خواب آلودگي رانندگان يکي از علل مهم حوادث رانندگي است

۱۳۸۶/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2342
خواب آلودگي رانندگان يکي از علل مهم حوادث رانندگي است

به گزارش سلامت نیوز دکتر«خسرو صادق نيت» متخصص طب کار و فلوشيپ خواب در گفت و گو با  ايسنا ،اختلالات خواب را از شايع ترين اختلالات بشري برشمرد و اظهار داشت: علائم اختلال خواب غالبا به دو صورت، افزايش خواب آلودگي طي روز و بي خوابي در شب مشخص مي شود.

وي در اين رابطه گفت: خواب آلودگي با تاثير بر روي سطح هوشياري، سلامت جسمي و روحي فرد را به مخاطره مي اندازد.

دکترصادق نيت استفاده از تست MWT را روش مناسبي جهت سنجش خواب آلودگي رانندگان و توان مقابله آنان در برابر خواب آلودگي و توانايي بيدار ماندن ذکر کرده و افزود: طي تحقيقي در زمينه بررسي اين تست و ارزيابي ميزان خواب آلودگي رانندگان، تعدادي از رانندگان که از پايانه‌هاي مسافربري معرفي شده بودند از نظر ميزان خواب آلودگي با استفاده از اين تست مورد بررسي قرار گرفته و طي آن مدتي که فرد توانسته است بيدار بماند و در نهايت ميانگين تاخير در به خواب رفتن هر فرد مشخص شد.

وي در خصوص نتايج حاصل از اين تحقيق گفت: اطلاعات مربوط به 52 نفر راننده مرد که در تمامي چهار مرحله تست شرکت کردند آناليز و ملاحظه شد که در پروتکل اول معادل 8/53 درصد، ميانگين تاثير کمتر از 11 دقيقه بود (خواب آلودگي شديد) که اين ميزان در پروتکل دوم معادل 38 درصد بوده است.

وي در پايان تصريح کرد: به رانندگاني که احتمال بالاي خواب آلودگي دارند و همچنين افرادي که در تصادفات شديد مقصر شناخته مي شوند و علت فني براي آنان وجود ندارد توصيه مي شود تا به وسيله تست MWT مورد بررسي قرار گيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.97666s, 18q