معاون وزیر بهداشت:

نیمی ازجمعیت ایران دارای اضافه وزن هستند

۱۳۹۶/۱۲/۰۶ - ۱۳:۲۶ - کد خبر: 238475
نیمی ازجمعیت ایران دارای اضافه وزن هستند

سلامت نیوز: معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که 50 درصد مردم ایران دارای اضافه وزن و چاقی هستند که سر منشا بسیاری از بیماری ها است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محمدهادی ایازی در دومین روز از نخستین گردهمایی سازمان های مردم نهاد در البرز با بیان اینکه دولت در بحث سنجش عدالت در سلامت به مقوله ورزش توجهی ویژه ای داشته، اظهار داشت: در نظام سلامت اگر تحرک مردم بیشتر شود کمک زیادی به سلامت مردم شده است، بدون شک این افزایش تحرک از طریق فرهنگ سازی در این بخش به منظور اصلاح رفتار مردم حاصل می شود.


وی اضافه کرد: میزان مرگ و ناشی از بیماری های غیرواگیر در 100 هزار نفر بیش از 2 هزار و 13 نفر برآورد شده، در اصل 75 درصد مرگ و میرهای صورت گرفته در کشور به بیماری های غیرواگیر اختصاص دارد.


ایازی گفت: نداشتن تغذیه مناسب، چاقی و کم تحرکی و مصرف الکل عامل اصلی بیماری های غیرواگیر است و 15 درصد جمعیت کشور فشارخون دارند که رقم قابل توجهی به شمار می آید.


وی با اشاره به فعالیت سازمان های مردم نهاد در حوزه بهداشت، اظهار داشت: 620 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت کشور فعالیت دارند و همچنین 75 خیریه سلامت و 400 درمانگاه خیریه در کشور وجود دارد.


معاون وزیر بهداشت به اجرای سنجش عدالت در سلامت اشاره کرد و گفت: در بخش، سنجش عدالت در سلامت به مقوله ورزش توجهی ویژه شده است.


ایازی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد درجهت ساماندهی ورزش همگانی، ارتقاء ورزش قهرمانی ، فرهنگ سازی و همگانی کردن ورزش، خاطر نشان کرد: بسیاری از پروژه های نیمه تمام قابل واگذاری به بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد است.


وی در ادامه به تشکیل معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره و افزود: تا یک سال پیش، مجموعه ای تحت عنوان معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت نبود که با اقدامات صورت گرفته این معاونت در وزارت خانه ایجاد شده است.


ایازی اجتماعی کردن نظام سلامت را از اهداف مهم تشکیل این معاونت اعلام کرد و اظهار داشت: با ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت سعی شده از مشارکت مردم و سازمان های دولتی استفاده بیشتری صورت گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9357s, 18q