یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
کد خبر: 236985

خستگی و بی حالی یکی از مشکلاتی است که خیلی از افراد به طور روزانه با آن دست به گریبان هستند؛ به این معنی که انرژی و قدرت لازم را برای انجام فعالیت های جسمی و روحی روزمره ندارند. ممکن است این خستگی خفیف یا شدید باشد. شدت و ضعف آن نیز به علت و شرایط جسمانی هر فرد بستگی دارد.

6 عامل خستگی در طول روز

سلامت نیوز: خستگی و بی حالی یکی از مشکلاتی است که خیلی از افراد به طور روزانه با آن دست به گریبان هستند؛ به این معنی که انرژی و قدرت لازم را برای انجام فعالیت های جسمی و روحی روزمره ندارند. ممکن است این خستگی خفیف یا شدید باشد. شدت و ضعف آن نیز به علت و شرایط جسمانی هر فرد بستگی دارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، افرادی که خانه نشین و بی تحرک هستند بویژه افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند حتی با یک گردش ساده نیز  بیشتر از بقیه با این حس ناخوشایند روبه رو می شوند. با وجود اینکه کمبود انرژی و خستگی مفرط می تواند از کمبود گلبول های قرمز ناشی شود اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که تاثیر زیادی در شرایط جسمی و روحی فرد به جا می گذارند. در ادامه به 5 عامل احتمالی بروز احساس خستگی اشاره می کنیم.

کم کاری غده تیروئید
کم کاری غده تیروئید در شرایطی بروز می کند که غده تیروئید نمی تواند برای تنظیم سوخت وساز بدن به میزان کافی هورمون تولید کند. این مسئله یکی از عوامل شایع احساس خستگی است و افراد با وجود استراحت باز احساس ضعف و بی حالی دارند.
دو نشانه کلیدی وجود دارد که می تواند خستگی را به مشکلات تیروئیدی نسبت داد: ناشکیبایی بیمار نسبت به فعالیت حتی بعد از فعالیت هایی که تاثیر اندکی روی خستگی جسمی دارند. کمبود انرژی و بی حال بودن حتی با وجود عدم تحرک.

کم خونی
کم خونی یک بیماری کمابیش شایع بخصوص در بین خانمهای جوان است که به دلیل کاهش میزان گلبول های قرمز در خون بروز می کند. به این ترتیب میزان سلول هایی که وظیفه انتقال اکسیژن به سمت سلول های بدن را داشتند کاهش پیدا می کند.
غالبا زمانی که روند اکسیژن رسانی به بافت ها و مغز با مشکل مواجه می شود فرد احساس خستگی و ضعف جسمی و روحی می کند. علاوه بر این علائم دیگری مانند رنگ پریدگی، بالا بودن ضربان قلب در حالت استراحت و ضعف موها و ناخن ها از دیگر علائم شایع کم خونی است.

نارسایی قلبی
نارسایی قلبی زمانی بروز می کند که قلب قدرت خود برای پمپاژ خون کافی به سمت دیگر بخش های بدن را از دست می دهد. زمانی که در جریان خون اشکالی بروز می کند اکسیژن رسانی به سلول ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه فرد احساس خستگی و بی حالی می کند.
در مراحل اولیه این بیماری، خستگی زمانی بروز می کند که فرد فعالیت جسمی متوسطی داشته باشد. با این حال به تدریج که بیماری پیشرفت می کند خستگی با کوچک ترین فعالیتی بروز می کند و حتی زمانی که فرد کارهای روزمره مانند مسواک زدن را انجام می دهد نیز احساس خستگی می کند.
خستگی ناشی از نارسایی قلبی اغلب با علائم دیگری همچون ورم انتهاهای بدن (انگشتان دست و پا)، نفس نفس زدن در حین فعالیت بدنی یا استراحت، عدم تحمل فعالیت های متوسط و ضعیف، فشار خون بالا، مشکل در گردش خون، احساس سنگینی در پاها، درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه همراه است.

دیابت و خستگی
دیابت در نتیجه تجمع بیش از اندازه گلوکز در خون به دلیل کمبود انسولین یا مقاومت سلول ها به انسولین بروز می کند. در این صورت سلول ها از انسولین برای تولید انرژی استفاده نمی کنند. سلول های بدن نیز بدون دریافت قند کافی احساس گرسنگی کرده و به درستی به وظایف خود عمل نمی کنند و به این ترتیب علائم نامطلوبی بروز می کند. در افراد مشکوک به دیابت علاوه براحساس خستگی مداوم علائم دیگری مانند تشنگی بیش از حد، از دست دادن ناگهانی وزن، تغییر در ادار کردن و ضعف در پاها نیز بروز می کند.

مشکلات خواب
کاملا طبیعی است که فردی شب به خوبی نخوابیده باشد و صبح احساس خستگی کند و نتواند به درستی تمرکز داشته باشد. خواب خوب یعنی حداقل 7 ساعت خواب مداوم و بدون بیداری برای احیای انرژی بدن لازم و ضروری است.
اگر برای به خواب رفتن دچار مشکل می شوید و یا در طول شب چندین بار بیدار می شوید ممکن است که دچار خستگی مزمن شوید. در این صورت ممکن است علائم دیگری مانند خواب آلودگی در طول روز، آپنه خواب، مشکل در به خواب رفتن شبانه و احساس اینکه حتی بعد از خواب نیز استراحت نکرده اید بروز کند.

افسردگی
افسردگی یک بیماری روحی روانی است که علامت اصلی آن تغییر ناگهانی خلق و خوی بیمار می باشد. به این ترتیب که فرد احساس غم، عدم اعتماد به نفس و کمبود شدید انرژی دارد. این شرایط با یک وضعیت غمگینی ساده در زمان هایی که لحظات بدی داشته اید فرق می کند. عدم توجه به درمان افسردگی ممکن است آن را به یک بیماری مزمن تبدیل کند که اثرات جسمی، روانی و عاطفی دارد.
این وضعیت اگر با شرایط و علائم فراتر از خستگی مزمن است باید مورد توجه قرار بگیرد. از جمله این علائم می توان به احساس یاس و ناامیدی، از دست دادن اعتماد به نفس، غم عمیق، استرس و اضطراب، محرومیت های اجتماعی، از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره اشاره کرد.
اگر شما نیز هر یک از این علائم را در خود احساس می کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم را برای تشخیص مشکل تان انجام دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha