تامین سلامت مصرف کننده با محصولات غذایی غنی شده

۱۳۸۹/۱۲/۰۷ - ۱۷:۵۴ - کد خبر: 24891
تامین سلامت مصرف کننده با محصولات غذایی غنی شده

در تمام دنيا برخي محصولات غذايي مانند فرآورده هاي لبني با هدف تامين سلامت مصرف كنندگان با فيبرها غني سازي مي شوند. ماست غني شده با فيبر رژيمي كه هم اينك در كشور به توليد رسيده با 2 درصد فيبر، غني شده است، فيبرهاي رژيمي براي افراد دچار يبوست، گروهي كه كلسترول و تري گلسيريد خون بالايي دارند و افراد مبتلا به ديابت مفيد است فيبرها همچون كربوهيدرات ها، چربي ها، پروتيين ها، مواد معدني و ويتامين ها يكي از اركان ششگانه رژيم غذايي انسان ها را تشكيل مي دهند كه توسط آنزيم ها قابل هضم نبوده و از سوي ديگر به دليل نداشتن كالري يا كالري بسيار ناچيز، ارزش غذايي رژيمي داشته و ايجاد چاقي نمي كند. بسياري از ناراحتي هاي گوارشي با فيبر كافي در غذاي روز مره مرتبط است. فيبرها به دليل آنكه قادر به جذب آب تا ميزان زيادي هستند با افزايش حجم مدفوع، عمل دفع را تسهيل كرده، سبب بهبود نسبي يبوست مي شوند.اگرچه بدن قادر به هضم فيبرها نيست، ليكن برخي باكتري هاي مفيد روده مي تواند، تعدادي از انواع فيبرها را تخمير كند كه نتيجه فرآيند تخمير، موادي موسوم به اسيدهاي چرب كوتاه زنجير است كه سبب حفظ سلامت ديوار روده كوچك مي شود. تخليه سريع مدفوع از روده بزرگ از طرف ديگر موجب مي شود كه شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ نيز كاهش يابد. زيرا دفع سريع، مانع تماس مواد سمي و سرطان زا با سطح روده مي شود.
برخي فيبرها، "پري بيوتيك" هستند كه غذاهاي اختصاصي ميكروب هاي "پروبيوتيك" (ميكروارگانيسم هايي كه آثار مفيدي بر بدن دارند) به شمار مي روند فيبر استفاده شده در اين ماست "پري بيوتيك" با تركيب اينولين است.
فيبر رژيمي محلول قادر است، چند برابر حجم خود آب جذب كند و ژل پرحجمي را تشكيل مي دهد كه حجم زيادي از معده را پر مي كند. به همين دليل فيبر رژيمي محلول يكي از اركان مواد غذايي رژيمي است كه با پركردن معده، مكانيسم احساس سيري را فعال مي كند.
نسبت بالاتر كلسترولHDL در مقايسه با كلسترولLDL باعث كاهش احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي- عروقي مي شود. فيبر رژيمي محلول در طول سفر خود از اثني عشر و روده كوچك مقداري از ليپيدهاي موجود در غذا و نيز اسيدهاي صفراوي را به دام مي اندازد. اسيدهاي صفراوي كه بخشي از مايع سبز رنگ صفرا هستند از كلسترول ساخته مي شوند، بنابراين دفع اين اسيدها باعث مي شود كه جگر مقداري از كلسترول بدن را براي تهيه دوباره آن ها مصرف كند كه تحقيقات پزشكي كاهش 8 تا 20 درصدي LDL را در نتيجه مصرف 3 تا 6 گرم فيبر رژيمي محلول نشان داده اند.
فيبر رژيمي محلول موجب افزايش چسبندگي مواد غذايي و در نتيجه افزايش زمان جذب مواد غذايي مي شود، فيبرهاي محلول در آب با افزايش چسبندگي مواد غذايي باعث كند شدن تاثير آنزيم ها و به طبع آن كند شدن كل عمل جذب مي شوند. تاثير مهم اين خاصيت جلوگيري از افزايش ناگهاني قند خون است كه براي افراد مبتلا به بيماري ديابت يك مزيت بزرگ به شمار مي رود.
در قسمتي از روده كوچك بافت هاي لنفاوي موسوم به پلاك پيير وجود دارد. گلبول هاي سفيد خون كه نقش اساسي را در سيستم بدن بر عهده دارند در پلاك يير پس از تماس با فيبرهاي رژيمي محلول فعال تر شده و اين باعث افزايش قدرت دفاعي بدن در برابر بيماري ها مي شود.
به دليل پر مصرف بودن ماست نسبت به ساير فرآورده هاي لبني، افزودن فيبر به ماست مي تواند، نقش مهمي در تامين سلامت مصرف كنندگان داشته باشد.
دكتر سيد اميرمحمد مرتضويان
عضو كميته علمي بهسايت ايران

سایت « بهسایت » اولین تارنمای علمی آموزش تغذیه است که گروهی از متخصصین برجسته، هیئت علمی این سایت را تشکیل می دهند و موسس و مدیر این سایت خانم دکتر ربابه شیخ الاسلام است که دارای تخصص اپیدمیولوژی تغذیه بوده و مقالات و کتب بسیاری از این متخصص تغذیه به چاپ رسیده و برنامه های اجرایی موفقی داشته اند که می توان به اجرای برنامه شیر مدرسه اشاره کرد.
سایت بهسایت یک تارنمای علمی و آموزشی تغذیه با موضوعاتی همچون: تغذیه و دوران های زندگی (تغذیه در دوره نوزادی تا دوره سالمندی)، تغذیه و گروه های خاص مثل ورزشکاران و گیاه خواران و ...، تغذیه و بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی، کلیوی، دیابت، مغز و اعصاب و ... و بسیاری مطالب مفید و متنوع دیگر است.
همچنین بخشی به نام سنجش وضعیت تغذیه در این سایت وجود دارد که با دادن اطلاعات قد و وزن و فعالیت روزانه خود، BMI بدن شما را مشخص کرده و توصیه های تغذیه ای مفیدی را ارائه می دهد.
مقاله فوق نمونه ای از مطالب مفید این سایت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.67492s, 18q