آسيايي‌ها براي ترك سيگار تلاش نمي‌كنند

۱۳۸۶/۰۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2155
آسيايي‌ها براي ترك سيگار تلاش نمي‌كنند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،  محققان مي‌گويند تلاش‌هاي بهداشت عمومي بايد بر تشريح آثار زيانبار سيگار بر سلامتي و كمك به مردم براي ترك اين عادت متمركز باشد.

آنها خاطر نشان كردند اگر هدف از اين تلاش‌ها در وهله اول فقط پيشگيري از استعمال دخانيات باشد، ‪ ۱۶۰‬ميليون نفري كه در حال حاضر سيگاري هستند تا قبل از سال ‪ ۲۰۵۰‬جان خود را از دست خواهند داد كه تعداد كثيري از اين تلفات در چين اتفاق خواهد افتاد.

دكتر "ريچارد هاكسلي" از "موسسه بهداشت بين‌المللي جرج" در "سيدني" و همكارانش براي تجزيه و تحليل الگوهاي سيگار كشيدن در آسيا، استراليا و نيوزيلند نتايج ‪ ۳۱‬مطالعه‌در مورد استعمال دخانيات ، ترك سيگار و سرطان ريه را مورد بررسي قرار دادند.

اين مطالعات در مجموع ‪ ۴۸۰‬هزار و ‪ ۱۲۵‬نفر را در بر مي‌گرفت.

محققان مي‌گويند آگاهي از خطر سيگار براي سلامتي در چين اندك است.

‪ ۷۰‬درصد سيگاري‌هاي چين خطر سيگار بر سلامتي را ناچيز مي‌دانستند و فقط چهار درصد سيگار را با بيماري قلبي مرتبط مي‌دانستند.

يك مطالعه نشان داد دو سوم سيگاري‌هاي انگليس تمايل به ترك سيگار داشتند. اين در حالي است كه سه چهارم از جمعيت ‪ ۳۲۰‬ميليوني سيگاري چين تمايلي به ترك سيگار ندارند.

محققان دريافتند ‪ ۲۲‬درصد از مردان و ‪ ۱۴‬درصد از زنان در استراليا و نيوزيلند در شروع بررسي سيگاري بوده‌اند.

اين در حالي است كه در آسيا ‪ ۵۹‬درصد از مردان و ‪ ۳‬درصد از زنان سيگاري هستند.

استراليايي‌ها و نيوزيلندي‌ها نسبت به همتاهاي آسيايي خود حدود يك سوم تا ‪ ۵۰‬درصد بيشتر سيگار مي‌كشند.

محققان دريافتند احتمال مرگ ناشي از سرطان ريه در مردان سيگاري آسيا ‪ ۲/۴۸‬برابر افراد غير سيگاري است. اين خطر در مردان سيگاري استراليا و نيوزيلند ‪ ۱۰‬برابر است.

در مورد زنان، خطر مرگ ناشي از سرطان ريه بر اثر سيگار كشيدن در ميان آسيايي‌ها ‪ ۲/۳۵‬برابر است، در حالي كه زنان در استراليا و نيوزيلند ‪ ۱۹‬برابر بيشتر در معرض خطر قرار دارند.

محققان دريافتند خطر مرگ ناشي از سرطان ريه به ازاي هر سالي كه اشخاص سيگاري اين عادت را كنار گذاشته‌اند ‪ ۱۵‬درصد كاهش مي‌يابد.

اين مطالعه در شماره ‪ ۱۶‬مارس ‪ ، ۲۰۰۷‬مجله "‪"Epidemology‬  چاپ شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78748s, 18q