شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 2303

ديابت بر سه نوع است: ديابت نوع يك، ديابت نوع دو و ديابت حاملگي.

دیابت نوع يك، نوعي بیماری خود ایمنی است، این بیماری زمانی بوجود می آید که دستگاه مبارزه بدن با عفونتها (دستگاه ایمنی) علیه بخشی از خود بدن فعال می شود.

در دیابت، دستگاه ایمنی به سلولهای بتای لوزالمعده که انسولین تولید می کنند، حمله می کند و آنها را از بین می برد. بنابراین لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلاً تولید نمی کند.

اين نوع از بيماري ديابت كه عامل آن هنوز به طور كامل شناسائي نشده است، معمولاً در بچه ها و نوجوانان دیده می شود اما می تواند در هر سنی بروز نماید، افزایش تشنگی و تکرر ادرار، گرسنگی دائمی، از دست دادن وزن، تاری دید و خستگی شدید از علائم ابتلا به اين بيماري است..

شایعترین نوع دیابت، دیابت نوع دو است كه حدود 90 تا 95 درصد افراد دیابتی، به این نوع از بیماری مبتلا هستند. این شکل از دیابت به دليل سن بالا، چاقی، سابقه خانوادگی دیابت، سابقه قبلی دیابت حاملگی، عدم فعالیت بدنی، و نژاد است و جالب آنكه حدود 80 درصد افرای که دیابت نوع دو دارند دچار اضافه وزن هستند.

زمانی که دیابت نوع دو تشخیص داده می شود، معمولاً لوزالمعده میزان کافی انسولین را ترشح می کند اما به دلایل ناشناخته، بدن نمی تواند به شکل موثری از انسولین استفاده نماید و این وضعیتی است که به آن مقاومت به انسولین گفته می شود، بعد از چند سال از تولید انسولین کاسته می شود، گلوکز ساخته می شود و به خون می ریزد ولی بدن نمی تواند از این منبع اصلی سوخت استفاه کافی کند، از جمله علائم ابتلا به اين بيماري می توان به خستگی یا تهوع، پر ادراری، تشنگی غیر طبیعی، کاهش وزن، تاری دید، عفونتهای مکرر و کاهش سرعت بهبودی زخمها اشاره كرد، اما نبايد فراموش كرد كه برخي از افراد مبتلا به اين نوع از ديابت هیچ نشانه ای ندارند.

اما نوع سوم دیابت، ديابت حاملگی است كه تنها در زمان حاملگی بروز می كند، مانند دیابت نوع دو بیشتر در زنانی که سابقه خانوادگی دیابت دارند بروز می کند.

زنانی که دیابت حاملگی دارند 20 تا 25 درصد شانس ابتلا به دیابت نوع دو را در عرض 5 تا 10 سال دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =