غني‌سازي آرد؛ اختلاف بين دو وزارتخانه

۱۳۸۶/۰۲/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2856
غني‌سازي آرد؛ اختلاف بين دو وزارتخانه

مسعود ميرکاظمي، وزير بازرگاني، در گفت‌وگو با  همشهري، اين ادعا را بي‌پايه خواند و با بيان‌ اين‌كه دستگاه‌هاي ميكروفيدر در تمام کارخانجات نصب شده گفت: هزينه‌اي بالغ بر10 ميليارد ريال يارانه که براي تهيه پرميکس لازم بوده است بايد در بودجه وزارت بهداشت لحاظ مي‌شده است.

به گفته مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، قرار بوده بر اساس تعهد وزارت بازرگاني مبني بر خريد و تأمين پرميكس كه ماده اوليه مورد نياز براي غني‌سازي آرد با آهن و اسيد فوليك است، از ابتداي امسال آرد همه نان‌هاي كشور به صورت غني شده در اختيار نانواها و كارخانه‌هاي توليد نان صنعتي قرار گيرد، اما به علت عمل نكردن وزارت بازرگاني به تعهد خود، اين طرح ملي در اكثر استان‌هاي كشور متوقف شده است.

به گفته دكتر صفوي، درحالي‌که وزارت بازرگاني در سال 84 متعهد شده بود كه هزينه‌هاي تبعي غني‌سازي آرد را كه شامل تأمين پرميكس مورد نياز كارخانه‌هاي آرد است، تأمين كند، اما اكنون كه اقدامات لازم براي اجراي طرح ملي غني‌سازي آرد با آهن و اسيد فوليك از اول سال 86 فراهم شده است، معلوم شده كه وزارت بازرگاني هيچ اقدامي براي تأمين بودجه خريد پرميكس كه حدود 5 ميليارد تومان در سال است، انجام نداده است.

در واكنش به گفته‌هاي مدير دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت، وزير بازرگاني به پرسش خبرنگار همشهري اين‌طور پاسخ داد: وزارت بازرگاني در لايحه سال 86 پيشنهاد داده بود، اما سازمان مديريت آن را حذف کرد، با اين حال و با توجه به اهميت غني‌سازي و توليد نان با کيفيت، ما قضيه را پيگيري مي‌کنيم تا وزارت بهداشت اين اعتبار را تامين کند.

وي اضافه كرد: البته در صورتي که وزارت بهداشت نسبت به تخصيص بودجه لازم براي غني‌سازي آرد اقدام نکرد، وزارت بازرگاني تلاش مي‌کند تا از محل منابع داخلي خود نسبت به تامين اين اعتبار اقدام کند.

مبارزه با فقر آهن

كم‌خوني فقر آهن، گسترده‌ترين و شايع‌ترين نوع كمبود ريزمغذي‌ها در جهان است و تقريباً يك سوم جمعيت جهان را گرفتار كرده است. بر اساس آمارهاي جهاني حدود 50 درصد كودكان خردسال در كشورهاي در حال توسعه كم‌خون هستند. گرچه زنان و كودكان سنين قبل از  مدرسه (2 تا 5 سال) بيشتر در  معرض كم‌خوني قرار دارند  ولي كم‌خوني در كودكان بزرگتر و مردان هم ديده مي‌شود.

در كشور ما نيز، با شيوع 20 درصدي كم‌خوني فقر آهن، ساليانه در حدود 575 ميليون دلار به كشور ضرر و زيان وارد مي‌شود كه شامل افزايش موارد مرگ‌ومير و بيماري، روزهاي غيبت از كار و مدرسه، افت تحصيلي و مردودي، كاهش قدرت كار و توليد است؛ ضرر و زياني كه معمولاً از ديد مسئولين برنامه‌ريز و تخصيص دهندگان اعتبارات دور مي‌ماند و سرمايه‌گذاري براي غلبه بر آن را با مشكل مواجه مي‌كند.

بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي  وزارت بهداشت در سال1380  مشخص شد که  متاسفانه حدود 33 درصد كودكان زير دو سال، 26 درصد كودكان 6 ساله، 23 درصد نوجوانان دختر و پسر و 43 درصد زنان باردار از كمبود آهن رنج مي‌بــرند و حدود 38 درصد كودكان زير دو سال و 18 درصد كودكان 6 ساله و 21 درصد زنان باردار مبتلا به كم خونـــي هستند. شيوع كمبود آهن در استان سيستان و بلوچستان، جنوب خراسان و جنوب كرمان بالاتر از ساير نقاط كشور بود.

به همه اين دلايل و با رايزني‌هاي متخصصين و متوليان امر تغذيه و بهداشت از چند سال قبل، غني‌سازي آرد به ‌عنوان بهترين راهکار براي حل بحران پيش رو که پيش از اين هم در ساير کشورهاي دنيا نيز به اجرا درآمده بود، عنوان شد.

طرح غني‌سازي آرد با آهن ابتدا به‌صورت پايلوت در سال 1375 در منطقه شاهين شهر اصفهان به اجرا درآمد و با توجه به مثبت بودن نتايج در سال 1380 برنامه غني‌سازي آرد در استان بوشهر به مورد اجرا گذاشته شد. برنامه از نظر چگونگي اجرا، همکاري بين بخشي، نظارت و کنترل و برنامه ريزي موفق بود و بررسي‌ها نشان مي‌داد که غني‌سازي در بوشهر توانسته است از افزايش مشکل جلوگيري کرده و تا حدودي از کمبود پيشگيري کند.

با تمام اين تفاسير قرار بر اين بود که برنامه غني‌سازي آرد در سال جاري در تمام استانها به عنوان يکي از اولويت‌هاي وزارت بهداشت به اجرا درآيد. اما بنا بر اظهارات دکتر صفوي، اكنون حداكثر كارخانه‌هاي آرد 10 استان كشور با كمك استانداري‌ها يا با استفاده از پرميكس‌هاي مانده از قبل به غني‌سازي آرد ادامه مي‌دهند كه استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، آذربايجان شرقي و غربي، اصفهان، كرمان، يزد، سيستان و بلوچستان و هرمزگان هستند و بقيه استان‌ها با وجود تجهيز كارخانه‌هاي آردشان با دستگاه‌هاي ميكروفيدر امكان غني‌سازي را ندارند.

هزينه اثربخشي فراموش شده

دکتر ربابه شيخ‌الاسلام، مدير سابق دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت و يكي از مجريان طرح پژوهشي در وضعيت ريزمغذي‌هاي ايران با بيان اين‌كه غــني‌سازي مواد غذايي بسيار كم‌هزينه است و هزينه اثربخشي آن قابل توجه است، مي‌گويد: هزينه غني‌سازي آرد به ازاي هر فرد در سال حدود 120-100 تومان است در حالي كه با شيوع 20 درصدي فقر آهن و GDP  معادل 1700 دلار  در سال 1380، كارشناسان سازمان جهاني بهداشت ضرر و زيان حاصل از كم خوني فقر آهن را براي هر فرد در سال 7600 تومان برآورد كـرده‌اند.

او مي‌گويد در مجمــوع با صرف هزينه‌اي بالغ بر 8 ميليارد تومان مي‌توان تمامي آردهاي موجود در كشور را غني كرد كه بدين ترتيب از ضرر و زيان معادل 282 ميليون دلار در سال كه حاصل از اختلالات ناشي از كم خوني فقر آهن در كشور است جلوگيري خواهد شد
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.42752s, 18q