تاثير بازي و تفريح در سلامت رواني كودكان

۱۳۸۶/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2466
تاثير بازي و تفريح در سلامت رواني كودكان
دكتر اميري، متخصص كودكان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: مهارت هاي اجتماعي در هر جامعه اي برايندي از انديشه ها و اعمال اعضاي همان جامعه است كه از نظر اجتماعي، بارآمدن فرزندانمان در همان آغاز تولد شروع مي شود اما گوشه نشيني، كم فعاليتي و مراوده هاي كم اجتماعي در بين كودكان ديده مي شود.
وي گفت: كودكان امروز با خوردن غذاهاي آماده، زندگي آپارتماني، دوري از والدين در طول روز، بازي هاي ويديويي و رايانه اي به نوعي دچار مصرف زدگي شده اند. شيوه ساكن زندگي كودكان در جامعه آنها، والدينشان را تابع خود كرده و ايفاي نقش اين كودكان در آينده را به عنوان يك عضو فعال در جامعه زير سوال مي برد.
دكتر سلمان يزدي، عضو هيئت علمي گروه كودكان دانشكده پرستاري و مامايي ادامه داد: امروزه بازي به عنوان يكي از عوامل مهم در آماده سازي كودك به منظور پذيرش نقش و مسووليت پذيري در آينده محسوب مي شود، به طوري كه مي توان گفت، بازي فقط عامل تخليه انرژي اضافه كودك، اتلاف وقت يا جلوگيري از شلوغي نيست، بلكه فوايد مفيد زيادي دارد.
وي گفت: از فوايد بازي در كودكان تاثير در تندرستي روحي رواني، رشد تفكر و تخيل، دقت و خلاقيت كودك مي باشد، همچنين كودك بايد با بازي هاي واقعي در زندگي روزمره، جايگاه اساسي خود را پيدا كند چرا كه بازي نقش آموزشي غير مستقيم بر روي كودك دارد به ويژه در 7 سال اول زندگي.
وي تصريح كرد: از ديگر فوايد بازي مي توان به مواردي چون افزايش رشد جسمي كودك اشاره كرد كه باعث تقويت حواس پنج گانه، سبب آشنايي با محيط اطراف كودك مي شود و به تقويت ذهن و فكر كودك كمك مي كند و باعث برقراري رابطه صحيح با ديگران مي شود كه با توجه به همين نكات و ايجاد محيط مناسب، بازي براي فرزندان مي تواند رشد و تكامل صحيح كودك و اجتماعي شدن را تضمين كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.39334s, 18q