کمبود ویتامین D، خطر افزایش فشار خون را به دنبال دارد

۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۷:۲۳ - کد خبر: 274733
کمبود ویتامین D، خطر افزایش فشار خون را به دنبال دارد

سلامت نیوز:این روزها صحبت از ویتامین D زیاد است و محققان به تاثیر کمبود ویتامین D بر فشار خون بالا در سال‌های ابتدایی زندگی اشاره دارند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در این بررسی بیش از 700 کودک از بدو تولد تا 18 سالگی در یکی از مراکز بهداشتی شهر بوستون تحت نظر قرار گرفتند و میزان ویتامین D در بدن آن‌ها به دفعات در این بازه زمانی اندازه‌گیری شد. در کنار میزان ویتامین D البته فاکتورهای دیگری مانند فشار خون نیز بررسی شد.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد کودکانی که ویتامین D بدن‌شان در بدو تولد پایین بوده، احتمال بالا بودن فشار خون‌شان بین شش تا 18 سالگی، حدود 60 درصد بالاتر از کودکانی است که در بدو تولد ویتامین D بدن‌شان در محدوده طبیعی بوده است.

اما به نظر می‌رسد پایین بودن مستمر این ویتامین در دوره کودکی عوارض بدتری به دنبال دارد. چرا که پایین بودن مستمر ویتامین D در سال‌های ابتدایی زندگی می‌تواند احتمال بالا بودن فشار خون در سنین سه تا 18 سالگی را تا دو برابر افزایش دهد. با توجه به نتایج به دست آمده در این بررسی، متخصصان معتقدند مادران باردار لازم است توجه بیشتری به میزان ویتامین D دریافتی خود داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23404s, 19q