دردهاي مزمن در نوجوانان باعث افزايش اختلال خواب آنان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2702
دردهاي مزمن در نوجوانان باعث افزايش اختلال خواب آنان مي‌شود

"ليلي يكه‌فلاح" در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پژوهشي كه توسط دانشگاه علوم پزشكي قزوين به منظور پي بردن به چگونگي شيوع دردهاي مزمن و مشكلات ناشي از آن در زندگي روزمره نوجوانان انجام شد افزود: سردرد با ‪ ۳۶‬درصد، چشم درد با ‪ ۲۱/۵‬درصد و شكم درد با ‪ ۲۱‬درصد شايع‌ترين اين دردها مي‌باشد.

وي نسبت شيوع اين دردها در بين دختران و پسران را به ترتيب ‪ ۸۶‬درصد در مقابل ‪ ۶۶‬درصد ذكر كرد و افزود: اين نسبت در دختران ‪ ۲۰‬درصد بيشتر از پسران مي‌باشد.

يكه‌فلاح اظهار داشت: طبق اين بررسي‌ها خستگي، عصبانيت، غمگيني و ناراحتي، تنش، مشاجره و اضطراب به دنبال ايجاد شرايط خاص در مدرسه و محيط خانواده از جمله عوامل رواني تشديدكننده درد از ديدگاه نوجوانان قزويني بوده است.

اين استاد دانشگاه افزود: همچنين اين نوجوانان از جمله عوامل فيزيكي تشديدكننده درد را سرماخوردگي، ضربه يا زمين خوردن، سر و صدا، انجام ورزش سنگين، بي‌خوابي، نور زياد، تغييرات ناگهاني دما، استفاده زياد از تلويزيون و رايانه ذكر كردند.

يكه‌فلاح اضافه‌كرد: در نمونه‌هاي پژوهش عوامل رواني نقش اصلي را در تشديد و تسكين درد دارند و به مراتب اهميت آنها از عوامل فيزيكي بيشتر است.

وي اظهار كرد: بر حسب نتايج اين پژوهش ميزان غيبت در مدرسه در نوجوانان ايراني بيش تر از ساير كشورها است كه شايد علت آن بي‌توجهي والدين و مربيان به اين مساله باشد.

يكه‌فلاح تصريح‌كرد: در اين راستا معلمان، مربيان و والدين بايد اهتمام بيشتري به غربالگري دردهاي مزمن درنوجوانان داشته باشند و عوامل خطرزا و تشديدكننده و اقدامهاي كمك‌كننده جهت كاهش بروز درد را شناسايي كنند تا بتوانند جهت پيشگيري و كنترل درد و همچنين ارتقاي كيفيت زندگي نوجوانان گامهاي موثرتري بردارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36148s, 18q