وزیر نفت خطاب به مدیران شرکت‌های نفتی حاضر در ستاد هماهنگی و پشتیبانی نفت گفت: تولید را هر جا لازم شد برای کارهای زیست محیطی تعطیل کنید، نباید بگذاریم به محیط زیست آسیب رسد.

زنگنه: نباید بگذاریم به محیط زیست آسیب برسد/خشکاندن هور جنایت بشری است

سلامت نیوز: وزیر نفت خطاب به مدیران شرکت‌های نفتی حاضر در ستاد هماهنگی و پشتیبانی نفت گفت: تولید را هر جا لازم شد برای کارهای زیست محیطی تعطیل کنید، نباید بگذاریم به محیط زیست آسیب رسد.

به گزارش سلامت نیوز از وزارت نفت، بیژن زنگنه شامگاه پنجشنبه (۲۲ فروردین ماه) پس از استماع گزارش از سوی مدیران شرکت‌های حاضر در  ستاد هماهنگی و پشتیبانی مدیریت بحران شرکت ملی نفت ایران گفت: در آغاز سال نو رنج و غم زیادی به جمعی از هموطنان ما در مناطق مختلف کشور از جمله بخش‌هایی از خوزستان وارد شد که همه باید خود را در این غم ورنج شریک بدانیم و شریک هستیم. بخصوص در خوزستان و صنعتنفت.

وی با قدردانی از فعالیت‌های شرکت‌های مختلف صنعت نفت از جمله شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت گاز، اروندان، خطوط لوله و مخابرات، حفاری، متن گفت: واقعیت این است که باید طوری رفتار کنیم تا مردم بدانند در غم و دردشان شریک هستیم و همین روند دنبال شده را ادامه دهیم.

تحت مدیریت واحد استان هستیم

وزیر نفت با تاکید بر ضرورت همراهی و همدردی با مردم گفت: همدردی همیشه به معنای پول خرج کردن نیست؛ مردم باید احساس کنند همراهشان هستیم و ما را همراه خود بدانند. در متنی که خطاب به شرکت‌ها در زمینه سیل نوشتم هیچ اشاره ای به تاسیسات نفت نداشتم و  تاکید کردم هوای هموطنان را داشته باشیم و درد و رنج شان را کاهش دهیم.

وی گفت: هر چه غیر از مرگ چاره دارد. الحمدالله تلفات جانی کم بوده که بسیار مهم است باقی خسارات را هم که دولت در حد توانایی اش کمک می‌کند تا درد و رنج مردم کمتر شود. ما نیز تحت مدیریت واحد استان کمک می‌کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه از روز چهارشنبه دکتر زبیدی نماینده دکتر کرباسیان و نماینده ویژه بنده در اهواز مستقر شده است، تاکید کرد: مردم باید احساس کنند حواسمان هست؛ آنچه بد است احساس فراموش شدن است ونباید اینگونه باشد؛ ما هم پای کار هستیم و تا آخر ایستاده ایم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند کارهای زیادی برای کاهش آلام مردم سیل زده باقی مانده است.

اگر سدها نبودند، مشکلاتمان بیشتر بود

وزیر نفت با بیان اینکه من ۶۰ سال سن دارم و چنین سیلی را در خوزستان و هیچ جای کشور به خاطر ندارم که ۲۰ استان همزمان سیل درگیر سیل باشند، تصریح کرد: سیل در خوزستان هنوز تمام نشده و یک موج رفته و موج‌های دیگری ممکن است باشد؛ باید آماده باشیم و حضور داشته باشیم که خسارت به کمترین حد برسد

وی به وجود ۹ سد در استان خوزستان که عملیات اجرایی بسیاری از آنها در زمان مرحوم‌ آقای هاشمی شروع شد، اشاره کرد و با بیان اینکه اگر این سدها نبود مشکلات بیشتری را شاهد بودیم، افزود: در این مرحله باید تلاش‌ها در راستای کمک‌ به مردم و کاهش درد و رنج آنها و همچنین آسیبها باشد تا انشاالله به عنوان یک پیکره واحده این شرایط را عبور دهیم و دوباره سرافراز بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم.

گفته بودم خشکاندن هور جنایت بشری است

زنگنه در زمینه تالاب هورالعظیم هم یادآور شد: در نخستین روزهایی که در این دوره به وزارت نفت آمدم، جلسه ای بود که می‌گفتند میخواهیم هور را خشک کنیم که پاسخ دادم این جنایت بشری است. من از ابتدا مخالف دستکاری در سیستم هور بودم و اعلام کردم هیچ منابعی برای اینکار اختصاص نخواهم داد و هور باید به وضع اول بازگردد.

وی ادامه داد: چطور در خلیج فارس کار می‌کنیم و جکت با ارتفاع ۱۰۰ متری می‌زنیم؟ در هور هم لازم باشد (حالا لازم نیست) چهارپایه و سکو می‌زنیم. من هور را خشک نمی کنم، کاری کنم که مردم‌ یک عمر لعنتم کنند؟ اکنون نیز به هیچ عنوان جلوی زندگی طبیعی و جریان چرخه آزادطبیعت را نمی‌گیریم. برنامه ما هم نبوده و نیست و نفت چنین اراده ای نداشته و نخواهد داشت. ما باید با طبیعت زندگی کنیم و در سازگاری با طبیعت.

درد خوزستان، درد ایران

وزیرنفت با بیان اینکه یکسری دشمن داریم، همان هایی که می‌گویند سپاه تروریست است، ادامه داد: اکنون برخی به زبان فارسی می‌نویسند، فکر نکنید هر که به زبان فارسی حرف می‌زند ایرانی است؛ خیر. اینها ضد بشر هستند. اینها همان اسرائیلی ها هستند، همانهایی که مخالف ما هستند.

وی  تصریح کرد: متاسفانه بعضی از دوستان ما هم متوجه نمی‌شوند و اینها را بازنشر می‌کنند و ابزار دست دشمنان ایران و دشمن یکپارچگی می‌شوند. می‌گویند چون عرب هستند ‌رسیدگی نمی‌شود، چنین چیزی اصلا در مخیله هیچ یک از مسوولان نظام نیست.

زنگنه با بیان اینکه یک بخشی از بدن ایران به درد آمده و تمام ایران در درد و رنج است، تاکید کرد: با همین قدرت به کار ادامه دهید. من هم از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد. تولید را هر جا لازم شد برای کارهای زیست محیطی تعطیل کنید، نباید بگذاریم به محیط زیست آسیب رسد.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha