محققان دانشگاه سیدنی پروتئینی را یافته‌اند که می‌تواند بافت مجروح قلب را پس از حمله قلبی در حیوانات بزرگ بهبود بخشد و به دنبال استفاده از آن در آزمایشات انسانی هستند.

کشف پروتئینی برای کاهش خطر نارسایی قلب پس از حمله قلبی

سلامت نیوز:
محققان دانشگاه سیدنی پروتئینی را یافته‌اند که می‌تواند بافت مجروح قلب را پس از حمله قلبی در حیوانات بزرگ بهبود بخشد و به دنبال استفاده از آن در آزمایشات انسانی هستند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، بیماری‌های قلبی بزرگترین قاتل در جهان به شمار می‌آیند. بخش زیادی از مشکل این است که حتی اگر فرد از حمله قلبی جان سالم به در ببرد، آسیب به ماهیچه قلب منجر به مجروح شدن بافت قلب می‌شود که می‌تواند احتمال نارسایی قلبی را افزایش دهد.


به گزارش  نیو اطلس،اکنون محققان راهی برای بهبود کیفیت بافت مجروح در حیوانات یافته‌اند که عملکرد قلب را پس از وقوع سکته قلبی بهبود می‌بخشد.
این پروتئین درمانی به نام "rhPDGF-AB" نام‌گذاری شده است که قبلاً نشان داده بود که عملکرد قلب را در موش‌هایی که دچار حمله قلبی شده بودند، بهبود می‌بخشد.


گروهی از محققان در یک مطالعه جدید با هدف نزدیک کردن این درمان به آزمایشات انسانی تصمیم گرفتند آن را در حیوانات بزرگی نظیر خوک‌ها آزمایش کنند.
محققان دانشگاه سیدنی به همراه محققان موسسه تحقیقات پزشکی "WIMR" دریافتند که وقتی به خوک‌هایی که دچار حمله قلبی شده بودند، این پروتئین تزریق می‌شود، در واقع باعث ایجاد رگ‌های خونی جدید در قلب می‌شود که کاهش آریتمی بالقوه کشنده قلب را در پی دارد.


"جیمز چانگ" که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد، می‌گوید: این یک رویکرد کاملاً جدید است و هیچ روش درمانی فعلی قادر به تغییر مجروحیت قلب از این طریق نیست. درمان با "rhPDGF-AB" با بهبود مجروحیت و عملکرد قلب در اثر حمله قلبی منجر به افزایش میزان بقا در مطالعه ما شد.
وی می‌گوید اگرچه این درمان بر اندازه کلی جای جراحت تأثیر نمی‌گذارد، اما "rhPDGF-AB" با افزایش تنظیم و استحکام فیبر کلاژن باعث بهبود عملکرد قلب بعد از سکته قلبی می‌شود.


رویکردهای فعلی بر کاهش جراحت با بازگرداندن هرچه سریعتر خون و اکسیژن به قلب متمرکز است، اما با وجود بهبود نتایج کلینیکی، تا یک چهارم بیمارانی که چنین درمانی را دریافت می‌کنند همچنان متحمل نارسایی قلبی هستند.
علاوه بر این، بسیاری از افراد وجود دارند که حتی نمی‌دانند که دچار حمله قلبی شده‌اند یا نمی‌توانند به سرعت به بیمارستان بروند، بنابراین این درمان که پتانسیل بالایی دارد برای آنها قابل اجرا است.
"چانگ" می‌گوید: واضح است که برای بهبود عملکرد قلب بیمار به ویژه پس از سکته‌های قلبی بزرگ، نیاز فوری و برآورده نشده وجود دارد.
وی با بیان اینکه بیش از ۱۰ سال است که این درمان در حال توسعه است، گفت: در پی آن هستیم که این درمان را در سایر اندام دچار جراحت مانند کلیه‌ها به کار بگیریم.
این گروه امیدوار است که آزمایشات انسانی خیلی زود آغاز شود.
این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha