سبک زندگی مدرن سبب شده است که بسیاری از ما قادر به داشتن حداقل استاندارد خواب کافی که هفت ساعت در شبانه‌روز است؛ نبوده و این موضوع زمینه‌ساز بروز بیماری‌های متعددی همچون دیابت، امراض قلبی و چاقی می‌شود.

از خواب شب نگذرید

سلامت نیوز:  سبک زندگی مدرن سبب شده است که بسیاری از ما قادر به داشتن حداقل استاندارد خواب کافی که هفت ساعت در شبانه‌روز است؛ نبوده و این موضوع زمینه‌ساز بروز بیماری‌های متعددی همچون دیابت، امراض قلبی و چاقی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، به گفته دکتر راندال رایت (Randall Wright)، متخصص مغز و اعصاب از بیمارستان هوستون، مغز انسان به نسبت سایر اعضای بدن بیشتر نیازمند خواب کافی شبانه است.

وی در این رابطه گفت: هنگامی‌که شما در خواب هستید، مغز شما وظایفی را که قادر به انجام آن در طول روز نیست، انجام می‌دهد. کارهایی مانند پاک کردن اطلاعات غیرضروری، دسته‌بندی اطلاعات جدید و ثبت خاطرات، به‌طور عمده در طول خواب انجام می‌شوند.

به همین دلیل وقتی شما خواب کافی ندارید، مغز نمی‌تواند همه این کارها را انجام دهد و این موضوع می‌تواند در طولانی‌ مدت منجر به بروز مشکلات حافظه و بیماری‌های مغزی شود.

این متخصص مغز و اعصاب، سه نکته کلیدی را برای داشتن خوابی مناسب و آرام توصیه می‌کند:

    پیش از خوابیدن کارهایی آرامش‌بخش انجام دهید. فعالیت‌هایی مانند مسواک زدن دندان‌ها، حمام گرم، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش و خواندن کتاب، بهترین فعالیت‌های پیش از خواب محسوب می‌شوند.  به باور پژوهشگران، مغز شما پس از مدتی این الگوی رفتارهای آرامش‌بخش را به‌عنوان سیگنال‌هایی تشخیص می‌دهد که نشانگر آغاز زمان استراحت است و به‌این‌ترتیب هورمون‌هایی را آزاد می‌کند تا به شما در خوابیدن کمک کند.

    وسایل الکترونیکی را از اتاق‌خواب خارج کنید. این موضوع ممکن است برای بزرگ‌سالان عملی نباشد، اما برای کودکان یک ضرورت است. حتماً این قانون را وضع کنید که پس از خاموش شدن تلفن همراه، در طول شب از آن استفاده نکنید و حتی اگر در طول شب‌بیدار شدید، به‌هیچ‌وجه به سراغ تلفن همراه، تبلت یا تلویزیون نرفته و اگر دچار بی‌خوابی شبانه شدید، یک فنجان چای میل کرده و یا کتاب بخوانید.

     شام خود را زود بخورید و سعی کنید یک ورزش سبک در ساعات عصر انجام دهید. پژوهشگران توصیه می‌کنند قبل از ساعت 7 بعدازظهر شام خود را بخورید. به‌این‌ترتیب قبل از خواب به بدن خود فرصت می‌دهید تا وعده غذایی خود را هضم کند. مطالعات پژوهشگران نشان داده است افرادی که در طول روز ورزش می‌کنند تمایل بیشتری به بهتر خوابیدن دارند.

این متخصص مغز و اعصاب تأکید می‌کند : من به بیمارانم می‌گویم که بهتر است در ساعات عصر ورزش کنند، زیرا ورزش سبب ترشح هورمون‌هایی مانند آدرنالین و اندورفین‌ها می‌شود و اگر در اواخر روز ورزش کنید، این هورمون‌ها موجب بی‌خوابی می‌شود.

به باور پژوهشگران، ایجاد عادت‌های خوب خواب بهترین روش برای به دست آوردن خواب موردنیاز و آرام است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha