کشف اسرار بیماری‌های ژنتیکی مغز با کمک ماهی زبرا

۱۳۹۸/۰۳/۰۵ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 271807
کشف اسرار بیماری‌های ژنتیکی مغز با کمک ماهی زبرا

سلامت نیوز: محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با بررسی رشد سریع جنین ماهی زبرا توانستند پرده از اسرار بیماری‌های ژنتیکی مغز از جمله اسکیزوفرنی و اوتیسم بردارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،محققان از سال‌ها قبل علاقه‌مند به درک تغییرات عصبی ناشی از اختلالات ژنتیکی مربوط به بیماری‌های عصبی بودند. ارتباط بین جهش ژنتیکی و اختلالات عصبی واضح است؛ ولی اطلاعاتی در زمینه مکانیسم آن در دست نیست. به این منظور محققان ژن PCDH19 را بررسی کردند. این مطالعه نشان می‌دهد خوشه‌ای شدن ( clustering) تعاملات سلولی در مغز از رشد و توسعه نرمال مغز جلوگیری می‌کند و همین امر به بروز بیماری‌های عصبی مانند اسکیزوفرنی منجر می‌شود. محققان همواره به دنبال نقش ژن‌ها بر تعاملات سلول‌ها و نحوه تأثیر آن بر مغز بوده‌اند.

ماهی زبرا نوعی ماهی آب‌شیرین گرمسیری با جنین شفاف است که رشد سریعی دارد؛ از طرفی برخی از پروتئین‌های DNA در این ماهی با انسان مشترک است و از این رو می‌تواند در درک علت برخی بیماری‌ها مؤثر باشد. محققان ژن PCDH19 را در این ماهی جهش دادند و تغییرات عصبی آن را بررسی کردند. این فرآیند با استفاده از میکروسکوپ‌های قوی صورت گرفته است و نشان می‌دهد تفاوت‌های واضحی بین جنین‌های حاوی ژن PCDH19 و فاقد این ژن وجود دارد. برای مثال شبکه‌های عصبی در ماهی‌هایی با جهش ژنتیکی در مقایسه با ماهی‌های عادی، اتصالات بیشتری دارد و خوشه‌ای است.

این دستاورد در درک مکانیسم بیماری‌های عصبی دیگری از جمله صرع نیز مؤثر است.

نتایج این مطالعه در نشریه آنلاین eNeuro منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.42064s, 18q