سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
کد خبر: 240331

توصیه‌های محیط زیستی به مسافران نوروزی

سلامت نیوز:یک فعال حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه متاسفانه برخی شهروندان رفتار مناسبی با طبیعت ندارند، بر ضرورت رفتار مسئولانه با محیط زیست به ویژه در هنگام سفر تاکید کرد.
حسین عبیری گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چند سالی است که فعالان محیط زیست یک توصیه جدی به استفاده‌کنندگان از طبیعت دارند که این توصیه به یک شعار تبدیل شده است. این شعار عبارت از آنست که؛ «هنگام ورود و استفاده از طبیعت و محیط زیست نباید از خود هیچ چیزی به جز رد پا به جا بگذاریم و هنگام خروج از طبیعت نیز نباید چیزی با خود همراه بیاوریم جز عکس‌های گرفته شده».
وی با تاکید بر اینکه رفتار مسئولانه نسبت به محیط زیست، باعث پایداری و ماندگاری طبیعت و محیط زیست می‌شود، گفت: این پایداری و ماندگاری طبیعت هم برای نسل حاضر و هم برای نسل‌های آینده حائز اهمیت است. متاسفانه شواهد حاکم در طبیعت سراسر کشور گواه بر این است که بعضی از هموطنان ما در طبیعت و محیط زیست رفتارهای مناسبی ندارند.
با برنامه سفر کنید
این فعال حوزه محیط زیست با بیان اینکه در تعطیلات نوروز به دلیل افزایش تعداد سفرها، محیط زیست تا حد بیشتری در معرض آسیب قرار می‌گیرد، گفت: در چنین شرایطی برای داشتن سفر مسئولانه رعایت توصیه‌ها و نکات زیست محیطی از سوی مسافران نوروزی اهمیت بسیار دارد. برنامه‌ریزی برای سفر عنصری است که ضمن رفاه حال مسافران حفظ محیط زیست را نیز میسر می‌کند.
از سفر در روزهای پرترافیک خودداری کنید
وی ادامه داد: در برنامه‌ریزی سفر باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشیم. اول اینکه چه زمانی را برای سفر انتخاب کنیم؟ چون با توجه به شلوغی جاده‌ها در هنگام سفرهای نوروزی، انتخاب زمان سفرمی‌تواند به ما کمک کند تا با حداقل وقت تلف شده و معطلی  سفر خوبی داشته باشیم. به همین منظور باید از آغاز مسافرت در اوج شلوغی و ترافیک جاده خودداری کنیم چون در این شرایط استهلاک وسیله نقیله، زمان سفر و میزان سوخت مصرفی بسیار بالا خواهد بود.
عبیری گلپایگانی در ادامه با اشاره به اینکه انتخاب محل سفر موضوع بسیار مهمی است، تصریح کرد: در ایام نوروزی از مسافرت به مناطقی که قبلا به آنجا رفته‌ایم خودداری کنیم. به عبارت ساده‌تر سفر به شهرهایی که به «شهرهای توریستی و شلوغ» شهرت دارند؛ در ایام نوروز خیلی دلچسب نخواهد بود.
سفر دسته‌جمعی با وسایل عمومی به منظور کاهش ترافیک و مصرف سوخت
این فعال حوزه محیط زیست همچنین ضرورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی را برای مسافرت مطرح کرد و گفت: در ایام تعطیلات نوروزی از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار، اتوبوس و مینی‌بوس و یا از ماشین‌های عمومی سبک مانند ون استفاده کنیم.استفاده از وسیله نقلیه همگانی در سفرهای طولانی چند تا مزیت دارد از جمله در سفرهای دسته جمعی بیشتر به مسافرین خوش خواهد گذشت و همچنین با کاهش ترافیک روبه‌رو خواهیم شد، افزون بر این میزان مصرف سوخت در سراسر کشور به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت و از همه مهم‌تر میزان  تصادفات رانندگی به شدت کمتر می‌شود.
عبیری گلپایگانی با بیان اینکه در هنگام سفر از بردن ابزارهای مخرب محیط زیست جلوگیری کنیم، اظهار کرد: در هنگام بستن چمدان‌های سفر، باید از به همراه داشتن وسایلی که استفاده از آنان در حین سفر می‌تواند باعث تخریب محیط زیست و یا از بین رفتن تنوع زیستی و گیاهی شود؛ جدا خوداری کنیم  که از این موارد می‌توان به تفنگ‌های بادی و ساچمه‌ای، اره، تیشه، تبر، ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و حتی مواد شوینده شیمیایی اشاره کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha