چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 2446

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي امار 60 درصدي مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلب و عروق در كشور را به دليل استفاده از مصرف روغن نباتي جامد دانست.

به گزارش سلامت نیوز،كامران باقري لنكراني وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي دیروز 21 فروردين در نخستين كنفرانس خبري خود كه به مناسبت هفته سلامت در خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران با حضور خبرنگاران رسانه ها برگزار شد با اعلام اين خبر كه رسانه ها و مطبوعات نقش مهم و قابل توجهي را در ارتقاء سلامت افراد جامعه دارند، افزود: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي به غير از وظايف ذاتي و جاري خود كه شامل برنامه هاي بهداشتي و سلامتي براي مردم است، نقش ديگري به عنوان يك ركن اساسي و قابل توجه دارد كه تعامل اين وزارت خانه براي ارتقاء سلامت مردم جامعه با ديگر سازمان ها و نهادها و ارگان هاي مربوطه است.
وي گفت: با بهبود سطح بهداشت در جامعه ميزان ابتلا افراد به بيماري هاي عفوني و واگيردار در حال كاهش است حال آنكه در حال حاضر ابتلا افراد به بيماري هاي غيرعفوني و غيرواگيردار مانند ديابت، هپاتيت و بيماري هاي مزمن در حال افزايش است كه اين عوامل را مي توان با استفاده از رژيم غذايي مناسب ورزش و مبارزه با دخانيات به ميزان قابل توجهي كاهش داد.
وزير بهداشت درمان و آموزش پزشكي در مورد استفاده نكردن  از روغن نباتي و مضرات آن تاكيد كرد و گفت: در مذاكرات صورت گرفته با وزارت بازرگاني در مورد جايگزيني روغن هاي نباتي يارانه اي(كوپني) به روغن هاي مايع، وزارت بازرگاني نظر مساعد خود را در مورد اين موضوع اعلام كرده است به طوري كه اين نهاد اين امر را هم به نفع خود و هم به نفع مردم جامعه مي داند.
وي گفت: قطعا اين امر نيز به مانند ديگر عوامل نيازمند فرهنگ سازي در مورد استفاده از روغن هاي مايع در برنامه و سبدغذايي مردم است زيرا  بعضي از مردم روغن مايع قبول نداشته و همچنان به استفاده از روغن جامد مبادرت مي ورزند.
دكتر لنكراني در ادامه از آمار قابل توجه مرگ و مير بيماران قلب و عروق ناشي از روغن نباتي خبر داد و گفت: بيشترين روغن مصرفي افراد روغن جامد است چنانچه در 20 ماه گذشته 87 درصد خانواده ها از روغن جامد استفاده مي كردند كه اين امر هم اكنون با فرهنگ سازي رسانه به 70 درصد تقليل يافته است و اين در حالي است كه تحقيقات نشان دهنده ميزان ترانس اسيد چرب بالا در روغن نباتي است كه با مصوبات صورت گرفته مقرر شده است،طبق استاندارهاي بين المللي ميزان ترانس اسيدچرب روغن هاي جامد به كمتر از 5 درصد كاهش يابد كه اين امر مي تواند 28 درصد از ميزان مرگ و مير قلب و عروقي افراد ناشي از مصرف روغن نباتي در كشور را كاهش دهد.
***روغن هاي خارجي وارداتي استاندارد نيستند***
وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشكي همچنان از وجود روغن هاي وارداتي غيراستاندارد ر كشور  خبرداد و گفت: متاسفانه اين روغن هاي وارداتي كه به عنوان روغن اصيل و مرغوب در كشور توزيع شده است غيراستاندارد بوده و داراي اسيدچرب ترانس بالايي(37) درصد است.
دكتر لنكراني ادامه داد: هم اكنون تمام محصولات توليدي داخل كشور داراي تائيديه وزارت بهداشت بوده و همچنين با هماهنگي هاي خاصي وارد بازار توليدي كشور مي شوند اما هم اكنون مشاهده شده است كه اين روغن هاي وارداتي با جعل تائيديه وزارت بهداشت اين محصولات خود را وارد بازار مي كنند.
وي همچنين از مردم خواست كه از مصرف هر نوع روغن خارجي جدا خودداري كنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =