لایحه دولت برای مبارزه با حیوان آزاری

۱۳۹۸/۰۶/۱۰ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 278529
لایحه دولت برای  مبارزه با حیوان آزاری

سلامت نیوز: موضوع حيوان آزاري سابقه‌اي طولاني دارد، از مسابقات خروس جنگي در دهه 40 و 50 گرفته تا مسابقات سنتي گاو بازي در استان گيلان و شرايط اسفبار نگهداري حيوانات در باغ‌ وحش‌ها و امروزه کشتن سگ‌ها آن هم با اسيد و اسلحه گرم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،ظاهرا هر بار که موضوع حيوان آزاري در کشور از سوي مردم و دوستداران محيط‌‌زيست مطرح مي‌شود تا چند روز اظهار نظرها و برخورد با خاطيان ادامه دارد و بعد سکوت، تا اينکه دوباره فيلمي در فضاي مجازي منتشر شود و آن زمان دوباره موضوع مورد پيگيري مسئولان قرار مي‌گيرد.

اما ظاهرا اين بار دولت پس انتشار فيلم کشتار سگ‌ها در کهريزک و اعتراض مردمي به اين اتفاق تلخ و دستگيري چند نفر، قصد دارد که با اين موضوع برخورد ريشه‌اي داشته باشد و از هزينه‌هاي اجتماعي اين موضوع در آينده بکاهد.

در همين رابطه روز گذشته (9 شهريور) معاون رئيس جمهور از انتشار پيش‌نويس لايحه مقابله با حيوان‌‌آزاري پس از کسب نظر دستگاه‌هاي مختلف براي بيان ديدگاه‌ کارشناسان و کنشگران خبر داد و گفت: به معاون مربوطه در شوراي علمي معاونت حقوقي دستور دادم که به قيد فوريت نظر دستگاه‌هاي مختلف را احصا کند.

حيوانات را آزار ندهيد

لعيا جنيدي، همچنين با بيان اينکه آزار حيوانات در ايران براي دولت نيز نگران‌کننده است، خاطرنشان کرد: حمايت از حيوانات بخشي از اصول اخلاقي و انساني ما است، علاوه بر اين موضوع بخشي از مقررات محيط‌زيستي کشور را نيز شامل مي‌شود. دولت در اين لايحه به‌دنبال آن است که هيچ‌ رفتار خارج از حدود متعارف نسبت به حيوانات صورت نگيرد و حتي در جاهايي که حيوانات براي سلامت و بهداشت انسان مضر باشند، بايد نوع برخورد از آنها معقول صورت بگيرد و نبايد به‌صورت آزار با آنها رفتار شود.

قانون چه مي‌گويد؟

فعالان حقوق حيوانات از سال 91 در تلاش بوده‌اند تا قانوني در ممنوعيت حيوان آزاري در ايران تصويب شود. پيش‌نويس لايحه منع حيوان آزاري در سال 95 از سوي حاميان حيوانات و کنشگران محيط زيست به هيات دولت تسليم شد. اين پيش‌نويس يک سال بعد با پيگيري وزارت دادگستري با پيشنهاد الحاق پنج تبصره به ماده 679 قانون مجازات اسلامي به مجلس رفت.

در اين لايحه آمده بود که شکنجه و آزار حيوانات، ضرب‌و‌جرح، حبس کردن، ناقص کردن اعضا، آزار جنسي، رها کردن حيوانات، انجام آزمايش‌هاي علمي بدون مجوز يا تعليم حيوانات براي استفاده نمايشي ممنوع است.

در ماده 679 قانون مجازات اسلامي، تنها کشتن، تلف کردن يا ناقص کردن حيوانات حلال گوشت يا حيواناتي که شکار آنها ممنوع است، جرم‌انگاري شده است. اما با انتشار فيلمي از کشتار سگ‌ها در کهريزک به وسيله اسيد اين لايحه دوباره بازگشت و حالا دولت قصد دارد با اين لايحه براي هميشه موضوع حيوان آزاري را جرم انگاري کند. رئيس پليس تهران نيز از مردم خواست هرگونه حيوان آزاري را به نيروي انتظامي اطلاع دهند. جامعه‌شناسان مي‌گويند ارتباط معناداري ميان سوءرفتار در اجتماع با حيوان‌آزاري وجود دارد.

حيوان آزاري در کودکي و جرم در بزرگسالي

پيش‌تر دکتر فربد فدايي، روانپزشک و مدير گروه روانپزشکي دانشگاه توانبخشي علوم بهزيستي، در خصوص حيوان‌آزاري‌ به «آرمان ملي» گفته بود: در بررسي سوابق افراد مجرم و جنايتکار که مبتلايان به شخصيت ضد اجتماعي هستند، عموما سابقه آزار جانوران وجود دارد. اين استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اينکه به‌طورکلي يکي از نشانه‌هاي سوءرفتار نسبت به انسان‌ها تمايل به حيوان‌آزاري است، افزود:

معمولا اين رفتار ناخوشايند از دوران کودکي در رفتارهاي فرد ديده مي‌شود؛ بنابراين مي‌توان گفت رابطه نزديکي بين شيوع حيوان‌آزاري با رفتارهاي مجرمانه و کيفري در دوران بزرگسالي وجود دارد. نوعي توانمندي به نام همدلي در رفتار افراد وجود دارد و به اين معناست که فرد بتواند احساسات و عواطف انسان‌ها و موجودات ديگر را دريابد و خود را به جاي آنها قرار دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.70662s, 19q