دکتری علوم آزمایشگاهی مطرح کرد

علائم ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیه

۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۴:۵۶ - کد خبر: 266450
علائم ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیه

سلامت نیوز:دکترای علوم آزمایشگاهی با اشاره به اینکه بر اساس برخی آمارها حدود ۱۰ درصد افراد جامعه درگیر بیماری‌های مزمن کلیه هستند، گفت: برای پيشگيری موثر و انجام اقدامات درمانی مفيد لازم است بيمار در مراحل ابتدايي شناسايي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، رضا محمدی، مسئول محور ارتقاء کیفیت آزمایش‌های تشخیص بیماری‌های مزمن کلیه در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات ازمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران اظهارداشت: بیماری مزمن کلیه نسبتا شایع است و متاسفانه زمانی افراد مبتلا متوجه بیماری خود می شوند که شاید حدود هشتاد درصد کلیه خود را از دست داده ‌اند و در این زمان نیز معمولا نمی ‌توان اقدام درمانی و پیشگیرانه مفیدی برای بیمار انجام داد.

وی افزود: بنابراین بیماران در یک فاصله زمانی کوتاه برای ادامه حیات خود نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه پیدا می‌ کنند. به همین دلیل برای پیشگیری موثر و انجام اقدامات درمانی مفید لازم است بیماری در مراحل ابتدایی شناسایی شود.

مسئول محور ارتقاء کیفیت آزمایش‌های تشخیص بیماری‌های مزمن دوازدهمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات ازمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در ارتباط با علائم بالینی بیماری های مزمن کلیه گفت: علائم بالینی بیماری های مزمن کلیه غیر اختصاصی هستند و معمولا در مراحل پیشرفته به صورت بی‌ حالی، تهوع، استفراغ، کم ‌خونی، افزایش فشار خون، افزایش احتمال خونریزی، بیماری‌ های قلبی-عروقی، بیماری های استخوانی و اختلالات عصبی نمایان می‌شوند.

محمدی بیان داشت: تشخیص بیماری ‌های مزمن کلیه اساسا با انجام آزمایش‌ های نسبتا ساده‌ ای نظیر اندازه گیری میزان کراتی ‌نین و میزان دفع ادراری آلبومین صورت می گیرد. علیرغم سادگی، نتایج این آزمایش ها تحت تاثیر عوامل قبل ‌آزمایش، آزمایش و بعد آزمایش مختلفی قرار می‌ گیرند که برای ارتقاء کیفیت نتایج باید مورد توجه باشند.

وی گفت: برای مثال، اندازه ‌گیری کراتی‌ نین سرم شاید به تنهایی نتواند کمک زیادی در شناسایی مراحل ابتدایی بیماری و تا زمانی که 50 درصد کلیه از دست نرفته است، داشته باشد. ولی با استفاد از فرمول ‌هایی برای برآورد میزان فیلتراسیون گلومرولی، می ‌توان این کارایی را به میزان زیادی افزایش داد. از طرف دیگر، استانداردسازی روش ‌های اندازه‌ گیری کراتی‌ نین که یکی از چالش ‌های اصلی کشورهای مختلف است، می ‌تواند در ارتقاء کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی بسیار مفید باشد.

این دکتری علوم آزمایشگاهی افزود: بیماری مزمن کلیه شیوع نسبتا بالایی دارد و برای پیشگیری از آن نیاز به تشخیص زودرس در مراحل ابتدایی است. به همین دلیل لازم است این موضوع در کنگره‌ های ملی و بین ‌المللی بیشتر مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد تا بتوانیم ضمن آشنا نمودن همکاران آزمایشگاهی با آخرین گایدلاین‌ های تشخیص و پایش این بیماران، خدمات آزمایشگاهی مطلوب ‌تری به این بیماران ارائه دهیم.

محمدی در پاسخ به اینکه به نظر شما چند درصد از مردم جامعه درگیر بیماری های مزمن کلیه هستند؟ گفت:آمار دقیقی در این خصوص در ایران وجود ندارد. ولی براساس آمارهای موجود در کتاب ‌های مرجع، برآورد می ‌شود که حدود 10درصد افراد جامعه مبتلا به بیماری مزمن کلیه باشند که خوشبختانه اکثر آن ها در مراحل ابتدایی هستند و به همین دلیل شناسایی و مدیریت آن ها از اهمیت خاصی برای پیشگیری از پیشرفت آن ها برخوردار است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.00456s, 19q