هرچند برخی از مسئولان برای رفع مشکلات زلزله‌زدگان کرمانشاه تلاش کرده‌اند، اما بی‌توجهی بسیاری از نهاد‌های دولتی سبب کند پیش رفتن ساخت و ساز خانه زلزله‌زدگان شده و زندگی سختی را برای آن‌ها رقم زده است. این دومین پاییز و زمستانی است که سراغ زلزله‌زدگان کرمانشاهی ساکن در کانکس می‌آید و آن‌ها را می‌لرزاند.

برای کودک فوت‌شده‌ام ۲ میلیون خسارت دادند و برای یک گاو تلف شده ۶ میلیون!

سلامت نیوز: هرچند برخی از مسئولان برای رفع مشکلات زلزله‌زدگان کرمانشاه تلاش کرده‌اند، اما بی‌توجهی بسیاری از نهاد‌های دولتی سبب کند پیش رفتن ساخت و ساز خانه زلزله‌زدگان شده و زندگی سختی را برای آن‌ها رقم زده است. این دومین پاییز و زمستانی است که سراغ زلزله‌زدگان کرمانشاهی ساکن در کانکس می‌آید و آن‌ها را می‌لرزاند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از جوان آنلاین، بیست و یکم آبان ماه سال گذشته بود که زمین لرزه کرمانشاه اتفاق افتاد، در این حادثه بسیاری از هموطنان کرمانشاهی کشته و مجروح شدند و بازماندگان در سوگ از دست دادن عزیزان‌شان نشستند. آن روزها بسیاری از دولتی‌ها، سلبریتی‌ها و مردم به میدان آمدند، مردم ایران با حضور یا ارسال کمک‌های خود نشان دادند که هیچ‌گاه هموطنان‌شان را در روز‌های سخت تنها نمی‌گذارند؛ اما در نهایت جز معدود کسانی که با تمام وجود دغدغه حل مشکلات زلزله‌زدگان را داشتند، همه رفتند و هموطنان کرمانشاهی‌شان را فراموش کردند، حال تصاویر منتشر شده از مناطق زلزله‌زده و اخبار منتشره از این مناطق نشان می‌دهد که بعد از گذشت یکسال از این حادثه تلخ زلزله‌زدگان شرایط نامناسبی دارند.

شرایطمان از روز اول زلزله بدتر شده است

فرهاد صفری یکی از زلزله‌زدگان کرمانشاه است که بعد از گذشت یکسال از این حادثه در کانکس زندگی می‌کند. او درباره وضعیت زندگی‌اش در سرپل ذهاب به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «بعد از زمین لرزه مردم و خیرین آمدند و با کمک‌هایشان ما را زنده کردند.»

این آقای ۳۷ ساله اظهار می‌دارد: «از استاندار محترم کرمانشاه باید قدردانی کنیم که در این مدت تلاش‌های بسیاری را انجام داده‌اند. حتی در داخل کانکس‌ها می‌آیند و از نزدیک وضعیت زلزله‌زدگان را بررسی می‌کنند. ایشان ما زلزله‌زدگان را فراموش نکردند. اما سختی‌ها بسیار است. حدود یکسال است که در کانکس زندگی می‌کنیم و شرایط مان از همان روز اول زلزله بدتر شده است.»
 
وی ادامه داد: «می‌گویند که به زلزله‌زدگان کانکس داده‌اند در حالی که بابت هر کانکس ۵ میلیون تومان گرفته‌اند. این چه کمکی است؟ جایی به عنوان گاوداری وجود داشت که آن را از ما گرفتند و گفتند برای اشتغال‌زایی آماده می‌شود اما تا امروز کاری انجام نشده است. از لحاظ بهداشتی و تغذیه‌ای مشکلات زیاد است و متاسفانه کار درستی در این زمینه انجام نمی‌شود.»

همه امیدم فرزند کوچکم است

این زلزله‌زده کرمانشاهی درباره وضعیت روستایشان در کرمانشاه می‌گوید: «روستایی که ما در آن زندگی می‌کردیم در گسل قرار دارد و خانه‌مان در زمینی که سست بود بنا شده بود. حالا می‌گویند که خانه‌ات را باید در همان‌جا بسازی و من این را قبول نمی‌کنم. چون با زلزله بعدی دوباره خانه خراب می‌شوم و این بلا‌ها بر سرم می‌آید.»

او با ناراحتی می‌گوید: «از خانه خراب شده‌مان با پای برهنه بیرون آمده‌ام و هیچ برایم نمانده است. من که از تمام دار دنیا خانواده‌ام را داشتم و آن‌ها را از دست داده‌ام تحمل این مشکلات برایم سخت است، چون پشتوانه‌ای ندارم. زنم و دو بچه‌ام را از دست داده‌ام و فقط فرزند کوچکم برایم مانده است که باید شیر خشک و پوشاک او را تامین کنم. حالا او همه امید من شده و برای او با زندگی می‌جنگم. خدا را شکر که آرین برایم ماند و سنگ صبور من شد.»

برای بچه فوت‌شده‌ام ۲ میلیون تومان خسارت دادند و برای گاو تلف شده ۶ میلیون تومان!

فرهاد از کمک‌های مردمی قدردانی می‌کند و می‌گوید: «از مردم ایران بابت محبت‌هایشان در این یکسال تشکر می‌کنم که برایمان پتو و بخاری برقی ارسال کرده‌اند و با همین لوازم ارسالی مردم در سرما زندگی می‌کنیم و اگر همین‌ها هم نبود نمی‌دانم چه بلایی سرمان می‌آمد.»

او اظهار می‌دارد: «گناه من این است که یک زلزله‌زده هستم. وطن من مانند مادرم است و من نمی‌خواهم از دامن مادرم جدا شوم. اما با این وجود آن طور  باید در قبال ما احساس مسئولیت نمی‌شود و احساس می‌کنیم برخی از مسئولین نسبت به ما بی‌توجه هستند.»

وی همچنین با گلایه از پرداختی بیمه‌ها گفت: «دو تا از بچه‌هایم را که از دست دادم بیمه دانش‌آموزی داشتند و همه حوادث را شامل می‌شد، اما وقتی به آموزش و پرورش رفتم بابت هر کدام از آن‌ها ۲ میلیون تومان به من پول دادند. اما در همین روستا بیمه برای خسارت به گاو و گوسفند‌ها بابت هر گوسفند ۲ میلیون تومان و بابت هر گاو ۶ میلیون تومان پرداخت کردند. این عدالت است؟!»

کمک‌های مردمی در جیب سلبریتی‌ها چه شد؟

هوشنگ بازوند استاندار استان کرمانشاه درباره کمک‌های مردمی که سلبریتی‌ها برای زلزله‌زدگان کرمانشاه جمع کرده‌اند به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «۲۱ میلیار تومان برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه توسط سلبریتی‌ها جمع شده بود و حدود ۹۸ درصد این مبلغ در اختیار ۳ نفر از این افراد یعنی علی دایی، صادق زیبا کلام و نرگس کلباسی است. برای نحوه خرج کردن این مبلغ نیز قرارداد‌هایی را با بنیاد مسکن منعقد کردیم که بنیاد مسکن یک درصدی از کار را با پول انجام می‌دهد و این دوستان کسری‌های این موارد را جبران می‌کنند.»

بازوند درباره علت کند پیش رفتن پروژه ساخت و ساز مسکن برای زلزله‌زدگان کرمانشاه اظهار می‌دارد: «اگر بخواهید یک ساختمان سه طبقه را بسازید به طور حتم زمان زیادی می‌برد. بالاخره بازسازی زمان‌بر است. برنامه ما برای تکمیل پروژه‌ها این بود که تا پایان سال ۹۷ روستا‌ها را بازسازی کنیم و تا پایان سال ۹۸ هم خانه‌های شهری را تکمیل کنیم.»

ساخت خانه‌های کرمانشاه در سریع‌ترین حالت ممکن انجام شده است

بازوند اظهار می‌دارد: «حدود ۵۹ هزار واحد تعمیراتی داشتیم که حدود ۵۲ هزار واحد را انجام داده‌ایم. احداثی‌ها که کامل تخریب شده‌اند در روستا ۱۵۰ هزار واحد بوده و که مهرماه تمام شده است و چند روز پیش ۱۸ هزار خانه احداثی را تکمیل کردیم. مابقی کار‌ها هم در دست اقدام است و طبیعی است که در این مدت و تکمیل پروژه‌ها برخی از مردم در کانکس ساکن باشند.»

استاندار کرمانشاه درباره اینکه مردم ساکن در کانکس می‌گویند که می‌توانست کار‌ها سریع‌تر از آنچه که انجام شده پیش می‌رفت و زودتر در خانه‌هایشان ساکن می‌شدند، می‌گوید: «به نظر من برای پاسخ این سوال ساخت و ساز کرمانشاه را با پروژه زلزله ورزقان، رودبار و بم قیاس کنید. ساخت ۱۰۴ هزار خانه کار خیلی بزرگی است و به نظرم در سریع‌ترین حالت ممکن انجام شده و انجام خواهد شد. مطمئن باشید که تسریع خوب صورت گرفته و سرعت بازسازی خیلی خوب بوده است. در این یکسال اخیر ۱ ماه درگیر اسکان ضروری و ۲ ماه درگیر اسکان موقت بودیم و نزدیک به ۴۵ روز بارندگی شدید داشتیم و هوا اجازه فعالیت سریع را نمی‌داد. من فکر می‌کنم همانطوری که در امداد و نجات یک رکورد جهانی زدیم در بازسازی هم این رکورد را خواهیم زد.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =