رييس شوراي عالي جنگل : براي قطع درختان صدساله بلوط مجوزي صادر نكرديم

جنگل‌هاي بلوط،‌ قرباني جاده‌سازي در ياسوج

۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۱۰:۳۱ - کد خبر: 279341

سلامت نیوز:جنگل‌هاي زاگرس در ايران هر سال با تهديد جديدي روبه‌رو مي‌شوند. سالي نيست كه خبر قلع و قمع تعدادي از درخت‌هاي جنگل‌هاي زاگرس در رسانه‌ها منتشر نشود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،حالا در تازه‌ترين اتفاق از ياسوج خبري مي‌رسد كه ساخت باند دوم جاده ياسوج - سي سخت موجب شده تا شمار زيادي از درختان بلوط قطع شوند. يك منبع محلي در گفت‌وگو با «اعتماد» تعداد درختان بلوط قطع شده را چيزي بين 700 تا هزار درخت برآورد كرد. برخي رسانه‌ها هم شمار درختان قطع‌شده را بيش از يك هزار تخمين زده‌اند. اين درختان در جاده ياسوج – سي سخت حدفاصل ده بر آفتاب قرار داشته‌اند.

منطقه‌اي كه داراي تراكم بالاي درختان بلوط است. اين نخستين‌بار نيست كه به بهانه جاده‌سازي قسمتي از جنگل‌هاي بلوط قرباني مي‌شود. تيرماه امسال هم خبرگزاري تسنيم خبر داده بود كه بيش از صد‌ها درخت بلوط 250 تا 500 ساله براي اجراي پروژه جاده‌سازي «ياسوج - سي‌سخت» قلع و قمع شده است. احسان نعمتي معاون حفاظت و امور اراضي منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد درباره اتفاق تيرماه مدعي شده بود:

«مراحل رشد درخت بلوط خيلي كم و طولاني‌مدت بوده و در صورت مهيا بودن شرايط كامل 3 تا 4 سانت در هر سال رشد مي‌كند و در صورت نبود شرايط مساعد رشد آن طولاني‌تر مي‌شود. درختان بلوط قلع و قمع شده در مسير جاده ياسوج- سي‌سخت 250 تا 500 سال سن دارند.» غلامحسين حكمتيان، مديركل منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد هم در آن زمان با بيان اينكه براي قلع و قمع درختان بلوط پيمانكار مجوز قانوني دارد، اما متعهد شده 3 هزار نهال بكارد.

مديركل حفاظت محيط زيست كهگيلويه و بويراحمد گفته بود اين جاده در ساليان قبل مجوز گرفته و نظارت بر تعداد و وضعيت درختان بر عهده اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري است.

اعتراض‌هاي ماه‌هاي اخير فعالان محيط زيست بي‌نتيجه بوده و حالا باز هم بخشي ديگر از جنگل‌ها قرباني جاده‌سازي شده‌اند. جاده‌اي كه به گفته برخي مقام‌هاي رسمي مي‌توانست طور ديگري طراحي شود.

در حالي كه انتظار مي‌رفت شوراي عالي جنگل هم به اين اتفاق واكنش روشني نشان دهد، رييس اين شورا در گفت‌وگو با ايسنا موضعي دو پهلو گرفت. كامران پورمقدم، رييس شوراي عالي جنگل ضمن اشاره به اينكه اين شورا براي قطع درختان صدساله بلوط در ياسوج مجوزي صادر نكرده است، گفت: «شاخص‌هاي ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي بايد به روز شوند.»

او افزود: شوراي عالي جنگل پيش از قطع درختان در جريان اين موضوع نبوده و مجوزي هم براي آن صادر نكرده است اما در حال حاضر با اداره منابع طبيعي استان كهگيلويه و بويراحمد در تماس هستيم تا از جزييات اين موضوع اطلاع پيدا كنيم. پورمقدم توضيح داد كه «درست است پروژه‌هاي عمراني موظف به انجام ارزيابي‌ زيست‌محيطي هستند اما ما بايد در شاخص‌هاي ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي خود تجديد نظر و آنها را به روز كنيم.» او ادامه داد:

ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي زماني منطبق با ارزش‌هاي منابع طبيعي است كه كاركردهاي واقعي و غير اقتصادي محيط زيست و منابع طبيعي مشخص شود و ارزيابي‌ها براساس اين كاركردها صورت گيرد.

به گفته رييس شوراي عالي جنگل شاخص‌هاي فعلي ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي زماني كه در مقايسه با هزينه و فايده پروژه‌هاي عمراني قرار مي‌گيرند، نمي‌توانند مانع اجراي اين پروژه‌ها شوند. حالا بايد ديد در ميان اين همه اظهارنظر دو پهلو سرنوشت جنگل‌هاي بلوط به كجا مي‌رسد؟

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.77269s, 18q