رنج مادر شدن در هندوستان

۱۳۸۶/۰۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2238
رنج مادر شدن در هندوستان

دولت هند اعلام کرده هر 7دقيقه يک زن در اين کشور به خاطر عوارض ناشي از بارداري يا زايمان فوت مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه اداره ثبت احوال هند در گزارشي اعلام کرده که شمار زناني که هر سال به علت بارداري و زايمان در هند مي‌ميرند، 77 هزار نفر است. بر اساس اين گزارش، هر سال به ازاي هر صدهزار زايمان حدود 301 زن به علت عوارض بارداري مي‌ميرند، عليرغم اينکه هدف دولت اين است که اين نرخ مرگ را به زير 100 برساند.منطقه پاراداش در هند بالاترين ميزان مرگ و مير مربوط به زنان باردار را داراست، يعني 517 مورد مرگ از هر 100 هزار زايمان.

در واقع ميزان مرگ و مير در بسياري از مناطق هند در طول پنج سال گذشته بسيار افزايش يافته است. در سال 1999 در منطقه پاراداش ميزان مرگ و مير 220 مورد از هر 100 هزار زايمان بوده است.اين در حالي است که هند، ماه گذشته بودجه سالانه بهداشتي‌اش را که تاکيد ويژه آن بر رفاه کودکان و زنان و نيز تلاش براي جلوگيري از انتشار ايدز است، با 22 درصد افزايش به 36/1 ميليارد روپيه (5/2 ميليارد دلار) رساند.

هنوز دختر‌ها قرباني مي‌شوند
 اين سوي دنيا زني به سفر فضايي مي‌رود و جاي ديگري هنوز هم دختر بودن جرم غير قابل بخششي است که با مرگ پايان مي‌يابد. آمارهاي غير رسمي مي‌گويند زنان هند طي ۲۰ سال گذشته ۱۰ ميليون جنين دختر خود را بر اساس انتخاب جنسيت سقط كرده اند.

بر اساس گزارشي که درمجله پزشکي معتبر لنست (Lancet) منتشرشده، محققاني كه در هند و كانادا در اين زمينه كار كرده اند، مي‌گويند كه انتخاب والدين و سقط جنين دختر باعث از دست رفتن ۵۰۰ هزار دختر در سال مي‌شود.

 در بيشتر كشورها، شمار زنان از مردان بيشتر است و روش نامتعارف برقراري تعادل جنسيتي در ميان فرزندان مدتهاست در هند شناخته شده است، چنانچه چندين تحقيق جداگانه در هند نشان داده است كه در مقابل هر ۱۰۰۰ مرد تنها ۹۳۳ زن وجود دارد.

خدمات اجاره رحم در هند
مادرشدن از روي ناچاري هم يکي ديگر از اتفاقاتي است که اين روزها در هند زياد مي‌افتد. مادر جايگزين يکي از جديدترين نقش‌هايي است که براي افراد در هند رسم شده است، چراكه خدمات اجاره رحم در هند بسيار ارزان تر از همان خدمات در کشورهاي غربي است.

گائوتام‌الله باديا، متخصص باروري است که سال گذشته به يک زوج سنگاپوري کمک کرد با رحم اجاره اي يک زن هندي بچه دار شوند، به رويترز گفت: «در امريکا يک زوج بايد حدود ۵۰ هزار دلار براي اين کار خرج کنند.

 اما در هند اين خدمات با ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار انجام مي‌شود.» اين در حالي است که کلينيک‌هاي کمک به زوج‌هاي نازا معمولا ۲-۳ هزار دلار براي کليه مراحل پول درخواست مي‌کنند و مادر جايگزين هم براي پرورش جنين ۳ الي ۶ هزار دلار دريافت مي‌کند که در کشوري که سرانه درآمد سالانه مردمش ۵۰۰ دلار است رقم قابل توجهي به نظر مي‌آيد.براي زنان هندي قشر پايين و متوسط، معمولا پول بزرگترين انگيزه است.

 براي برخي از مشتريان آنان نازايي انگيزه پرورش دادن فرزندشان در رحم زني ديگر است اما بعضي افراد ديگر نيز ادعا مي‌کنند تعدادي از مشتريان هم زنان تحصيل کرده کارمندي هستند که نمي‌خواهند دوران بارداري مزاحم حرفه شان شود.

در حالي که هيچ گونه آمار رسمي در اين باره وجود ندارد اما تخمين زده مي‌شود که بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ کودک هر ساله از طريق رحم اجاره‌اي در هند متولد مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00823s, 18q