فواید گیاهان دارویی را بشناسیم؛

كاربردهای درمانی كدوی تخمه كاغذی

۱۳۹۸/۰۷/۱۳ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 280347
كاربردهای درمانی كدوی تخمه كاغذی

سلامت نیوز-*دكتر رضا حاجی آقایی: كدوی تخمه كاغذی( كدو مسمایی) خاصیت درمانی ویژه ای برای مداوای شب ادراری و تحریك پذیری مثانه در كودكان و دفع كرم كدو دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، دانه های تازه و خشك شده كدوی تخمه كاغذی یا كدو مسمایی با نام علمی Cucurbita خاصیت ویژه ای برای مداوای شب ادراری و تحریك پذیری مثانه در كودكان و دفع كرم كدو دارد. همچنین به عنوان مدر و كاهش دهنده شیوع افزایش فشار خون و آترواسكلروز مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس داده های بالینی و مورد تایید کمیسیون E دانه های این گیاه برای التهاب مثانه و اشكال در رفع ادرار در هیپرپلازی خوش خیم پروستات درجه 1و2 خاصیت درمانی دارد. در طب سنتی نیز از این گیاه برای التهاب كلیه، انگل های روده ای، داروی ضد زخم استفاده می شود.

البته بیمارانی كه علت هیپرپلازی خوش خیم پروستات در آنها نامشخص است، مصرف این گیاه برایشان منع شده است. همچنین بیمارانی كه نسبت به كدوی تخمه كاغذی یا هریک از ترکیبات این گیاه حساسیت دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

اگرچه این گیاه ممكن است التهاب مثانه و اشكال در دفع ادرار ناشی از مراحل 1و2 هیپرپلازی خوش خیم پروستات را تخفیف دهد اما موجب كاهش بزرگی پروستات نمی شود و مصرف آن باید تحت نظارت پزشك باشد.

علاوه بر آن اگر علائم بیمار بیش از 7 روز باقی بماند یا بدتر شود باید با پزشك خود مشورت کند.

عدم تحمل گوارشی و از دست دادن بالقوه الكترولیت ها ناشی از اثرات مدری گیاه، از جمله اثرات جانبی مصرف این گیاه است.

* دکترای تخصصی فارماکوگنوزی، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74304s, 19q