زخم بند نانوكامپوزيت هوشمند حساس به عفونت به همت يك ايراني مهندسي پزشكي ساخته شد.

مهندس محمد مجملي رناني، دانش آموخته كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير در گفت‌و‌گو ايسنا با اشاره به اين كه تكميل طرح زخم‌بند هيدروژلي هوشمند حساس به عفونت موفق به ساخت زخم‌بند نانوكامپوزيت هوشمند حساس به عفونت شده است، خاطرنشان كرد: كامپوزيت‌ها دو يا چند ماده با خاصيت متفاوت متشكل از فاز زمينه و فاز تقويت‌كننده هستند كه سه نوع سراميك ـ سراميك، پليمر ـ سراميك و فلز ـ سراميك هستند.

نانوكامپوزيت كامپوزيتي است كه يكي از فاز‌هاي تشكيل دهنده آن را ذرات در اندازه‌هاي 1 تا 100 نانومتر تشكيل دهد.


وي تصريح كرد: در اين زخم‌بند، نانوكامپوزيت پليمر ـ سراميك با فاز زمينه پليمري و فاز تقويت‌كننده ذرات خاك رس (مونت موريلينت) استفاده شده است.


مجملي رناني دلايل استفاده از ذرات نانو خاك رس را به عنوان سدي در برابر رهايش انفجاري دارو از زخم‌بند، بالا برنده استحكام زخم بند، بهبود خاصيت كششي آن و بهبود تبخير آب درون زخم بند ذكر كرد.


وي با اشاره به كاستي‌هاي زخم بند هيدروژلي كه در آن رهايش دارو بين يك تا سه ساعت بوده و تبخير آب درون آن نيز سرعت بالايي داشته است، در مورد طرح جديد و كاركرد آن و رفع كاستي‌هاي طرح قبل اضافه كرد كه در اين نوع زخم بند پس از قرار گرفتن بر روي زخم با توجه به خاصيت تورمي‌ مي‌تواند مايعات ترشح شده از زخم و عفونت به وجود آمده را به درون شبكه خود جذب كند و با ايجاد سطحي مربوط بر روي زخم باعث افزايش سرعت التيام زخم شود.


همچنين با توجه به استحكام مناسب و بالاي اين زخم بند نسبت به نوع قبلي زخم بند به سطح زخم نخواهد چسبيد و علاوه بر طولاني شدن مدت زمان تعويض به لحاظ كندي رهايش دارو در آن، باعث كاهش درد و تورم در هنگام تعويض آن خواهد شد.


وي در پايان به ايسنا گفت: طبق تست‌هاي انجام شده اين زخم بند پس از 24 تا 48 ساعت احتياج به تعويض خواهد داشت كه در حدود چهار تا پنج برابر مدت زمان تعويض زخم بند هيدروژلي است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =