کنه ها دوستداران گروه خونی A

۱۳۹۷/۰۴/۲۳ - ۱۵:۴۹ - کد خبر: 248286
کنه ها دوستداران گروه خونی A

سلامت نیوز: محققان در جریان مطالعه ای شواهدی بدست آورده اند که نشان می دهد کنه ها افرادی که گروه خونی A را دارند، بیشتر نیش می زنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، کنه‌ها جانوران کوچک انگلی هستند و از نظر علمی به دو گروه کنه‌ های حیوانی یا Ticks و سایر کنه ‌ها یا MItes تقسیم می‌ شوند.


این انگل ها که خون می مکند اغلب در جنگل ها یافت می شوند و حاوی باکتری هایی از جمله میکروب هایی هستند که بیماری بالقوه کشنده «لایم» را ایجاد می کنند.


بیماری لایم نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. این بیماری شایعترین بیماری ناشی از نیش کنه در نیمکره شمالی است. مهمترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی است.


محققان دانشگاه ماساریک جمهوری چک در این مطالعه یک نمونه کوچک خون از انواع گروه های خونی A, B, AB و O را در آزمایشگاه بر روی یک لایه کاغذ فیلتر استریل بر روی یک ظرف «پتری» ریختند.


سپس یک کنه کرچک در این ظرف قرار دادند و حرکات آن را برای 2 دقیقه دنبال کردند. کنه کرچک گونه ‌ای کنه است که عمدتا در اروپا زندگی می‌ کند. این حشره عامل بیماری لایم است.


تجزیه و تحلیل این نتایج نشان داد که کنه ها در اکثر موارد گروه خونی A را ترجیح می دهند و در 36 درصد موارد این خون را انتخاب می کنند. محققان این آزمایش را صدها بار تکرار کردند.


به نظر می رسد که کمترین تمایل کنه به گروه خونی B باشد، بطوریکه فقط 15 درصد از این انگل ها به نمونه های گروه خونی B متمایل شدند.


محققان خاطر نشان کردند که برای تایید این ارتباط و بررسی اینکه چرا کنه ها به برخی گروه های خونی بیشتر تمایل دارند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.
اما با این حال آنها به افرادی که گروه خونی A دارند توصیه کردند که اقدامات مناسب برای محفاظت موثرتر از خود را انجام دهند.
این مطالعه در نشریه Annals of Agricultural and Environmental Medicine منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.27947s, 18q