کارشناس اداره بیماری‌های هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت با بیان اینکه داروهای خوراکی به افزایش کیفیت زندگی بیماران تالاسمی کمک می‌کند، ترویج و توسعه داروهای خوراکی برای بیماران تالاسمی را یکی از اهداف وزارت بهداشت برشمرد و گفت: با ایجاد مراکز جامع برای بیماران تالاسمی، این بیماران به خدمات درمانی دسترسی بهتری خواهند داشت.

تغییر در حمایت بیمه‌ها از تالاسمی‌ها / لزوم توسعه درمان خوراکی برای این بیماران

سلامت نیوز:کارشناس اداره بیماری‌های هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت با بیان اینکه داروهای خوراکی به افزایش کیفیت زندگی بیماران تالاسمی کمک می‌کند، ترویج و توسعه داروهای خوراکی برای بیماران تالاسمی را یکی از اهداف وزارت بهداشت برشمرد و گفت: با ایجاد مراکز جامع برای بیماران تالاسمی، این بیماران به خدمات درمانی دسترسی بهتری خواهند داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، دکتر راضیه حنطوش‌زاده درخصوص وضعیت بیماران تالاسمی در کشور گفت: در حال حاضر اطلاعات حدود ۱۹ هزار و ۷۰۰ بیمار تالاسمی از نوع تالاسمی ماژور، مینور، اینترمدیت و سیکل سل را در سامانه ثبت کرده‌ایم و وزارت بهداشت در پروتکل‌هایی که تدوین کرده، برای این چهار گروه بیمار تالاسمی، خدمات و حمایت‌هایی را تدارک دیده است، اما از سویی حمایت‌های سازمان‌های بیمه‌گر تغییر کرده است، آنها فقط به تالاسمی ماژور دفترچه خاص داده‌اند تا تمام خدمات‌شان تحت پوشش بیمه باشد، اما سایر اختلالات تالاسمی تنها در مقوله تزریق خون، دارو و درمان عوارض بیماری تحت حمایت بیمه هستند. 

وی افزود: مابه التفاوت سهم بیمار و فرانشیز سهم بیمار در مورد خدمات پاراکلینیکی و آزمایشگاهی در بخش دولتی نیز از محل عملکرد وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود و تا جایی که امکان دارد از بیمار در زمینه خدمات و هزینه‌ها حمایت می‌شود. 

وی به برنامه‌هایی که در راستای دسترسی بیماران تالاسمی به خدمات درمانی صورت گرفته است، اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات ما در این زمینه، ایجاد مراکز جامع بیماران تالاسمی است که در آن تمام برنامه‌های مراقبتی و درمانی برای بیماران تالاسمی انجام می‌شود که این خدمات یا تحت پوشش بیمه است یا اینکه از همان محل عملکرد وزارت بهداشت پرداخت می‌شود. این مراکز جامع به صورت متمرکز محل ارائه خدمت به بیمار تالاسمی بوده و تیم درمانی در این مراکز، کلیه خدمات مورد نیاز بیماران را به آنها ارائه داده یا جهت ارجاع این بیماران به آنها مشاوره می‌دهند. 

حنطوش‌زاده درخصوص بازآموزی پزشکان درمانگر بیماران تالاسمی گفت: پزشکان خط اول درمانگر بیماران تالاسمی، آموزش‌هایی در راستای مراقبت و درمان بهتر، روش‌های درمانی به روزتر و پیشگیری از عوارض بیماری آموزش‌هایی را دریافت می‌کنند و سمینارهای کشوری و منطقه‌ای نیز با این هدف برگزار می‌شود. 

کارشناس بیماری‌های هموفیلی و تالاسمی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در بسته خدمتی که برای بیماران تالاسمی تعریف شده، علاوه بر تزریق خون و دارو، این بیماران باید هر شش ماه، مشاوره‌های زنان و مامایی و قلب انجام دهند، اما در تعدادی از بیمارستان‌ها در کشور این خدمت انجام نمی‌شود و درتلاش هستیم تا این مشکل هم به حداقل رسیده و برطرف شود. 

بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه سهولت در دسترسی یکی از اهداف ما در راستای حمایت از بیماران تالاسمی است که با ایجاد مراکز جامع محقق می‌شود، در خصوص وضعیت دارویی این بیماران تصریح کرد: در مورد وضعیت دارویی این بیماران چنانچه بیماران به سمت مصرف داروهای خوراکی حرکت کنند، بهتر است؛ چراکه کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت، این بیماران برای تزریق داروی آهن‌زدا باید دستگاهی را دور کمر، بازو یا ران خود از شب تا صبح ببندند تا فرایند آهن زدایی در خون‌شان انجام شود، بنابراین با قرص خوراکی کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت؛ لذا برنامه اساسی ما در سال جاری این است که درمان خوراکی برای بیماران تالاسمی را ترویج و توسعه دهیم، که البته محدویت‌هایی نیز دارد و با کمک گرفتن از پروتکل‌های علمی، نظر انجمن تالاسمی و با توجه به نیازهای بیماران، محقق خواهد شد. 

حنطوش زاده در پایان گفت: معاونت اجتماعی وزات بهداشت  نیز ضروری است در راستای نیازهای اجتماعی این بیماران گام های اساسی بردارد.برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =