شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
کد خبر: 285350

گل ختمی را می توان با گیاهان ضد آبریزش ها مانند علف گربه یا خلط آوردهای دیگر مانند پوست درخت توت ترکیب کرد.

کدام گیاه دارویی برای درمان سرفه مفید است؟

سلامت نیوز-*دکترعباس حاجی آخوندی:گل ختمی را می توان با گیاهان ضد آبریزش ها مانند علف گربه یا خلط آوردهای دیگر مانند پوست درخت توت ترکیب کرد.


به گزارش سلامت نیوز، یکی از کاربران سیناپرس نوشته است: مدتی است که سرفه امانم را بریده است. مصرف انواع و اقسام داروها و قرص ها نیز تاثیری در کاهش سرفه هایم نداشته اند. آیا جوشانده های گیاهی می توانند برای درمان سرفه مفید باشند؟ کدامیک از گیاهان دارویی برای درمان سرفه توصیه می شوند؟


پاسخ:
سرفه یک انقباض عضلانی است که در واکنش به وجود تحریک یا انسداد در لوله های نای و حلق روی می دهد. سرفه اغلب با وجود عفونت هایی نظیر سرماخوردگی یا آنفلوآنزا همراه است اما گاهی علت آن تنش عصبی بوده و نشانه بیماری عضوی تلقی نمی شود. افراد مبتلا به سرفه های مزمن و بدون علت باید در مصرف داروها با متخصص شان مشورت کنند.

اما در مجموع می توان گفت که گیاهانی مانند گل ختمی( با خاصیت آرام کننده و خلط آور، تسکین دهنده التهاب پرده های مخاطی تنفسی)، زوفا( با خاصیت گرم کننده خلط آور، ضد اسپاسم مفید برای خلط رقیق و سرفه های پدیده آمده از برونشیت)، توت سفید( با خاصیت خلط آور خنک کننده، ضد سرفه، مناسب حالات پدید آمده از«گرمی»)، آنیسون( با خاصیت خلط آور، شل کننده، ضد چروک و ضد نفخ، مناسب سرفه های خشک تحریکی و عفونت های برونش) و گیلاس وحشی( با خاصیت مهار کننده سرفه های خشک، تحریکی و عصبی) برای درمان این عارضه کاربرد دارند.

گیاه گل ختمی را می توان به صورت دمکرده یا تنتور یا 5 میلی لیتر شربت از دمکرده گل و برگ ها استفاده کرد. همچنین گل ختمی را می توان با گیاهان ضد آبریزش ها مانند علف گربه یا خلط آوردهای دیگر مانند پوست درخت توت ترکیب کرد.

زوفا نیز به صورت دمکرده یا تنتور یا مخلوط 5 میلی لیتر روغن آن در 20 میلی لیتر روغن حامل برای مالیدن به قفسه سینه استفاده می شود. این گیاه را می توان در حالات مزمن با نیروبخش هایی مانند زنجبیل شامی ترکیب کرد( دو قسمت زوفا با یک قسمت زنجبیل شاملی).

توت سفید هم به صورت جوشانده یا تنتور استفاده می شود. توت سفید را می توان با گیاهان تسکین دهنده و خنک کننده مانند گل ختمی ترکیب کرد؛ در صورت وجود عفونت ترکیب با آویشن مناسب است.

1تا 2 میلی لیتر تنتور آنیسون نیز سه بار در روز، یا 10 قطره عصاره روغنی در 25 میلی لیتر روغن حامل برای مالیدن قفسه سینه استفاده می شود. این گیاه را با یک تا 2 میلی لیتر دمکرده کاهوی وحشی برای سرفه های تحریکی یا 2تا3 میلی لیتر تنتور آویشن یا زوفا در موارد عفونت، مخلوط کنید.

گیلاس وحشی هم به صورت دمکرده یا تنتور در دوزهای 2 میلی لیتری استفاده می شود. گیلاس وحشی را می توانید با گیاهان قابض مانند گل ماهور یا تونیک هایی مانند زنجبیل شامی یا مهار کننده های سرفه مانند کاهوی وحشی، در موارد شدید ترکیب کنید. البته این گیاه ممکن است باعث گیجی شود. افراد باید در عفونت های شدید از مصرف این گیاه خودداری کنند.

* استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha