یک پزشک متخصص قلب و عروق:

ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

۱۳۹۸/۱۰/۰۴ - ۱۶:۲۹ - کد خبر: 286751
ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

سلامت نیوز: یک متخصص قلب و عروق:یک متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه به ازای هر 10 نخ سیگار، خطر مرگ براثر بیماری قلبی در مردان 18 و در زنان 31 درصد افزایش می‌یابد؛ ترک سیگار را مهمترین مداخله در کاهش این خطر دانست و گفت: هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر سید محمد وکیلی گفت: مصرف سیگار، مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را تا پنجاه درصد افزایش می‌دهد.
او با بیان اینکه سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها 24 برابر بیشتر به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند، گفت: آمارها نشان می دهد از هر پنج مرگی که در اثر مصرف سیگار اتفاق می افتد، دو مورد از آن به علت بیماری قلبی است.


این پزشک متخصص ادامه داد: مصرف سیگار می تواند خطر بروز سکته قلبی را تا شش برابر در بانوان و تا سه برابر در مردان افزایش دهد.
وی با یادآوری این نکته که بین تعداد مصرف سیگار و خطر بروز بیماری قلبی و عروقی، رابطه مستقیم وجود دارد، گفت: در ازای کشیدن ۱۰ نخ سیگار، خطر مرگ در اثر بیماری قلبی در مردان ۱۸ درصد و در بانوان ۳۱ درصد بالا می رود.


این پزشک متخصص با بیان اینکه قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران، احتمال گرفتگی قلب و عروق را تا 30 درصد افزایش می دهد، خاطرنشان کرد: مصرف سیگار و قلیان، مهم ترین عامل ایجاد بیماری های قلبی و عروقی و نیز بیماری ‌های تنفسی است.


وکیلی با اشاره به ا ینکه نیکوتین و سایر مواد سمی موجود در سیگار فرآیند سم ‌زدایی در بدن را مختل می ‌کند، گفت: به واسطه اختلال در سم زدایی طبیعی بدن، سلول ‌ها آسیب می ‌بینند و این موضوع عاملی موثر در بروز بیماری ‌های مختلفی مانند سرطان، افزایش کلسترول خون، مشکلات قلبی و عروقی، گردش خون و اختلالات تنفسی است.


این پزشک متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: مصرف سیگار و دخانیات سبب آسیب به پوشش دیواره رگ های خون رسانی کننده قلب، مغز و دیگر اعضای بدن می‌ شود.
او ادامه داد: مصرف سیگار سبب می‌ شود که خون آسان ‌تر لخته شده و لخته خون در صورت انسداد رگ‌ ها می‌ تواند منجر به بروز حمله قلبی و سکته مغزی شود.
وکیلی با تاکید براینکه ترک سیگار مهمترین مداخله موثر در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی است؛ گفت: ترک سیگار بین 30 تا 40 درصد خطر مرگ و میر به دلیل گرفتگی عروق قلبی را کاهش می دهد.
این پزشک متخصص با یادآوری اینکه افراد در معرض دود سیگار قرار گرفتن با افزایش 25 تا 30 درصدی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی همراه است، گفت: اثرات سودمند ترک سیگار در کاهش حوادث قلبی و عروقی و کاهش مرگ و میر، حتی در سالمندان هم دیده می شود، بنابراین هرگز برای ترک سیگار دیر نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.38886s, 19q