قبل از تتو کردن عوارض تتو را بدانید

خطرات تاتو که تاکنون هیچکس به شما نگفته است

۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۶:۴۸ - کد خبر: 266637
خطرات تاتو که تاکنون هیچکس به شما نگفته است

سلامت نیوز: تاتو یا خالکوبی سال های سال است که با اهداف مختلف مورد استفاده قرار گرفته، اما این روش دارای خطراتی است که در ادامه به خطرات تاتو اشاره می شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیمرغ، بیش از هزار سال است که تتو مورد استفاده قرار می گیرد، اما در چند دهه اخیر بیش از هر زمان دیگری این روش مورد استقبال بوده و به شکل های مختلفی انجام می شود. مهم نیست که تکنولوژی چقدر پیشرفت کرده باشد، به هرحال از قدیم تا به امروز تتو در واقع زخمی است که داخل آن جوهر ریخته شده است و در برخی افراد این فرایند باعث بروز مشکل می شود، از جمله واکنش های حساسیتی، عفونت و سایر مشکلات پوستی.

واکنش حساسیتی در مقابل تتو


برخی رنگ های مورد استفاده در تاتو، به ویژه قرمز و زرد، می توانند باعث بروز واکنش های حساسیتی شوند، به ویژه زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند. اطراف بخش خالکوبی شده ورم می کند و یا دچار خارش می شود یا ممکن است جوش های پوستی ظاهر شود. این جوش ها و التهاب پوستی ممکن است درست بعد از انجام تتو و یا سال ها پس از آن ظاهر شوند.

اگر مشکل به وجود آمده خفیف باشد – خارش پوستی خفیف و مشاهده چند جوش – می توان آن را با پماد استروئیدی درمان کرد. اگر واکنش ایجاد شده شدید است و طی 2 هفته بطرف نمی شود، حتما به پزشک مراجعه کنید.


واکنش به نور


برخی جوهرها به نور واکنش نشان می دهند، به ویژه به نور خورشید. بنابراین اگر ناحیه تازه تتو شده را به مدت 2 هفته در مقابل نور خورشید محافظت نکنید، پوست شما ملتهب یا قرمز می شود. این واکنش بیشتر در مورد رنگ زرد بروز می کند، اما در مورد رنگ قرمز هم احتمال آن وجود دارد.

باز هم اگر واکنش مشاهده شده خفیف باشد، به مروز زمان و با مصرف آنتی هیستامین یا پماد استروئیدی بهبود پیدا می کند، اما اگر بهتر نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.


عفونت های پوستی


اگر فردی که تتو را برای شما انجام می دهد، تجهیزات خود را به خوبی تمیز نکند و یا آنها را برای چند نفر مورد استفاده قرار دهد، احتمال بروز عفونت در شما افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر بعد از تاتو پوست شما ملتهب یا قرمز شده، در قمست تتو شده دچار حساسیت به لمس شده اید، یا ترشحاتی شبیه به چرک را در این بخش مشاهده می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.


گرانولوم

گاهی سیستم ایمنی بدن رنگدانه های موجود در جوهرهای تتو را به عنوان مهاجم در نظر می گیرد و آنها را مورد حمله قرار می دهد. سلول هایی که از طرف سیستم ایمنی به رنگدانه ها ارسال می شوند، در اطراف تتو تشکیل یک گره می دهند که این گره ها گرانولوم Granulomas نامیده می شود.

اگر چنین موردی را در ناحیه تتو شده مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایشاتی علت را تشخیص داده و با داروهای استروئیدی – تزریقی یا خوراکی – آنها را برطرف می کند.

کلوئید

کلوئیدها بخش هایی از بافت زخم هستند که روی پوست ظاهر می شود. کلوئیدها ممکن است زیر تتو ظاهر شده و بیرون بزنند یا پخش شوند. کلوئید ارثی است و بیشتر در افراد دارای پوست تیره مشاهده می شود. درمان این عارضه پوستی با محصولات سیلیکونی بدون نسخه شروع شده و تزریق استروئید یا تجویز پماد ادامه پیدا می کند.

اگر کلوئید از طریق جراحی برداشته شود، بدون مراقبت های پزشکی بعد از جراحی ممکن است مجدا رشد کرده و حتی بزرگتر از اول شود. اگر شما یا شخصی در خانواده تان مبتلا به کلوئید است، از انجام تتو اجتناب کنید.

مشکلات خونی


سوزن های تتو در زمان استفاده خونی می شوند. اگر سوزن مورد استفاده برای شما قبل از مصرف به خوبی تمیز نشود، ممکن است در معرض بیماریهایی قرار بگیرید که از طریق خون منتقل می شوند، مانند هپاتیت B یا هپاتیت C، کزاز و hiv.

لازم است سالن مورد نظر و فردی که قرار است کار تتو را انجام دهد با دقت انتخاب کنید. مطمئن شوید سوزن ها و سایر تجهیزات مورد استفاده کاملا استریل هستند و اینکه فردی که کار تتو را انجام می دهد حتما دستکش پوشیده باشد.

پیامدهای مربوط به MRI


ممکن است متوجه شوید که بعد از MRI ناحیه تتو شده دچار التهاب یا سوختگی شود. این مشکل به ندرت بروز می کند و معمولا بدون بروز مشکل رفع می شود. قبل از انجام MRI به رادیولوژیست یا تکنیسین خود در مورد نواحی تتو شده اطلاع دهید تا احتیاط های لازم در نظر گرفته شوند. پوست شما ممکن است واکنشی نشان ندهد اما تتو می تواند بر روی کیفیت تصویر مورد نظر تاثیر بگذارد.


مشکلات مربوط به رفع تتو
اسکار پوستی

اگر هیچ واکنش حساسیتی بروز نکند یا عفونتی ایجاد نشود، اما به هرحال ممکن است تتوی خود را دوست نداشته باشید و در این شرایط تنها راه حل پاک کردن تتو است.

تکنولوژی لیزر برای انجام این کار پیشرفت داشته، اما هنوز هم کامل نیست. لیزر به ندرت باعث ایجاد اسکار روی پوست می شود، اما می تواند بافت یا رنگ پوست شما را تغییر دهد، به ویژه اگر پوست شما کمی تیره باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.56603s, 19q