوت پاتوفيزيولوژي، درمان اين نوع از تيروئيديت‌ها نيز با يكديگر متفاوت است. در تيروئيديت تحت حاد درمان كلاسيك از طريق آسپرين و داروهايي از خانواده بروفن صورت مي‌گيرد. در تيروئيديت بدون درد نيز معمولاً درمان خاصي وجود ندارد. اگر اين نوع از تيروئيديت در 3 تا 6 ماه پس از زايمان ايجاد شود به آن تيروئيديت پس از زايمان مي‌گوييم.

به گفته وي، در تيروئيديت هاشيماتو به دليل اينكه در فرد ايجاد كم كاري مي‌كند معمولاً از هورمون تيروئيد استفاده مي‌شود اما به طور كلي اين بيماريها از پيش آگهي خوبي برخوردار بوده و خوشبختانه قابل درمان هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محسن توده رنجبر
با سلام و ارادت بنده 49 روز پيش با درد خفيف در ناحيه دو لوپ تيروئيد به پزشك مراجعه كردم سونو گرافي دو مرحله گرفتم با اختلاف 15 روز آخرين سونو ابعاد بزرگتر از قبل و دو نودل در ناحيه پره تراكئال و تشخيص در هر دو مرحله تيروئيديت تحت حاد كرون گزارش شده سابقه بيماري در خانواده نداشته ايم فعلا درد شديد در گلو ومشكل بلع دارم سر درد كليه درد و سوزش ادرار و ضعف شديد در عضلات و زانو ها دارم يك ما ه پرد نيزولون با دوز 5 تا 15 خوردم ويك هفته است آنرا به نصفه قرص 5 ميلي گرم رسوندم پروفن هم طي 24 ساعت ميخورم چون درد شديدي دارم نسبت به روز اول درد بيشتر شده ابعاد بيشتر شده نودل هم ظاهر شده چكار كنم
3.59847s, 19q