استقبال فعالان گردشگری از عدم درج مهر در گذرنامه خارجی ها

گردشگرانی که پاسپورت شان سفید می ماند

۱۳۹۸/۰۴/۱۳ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 274629

سلامت نیوز:گذرنامه گردشگران خارجی در ایران «مُهر» نمی‌خورد. این تصمیم به‌دنبال دستور رئیس جمهوری اجرایی می‌شود. دستور «حسن روحانی» در پی نامه‌ای صادر شد که «علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به رئیس جمهوری نوشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،«ولی‌الله تیموری» معاون گردشگری کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» این راهکار را سیاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای خنثی کردن تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا برای منزوی کردن ایران در جهان اعلام می‌کند.

فعالان حوزه گردشگری اتخاذ چنین راهکاری را بهترین تدبیر دولت می‌دانند که باعث افزایش ورود گردشگر بویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه می‌شود.


معاون گردشگری کشور عدم درج مهر در پاسپورت گردشگران خارجی را راه حلی می‌داند که از یک سال پیش روی میز تصمیم‌گیری مدیران عمارت آزادی آمد. آنها در این مدت به‌صورت آزمایشی عدم درج مهر در پاسپورت گردشگر ورودی را در برخی از فرودگاه‌ها اجرا کردند. تیموری از موفقیت طرح و استقبال گردشگران خارجی از آن خبر می‌دهد.

همین رضایت هم باعث می‌شود تا به گفته تیموری طرح در هیأت دولت تصویب شود. پیش از تصویب طرح توسط هیأت دولت، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امورخارجه کشور با طرح موافقت کرده بودند.

موافقت آنها هم بعد از امضای طرح توسط وزیر صنعت انجام گرفت. بعد از آن هم «حسن روحانی» دست به قلم می‌شود و می‌خواهد تا برنامه به‌صورت رسمی در تمام فرودگاه‌های کشور اجرایی شود.


آمارهای منتشر شده توسط پلیس مهاجرت ایران نشان می‌دهد که در ماه‌های نخست سال ۹۷ تعداد گردشگران ورودی به ایران حدود
۳۸ درصد افزایش داشته است. افزایش گردشگران خارجی به‌دنبال کاهش قیمت پول ملی و تبدیل شدن ایران به یک مقصد ارزان برای سفر، اتفاق افتاد. اما این همه خبر نیست.

«علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث فرهنگی کشوراز کاهش چشمگیر ورود گردشگران اروپایی به کشور بعد از تحریم‌های امریکا خبر می‌دهد. به گفته او این مسأله بیش از هرچیزی روی رونق و درآمدزایی هتل‌های 4 و 5 ستاره کشور تأثیر می‌گذارد.

مونسان یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سفر اروپایی‌ها به ایران را قوانین جدید امریکا در رابطه با افرادی می‌داند که در پاسپورتشان مهر ورود به ایران می‌خورد. همین مسأله هم سازمان میراث فرهنگی را به سمت اجرایی کردن طرح عدم درج مُهر ورود به ایران در پاسپورت گردشگران خارجی می‌برد.
ولی‌الله تیـــــــــــــموری معاون گردشگری می‌گوید:

«وقتی طرح عدم درج مُهر در پاسپورت گردشگران به‌صورت آزمایشی انجام گرفت و آسیب شناسی شد، تصمیم گرفته شد تا طرح به‌صورت علنی و رسمی در تمام فرودگاه‌های کشور اجرایی شود.» به گفته تیموری از تاریخ ابلاغ دستور رئیس جمهوری، هر گردشگری که مایل باشد مهر ورود به ایران در پاسپورتش درج نمی‌شود.


تیموری سیاست امریکا را خلاف کدهای اخلاق گردشگری دنیا می‌داند و معتقد است این کار امریکا، رفت و آمد مردم در نقاط مختلف دنیا را محدود می‌کند.


تاجران امریکایی هم می توانند به ایران بیایند
«ابراهیم پورفرج» رئیس جامعه تورگردانان ایران هم اعتقاد دارد که عدم ثبت مهر در پاسپورت باعث می‌شود تا گردشگران بیشتری از همه کشورهای دنیا به ایران بیایند. بخش بزرگی از گردشگران اروپایی را بازنشستگان علاقه‌مند به تاریخ و فرهنگ ایران تشکیل می‌دهند. آنها در تمام چهار دهه گذشته ارتباط خود با ایران را حفظ کرده‌اند.

البته سیاست ظریف دولت اول روحانی، سن گردشگران اروپایی که به ایران می آیند را کاهش داد. شروع دوباره تحریم باز آنها را به سالمندان و بازنشستگان محدود کرد. پورفرج هم اعتقاد دارد بسیاری از این اروپایی‌ها قرار نیست به امریکا سفر کنند بنابراین همین الان هم بدون هیچ دل‌نگرانی وارد ایران می‌شوند.

البته تعداد گردشگران اروپایی در سال گذشته به نصف عددی رسیده که در دولت اول روحانی به سفر به ایران اقبال نشان دادند. در نهایت به گفته «اردشیر اروجی» کارشناس گردشگری، تعداد گردشگران اروپایی - در هر حالتی - هرگز به بالای 500هزار نفر نرسیده است.


ابراهیم پورفرج هم اتخاذ این تصمیم(عدم درج مُهر) را راه حلی برای سفر تاجرانی که با امریکا مراوده دارند، به ایران می‌داند. او این گردشگران را اهل استرالیا، فرانسه، اروپا، کانادا و امریکا می‌خواند که به‌دنبال شاخ و شانه کشیدن ترامپ، تردید داشتند به ایران بیایند. به اعتقاد پورفرج بقیه کشورها راحت‌تر به ایران سفر می‌کنند.

او ناامنی در منطقه و جوسازی را مهم‌تر از خوردن مهر در پاسپورت‌ها می داند و می‌گوید: «اولین سؤال هر گردشگر برای ورود به کشور درباره امن بودن آن است اما متأسفانه منطقه امن نیست.» همین مسأله را هم باعث پا پس کشیدن اروپایی ها در سفر به ایران برمی شمارد.


ایران ارزان ترین کشور منطقه
«مهدی علی پور» نایب رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران این تصمیم را درست‌ترین تدبیر دولت روحانی برای ورود و افزایش گردشگر به کشور می‌داند. او اعتقاد دارد که گردشگران کشورهای منطقه از جمله عمان و قطر از این برنامه استقبال خوبی خواهند داشت.

این فعال گردشگری می‌گوید: «علاوه بر گردشگران خارجی، مسافران زیادی با اصالت ایرانی در امارات یا قطر هستند که علاقه دارند به ایران سفر کنند اما چون بسیاری از آنها با امریکا مراودات تجاری دارند، می‌ترسند به ایران بیایند.» یک زن و شوهر هلندی هم از علاقه خود برای سفر به ایران می‌گویند اما آنها به‌دنبال اتخاذ تصمیم جدید دولت امریکا قید سفر به ایران را زدند تا بتوانند به امریکا بروند و به فرزندان خود سر بزنند.

همچنین علی‌پور برای مثال از یک گردشگر لبنانی سخن به میان می‌آورد که دوست دارد به همراه همسرش به ایران سفر کند اما چون بیم آن را دارند که نتوانند به امریکا سفر کنند، ایران را از مسیر مسافرتش حذف کرده اند. علی‌پور می‌گوید: «افراد زیادی در این شرایط قرار دارند و در نهایت مجبور می‌شوند که قید سفر به ایران را بزنند.»

چند وقت پیش چهار خانواده قطری تصمیم گرفتند برای سفر به ایران بیایند اما یکی از آنها به‌دلیل ترس از سیاست ترامپ، به ایران نیامد. قطری‌ها علاقه زیادی به سفر به ایران بویژه شیراز دارند. آنها با 45 دقیقه پرواز خود را به شیراز می‌رسانند و از آب و هوای خنکش استفاده می‌کنند، از خدمات پزشکی اش بهره می‌برند و برمی گردند. علی‌پور ایران را ارزان‌ترین کشور خاورمیانه برای سفر می‌داند و می‌گوید: «در زمان تحریم کشور در دولت احمدی‌نژاد هم وضع ایران به همین منوال بود. ایران بیش از 10 سال است که به ارزان‌ترین کشور منطقه برای گردشگران تبدیل شده است.»


آبشار «مارگون» سپیدان فارس، یکی از مقاصد گردشگران قطری در ایران است. مارگون بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است که دمای آب آن حتی در گرم‌ترین ماه‌های سال کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد است.


علی‌پور از حضور 40 گردشگر عمانی در کیش در یک ماه گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: «عمانی‌ها حتی در گرم‌ترین فصل سال هم به کیش می‌آیند.» او اعتقاد دارد که عدم درج مهر در پاسپورت به افزایش مؤثر گردشگران ورودی به کشور منجر خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.5632s, 19q