اكثر روغنهاي زيتون در بازار تقلبي است

۱۳۸۶/۰۲/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2788
اكثر روغنهاي زيتون در بازار تقلبي است
رسول ديناروند در گفت‌وگو با فارس، ‌افزود:‌ صدها گروه مواد غذايي در كشور داريم كه در برخي از آنها امكان عرضه مواد تقلبي بسيار زياد است از جمله روغن زيتون كه اكنون نوع تقلبي آن در بازار بيش از نوع واقعي آن است چون توليد داخلي و واردات رسمي آن كم است و تقلب كردن آن نيز بسيار راحت است.
وي گفت: به راحتي مي‌توان روغن معمولي را با مقداري طعم دهنده، مزه دهنده و بودهنده شبيه روغن زيتون كرد به همين علت اكنون بيش از 50 درصد روغنهاي زيتون موجود در بازار تقلبي است.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود: اين امر در ماكاروني هايي كه در برخي شهرستانها به صورت فله عرضه مي‌شود نيز صادق است علاوه بر آن برخي تنقلات مانند لواشكها نيز كه توليد آنها با رنگهاي غير مجاز و به صورت زيرپله‌اي انجام مي‌شود اكثرا تقلبي هستند كه ممكن است بيماري زا باشند و كيفيت اين مواد به هيچ عنوان قابل تاييد نيست.
ديناروند گفت: البته برخي مواد غذايي كه به صورت سنتي و بدون اينكه فرآيندي داشته باشند در كشور عرضه مي‌شوند و بدون اينكه نظارتي بر آنها اعمال شود مردم خودشان مي‌دانند كه مسئوليت نظارت بر اين مواد به عهده خودشان است اما در مورد مواد بسته بندي شده وزارت بهداشت اجازه نمي‌دهد كه فرآورده هاي تقلبي عرضه شود.
وي افزود: در مورد آجيل متاسفانه هنوز نتوانسته‌ايم توزيع آن را از حالت فله به صورت بسته بندي درآوريم و مردم خودشان مي‌دانند كه آجيل‌ها را با مسئوليت خودشان تهيه مي‌كنند و ممكن است آجيل رنگ غير مجاز و نمك بسيار بالا داشته باشد يا نگهداري و انبارداري آن مناسب نبوده باشد يا حتي ميزان سم افلاكتوسين آن خيلي بالا باشد.
معاون وزير بهداشت اضافه كرد: براي اينكه مردم از كيفيت آجيل‌ها مطمئن باشند بايد از فرآورده هاي داراي مجوز وزارت بهداشت كه پروانه ساخت و تاريخ مشخص دارد استفاده كنند البته در مورد آجيل اين طور نيست كه هر آجيل فله بدون كيفيت باشد مردم ممكن است بهترين آجيل‌ها را هم به صورت فله تهيه كنند و ما نمي‌توانيم همه آجيل‌هاي فله را زير سوال ببريم.
وي گفت: هنوز اين ظرفيت در كشور ما ايجاد نشده كه بر همه مواد غذايي نظارت واقعي برقرار كنيم اما بازرسان متعدد وزارت بهداشت در همه كشور نظارت و كنترل لازم را بر اكثريت قاطع فرآورده هاي غذايي در توليد و توزيع آنها اعمال مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.8332s, 18q