دبیر انجمن رادیولوژی ایران؛

دولت باید سوبسید سلامت را پرداخت کند

۱۳۹۸/۰۷/۱۰ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 280195
دولت باید سوبسید سلامت را پرداخت کند

سلامت نیوز:دبیر انجمن رادیولوژی ایران با عنوان این مطلب که دولت باید سوبسید حوزه سلامت را پرداخت کند، گفت: در تعیین تعرفه های پزشکی باید هزینه تمام شده و نرخ تورم لحاظ شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، وحید کریمی، در مورد مشکلات حوزه رادیولوژی و ضرورت رفع این مشکلات اظهار داشت: رشته تخصصی رادیولوژی (پرتو شناسی تشخیصی) مهم‌ترین شاخه پزشکی تشخیصی با کاربردهای روز افزون در مداخلات درمانی غیر تهاجمی است و سونوگرافی یکی از شایع‌ترین خدمات ارائه شده توسط متخصصان رادیولوژی به شمار می‌رود که سونوگرافی دوران بارداری از مهمترین آنها محسوب می‌شود.


وی با اشاره به اینکه در صورت توزیع مناسب نیروهای متخصص رادیولوژی، کشور کمبودی از نظر متخصص رادیولوژیست ندارد، گفت: در حال حاضر حدود ۲۹۰۰ نفر رادیولوژیست در کشور مشغول به فعالیت و نزدیک به ۱۰۰۰ نفر دستیار رادیولوژی در حال تحصیل هستند که تا ۴ سال آینده تعداد رادیولوژیست‌های فعال کشور نزدیک به ۳۹۰۰ نفر خواهد بود.


دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: اگر توزیع این نیروها به درستی انجام شود کشور از نظر نیروی تخصصی رادیولوژی کمبودی ندارد.
وی در مورد تعداد رادیولوژیست‌های خانم، گفت: طبق آمار موجود، تعداد دستیاران خانم رادیولوژی در حال تحصیل ۱۶ درصد بیشتر از مردان است، لذا طی سال‌های آتی درصد رادیولوژیست های خانم از ۳۰ درصد فعلی به بیش از ۴۰ درصد از کل رادیولوژیست های کشور افزایش خواهد یافت.


کریمی در ارتباط با کیفیت خدمات رادیولوژی، اظهارداشت: کیفیت منطبق با استانداردهای جهانی و پاسخگوی نیازهای پزشکی کشور است به طوری که بیماران نیازی به رفتن به خارج از کشور ندارند و بلکه شاهد توانایی جامعه رادیولوژی کشور برای پذیرش بیماران خارجی با توجه به کیفیت بالا و داشتن مزیت اقتصادی هستیم. البته بالانگه داشتن سطح کیفی خدمات نیازمند توجه و تلاش بیشتر هست تا مشکلات اقتصادی باعث کاهش کیفیت خدمات نشود.
دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش شدید قیمت تجهیزات رادیولوژی به علت تحریم و نوسانات ارزی، گفت: رشد تعرفه خدمات رادیولوژی بسیار کمتر از افزایش نرخ تورم کشور است.


کریمی ادامه داد: رشته رادیولوژی به خاطر وابستگی کامل به تجهیزات به روز وارداتی در طول سال‌های گذشته به‌دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز و مشکلات مربوط به تحریم های تحمیلی ۲ بار دچار شوک شدید شده و قیمت تمام شده تجهیزات رادیولوژی در طول ۱۰ سال گذشته با افزایش ۸ تا ۹ برابری مواجه شده است که قابل جبران با تعرفه های تکلیفی نیست.


وی یادآور شد: در سال ۱۳۸۹ دستگاه MRI با دلار حدود ۱۰۰۰ تومان وارد می‌شد و قیمت هر کلیشه MRI حدود ۱۲۲ هزار تومان بود ولی الان که دستگاه MRI با دلار نیمایی وارد می‌شود قیمت هر کلیشه ۲۲۰ هزار تومن است. یعنی در طول ۱۰ سال گذشته قیمت دلار که برای خرید MRI لازم است حدود ۱۰ برابر افزایش داشته در حالی که قیمت خدمت MRI حدود ۲ برابر شده است این عدم توازن در هزینه و تعرفه در سایر خدمات رادیولوژی نیز صادق است.


دبیر انجمن رادیولوژی ایران، تاکید کرد: اگر این عدم توازن ها در هزینه ها و تعرفه ها اصلاح نشود نه تنها تاسیس مراکز جدید رادیولوژی غیرممکن است بلکه ادامه حیات موسسات رادیولوژی موجود هم با خطرات جدی مواجه است.


کریمی ادامه داد: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت پرداخت کننده سوبسید خدمات سلامت باشد.


وی گفت: همچنین در ویرایش چهارم کتاب ارزش نسبی طبق قولی که سازمان نظام پزشکی داده بود علاوه بر حفظ نسبت بین خدمات پزشکی باید طبق کتاب اصل CPT ، کایمتفاوت برای خدمات تعیین نگردد و طبق اصل کتاب CPT برای خاتمه دادن به بی عدالتی ها ارزش K خدمات پزشکی باید یکسان باشد.
دبیر انجمن رادیولوژی ایران خاطرنشان کرد: برخلاف برخی از احضارنظرها تعداد دستگاه های MRI در ایران از خیلی از کشور ها بیشتر نیست و با سیاست‌های جدید وزارت بهداشت این تعداد در حال نزدیک شدن به آمار کشورهای همسایه است که البته گاهی اوقات اطلاعات غلطی در خصوص میزان دستگاه‌های رادیولوژی موجود در کشور داده می‌شود که با واقعیت همخوانی ندارد.


وی بیان کرد: در ژاپن به ازای هر یک میلیون نفر ۵۱ دستگاه MRI هست و در آمریکا این تعداد ۳۶ دستگاه MRI به ازای هر یک میلیون نفر که در کشور ما قبلا مجوز نصب MRI دو دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر بوده که با تغییر سیاست های وزارت بهداشت به عدد یک MRI برای ۱۵۰ هزار نفر رسیده است.
کریمی گفت: ادامه اثرات تحریم ها با محدویت هایی که در انتقال ارز و جایگزینی قطعات و افزایش قیمت تجهیزات پزشکی داشته، بر روند تشخیص دقیق بیماری ها تاثیر منفی دارد و تهدید کننده جان بیماران است.


دبیر انجمن رادیولوژی ایران، به روز جهانی رادیولوژی و کنفرانس علمی مرتبط با روز جهانی رادیولوژی اشاره کرد و گفت: ۸ نوامبر هر سال به عنوان روز جهانی رادیولوژی ثبت شده است و هرساله به این مناسبت انجمن رادیولوژی ایران متناسب با موضوعی که برای روز جهانی رادیولوژی انتخاب شده کنفرانس علمی برگزار می‌کند.


کریمی افزود: امسال نیز با توجه به اینکه موضوع روز جهانی رادیولوژی تصویربرداری ورزشی است، در تاریخ ۱۷ آبان ۹۸ در هتل ارم تهران کنفرانس علمی با محوریت سونوگرافی در آسیب‌های ورزشی با حضور اساتید و متخصصان رادیولوژی کشور برگزار خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.23901s, 20q