چرا تربیت کمک پرستاران متوقف شد؟

۱۳۹۸/۰۹/۰۵ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 285118
چرا تربیت کمک پرستاران متوقف شد؟

سلامت نیوز:طرح تربیت نیروهای کمک پرستار یکساله، طرحی بود که معاونت پرستاری وزارت بهداشت، چند سال پیش به منظور ایجاد توازن بین نیروهای دانشگاهی و غیر دانشگاهی و همچنین به کارگیری آنها بصورت خرید خدمت در مراکز بالینی و غیر بالینی در سراسر کشور آغاز کرد...


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این طرح که ابتدای کار به نام بهیاری یکساله نامیده می‌شد، مورد نقد سازمان نظام پرستاری به عنوان سازمان صنفی پرستاران قرار گرفت، اما بعد از تغییرات در جزئیات آن، سازمان نظام پرستاری پذیرفت در آموزش نیروهای کمک بهیاری که چهار ماه دوره آموزشی آن را پشت سرگذاشته‌اند، برای تبدیل وضعیت به کمک پرستار یکساله مشارکت کند. اما به دنبال انتقادات وارد شده از سوی سازمان نظام پرستاری و دانشجویان پرستاری به طرح کمک پرستاری، سرانجام این طرح از سوی وزارت بهداشت متوقف شد.


در همین زمینه محمد میرزابیگی_ رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه طرح کمک پرستار به منظور رفع نیاز دانشگاه‌های علوم‌پزشکی آغاز شده بود، گفت: در ابتدا قرار بود به میزان یک چهارم پرستاران موجود در هر شهر، دانشگاه علوم‌پزشکی نیاز خود به کمک پرستار را به وزارت بهداشت اعلام کند و به دنبال آن معاونت پرستاری به سازمان مجری امر سفارش تربیت تعداد پرستار مورد نیاز را بدهد.


وی ضمن تاکید براینکه از ابتدا، این طرح یکساله برآورد شده بود، تصریح کرد: اما چندی پس از آغاز طرح مباحثی مبنی بر راه‌اندازی دانشکده‌هایی مانند دانشکده پرستاری برای تربیت کمک پرستار مطرح شد که نه قابل قبول است و نه وجود دارد؛ چراکه از روز اول با توجه به اینکه دوره آموزشی کمک پرستاران به صورت ۹ ماه دوره عملی و سه ماه دوره تئوری برآورد شده بود، قرارمان نیز تربیت یک ساله کمک پرستاران بود تا در هر سالی که دیگر نیازی به کمک پرستار نباشد، این روند متوقف شود.


میرزابیگی ادامه داد: از آنجایی که تربیت کمک پرستاران در مراکز دانشگاهی اتفاق نمی‌افتد و مراکز مجری محدودی کار تربیت کمک پرستار را به عهده گرفته بودند، توان ایجاد محدودیت برای تربیت کمک پرستار به میزان مورد نظر وجود داشت.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67155s, 19q