رها شدن فاضلاب خام در ۴۰۰ نقطه شهر

۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 288014
رها شدن فاضلاب خام در ۴۰۰ نقطه شهر

سلامت نیوز:از دوازدهم دي ماه سال گذشته ماجراي بوي نامطبوع در پايتخت آغاز شد. براي اولين بار بود که بويي شبيه به تخم‌مرغ گنديده در تهران انتشار يافت.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روزنامه آرمان ،شهروندان اظهارنظرهاي متعددي مي‌کردند و برايشان علامت سوال‌هايي در خصوص انتشار اين بو ايجاد شد. روزها گذشت؛ ابتدا مديران مقصر بوي نامطبوع را بر گردن زباله‌هاي تهراني‌ها انداختند و بعد دوباره فاضلاب مقصر شناخته شد اما در نهايت هم گفتند که ماشيني در حال گذر بوده و گاز مرکاپتان از آن نشت کرده، به همين دليل اين بو در تهران منتشر شده است.

پرونده سال گذشته نصفه و نيمه‌ ماند، اما دوباره امسال در همان تاريخ و همزمان با آلودگي هوا و در روزهايي که رطوبت هوا بالا بود اين بوي نامطبوع منتشر و تاکنون 4 بار در تهران منتشر شده است. اعضاي شوراي شهر تهران زماني که براي اولين بار در سال جاري اين بو منتشر شد به شهرداري تهران تاختند و گفتند برخي از دستگاه‌هايي که با کلي دفتر و دستک در حال فعاليت هستند نتوانسته‌اند اين بو را کشف کنند و شهرداري در اين زمينه ضعيف عمل کرده است.

در نتيجه محيط‌زيست استان تهران که متولي شناسايي بوي نامطبوع در تهران است به ميدان آمد؛ اما نه بوي نامطبوع سال گذشته را و نه منشأ بوي امسال را تاکنون پيدا نکرده‌اند. البته گفته‌اند به دليل اينکه باران در روزهايي که بوي نامطبوع در تهران منتشر شده باريده منشأ بو ناپديد شده است. تاکنون هم محيط‌زيست نتيجه قطعي را اعلام نکرده است و البته راهکارهاي متعددي براي اين موضوع در نظر گرفته اما متهم اصلي هنوز شناسايي نشده است.

در اين راستا محيط‌زيست شهرداري تهران گزارشي در خصوص بوي نامطبوع در تهران تهيه کرده و در جلسه غيرعلني شورا‌، شهردار تهران گزارش را ارائه کرده است. ‌البته در گزارشي که توسط شهرداري تهيه شده بود مقصر احتمالي اين بو گوگرد شناخته شده بود چرا‌که بر اساس جداول در روزهايي که انتشار بوي نامطبوع در تهران داشته‌ايم ميزان گوگرد بالا رفته بود.

سال گذشته تهران وارد شرايط اضطرار (آلودگي هوا) نشده و فقط تهران چند روزي هواي آلوده براي گروه‌هاي حساس جامعه داشته است اما امسال ميزان آلاينده‌ها بالاتر رفته و حتي چند روزي مدارس به تعطيلي کشانده شد. بسياري از کارشناسان اعلام مي‌کنند زماني که بوي نامطبوع در تهران منتشر مي‌شود هوا در حالت اينورژن است و رطوبت هم بالاست.

شهرداري تهران بعد از تذکرهاي پي در پي اعضاي شوراي شهر اقدام به خريد دستگاه‌هاي سنجش بو از اروپا کرده است. هنوز اين دستگاه‌ها به تهران نرسيده‌اند اما گفته مي‌شود در صورت نصب اين دستگاه‌ها مي‌توان در روزهايي که بوي نامطبوع در تهران منتشر مي‌شود دلايل آن را شناسايي کرد.


بررسي تمام سناريوهاي احتمالي
شينا انصاري، مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران در اين باره به فارس، گفت: گزارشي تهيه و در جلسه شورا مطرح و مقرر شده است گروه کارشناسي با استفاده از نيروهاي دانشگاهي تشکيل و به صورت کاملا بي‌طرفانه به اين موضوع رسيدگي شود. وي با بيان اينکه تمام سناريوهاي احتمالي بررسي مي‌شود، گفت: موضوع آلودگي بو پيچيدگي‌هاي زيادي دارد و با موضوع آلايندگي هوا متفاوت است.

ممکن است آلاينده‌هاي منتشر شده اوليه در شرايط خاص ترکيب و باعث ايجاد آلاينده ثانويه شود و براي رسيدن به کانون يا کانون‌هاي آلايندگي بايد کارهاي تحقيقاتي زيادي انجام شود.

مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه با دستگاه‌هاي موجود و با روش‌هاي آزمايشگاهي بايد به موضوع بو رسيدگي شود، ‌گفت: بايد از تجربيات کشورها در اين زمينه استفاده کرد و البته ما چند جلسه هم با اين گروه دانشگاهي داشته‌ايم. انصاري با بيان اينکه گزارش‌هايي که قبلا تهيه مي‌شد بر اساس پهنه‌بندي و با توجه به تماس‌هاي ثبت شده شهروندان در سامانه 137 در خصوص موضوع بو بوده است، گفت: يکي از سناريوهاي کانون بو، جنوب تهران است.

البته بر اساس ثبت شکواييه‌هايي که داشته‌ايم بيشترين ثبت در مناطق 6، 10 و 11 بوده است. جالب است که در مناطق جنوبي که در جوار کانون بو هستند ميزان بو کمتر بوده البته در برخي روزها اصلا نبوده است. وي با تاکيد بر اين موضوع که نمي‌توان با قطعيت در اين باره صحبت کرد،‌ گفت: اين گروه علمي علاوه بر ثبت شکواييه‌‌ پرسش‌نامه‌هايي براي کارشناسان تهيه کرده‌اند.

مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران ادامه داد: ما پرسش‌نامه‌ها را بين محيط‌زيست مناطق 22‌گانه توزيع کرده‌ايم تا در اين باره پاسخ دهند. جالب است که در اين پرسش‌نامه مواردي مانند اينکه اين بو شبيه چيست؟ شدت و موارد ديگر آورده شده است تا بتوانيم با جزئيات کامل به اين موضوع ورود کنيم.

انصاري با بيان اينکه در حال حاضر با دستگاه‌هاي اندازه‌گيري محيط‌زيست که دقت آن حدود PPM است اين کار انجام مي‌شود، گفت: شهرداري تهران دو دستگاه جديد خريداري کرده و هنوز اين دستگاه‌ها به کشور نرسيده است. وي اضافه کرد: با ورود اين دستگاه‌ها و پر‌کردن پرسشنامه‌ها مي‌توانيم منشأ بو را مشخص کنيم. مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران به انتشار بو در چند روز گذشته در تهران اشاره کرد و گفت: با پرسش‌نامه‌هايي که توزيع کرده بوديم بلافاصله مناطق جزئيات را اعلام کردند. بنابراين بايد خروجي اين موضوع تجزيه و تحليل شود.

به گفته انصاري، وارونگي دما، رطوبت هوا، سرعت محدود باد و جهت وزش باد در روزهايي که بوي نامطبوع در تهران منتشر مي‌شود در نظر گرفته مي‌شود. وي با بيان اينکه قرار است اين دو دستگاه سنجش بو در شهرداري نصب شود، گفت: البته اين را هم بگويم که در حال حاضر محيط‌زيست استان همکاري خوبي داشته است. مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش که آيا شهرداري وظيفه‌اي در قبال خريد اين دستگاه‌ها دارد، گفت: به هر حال يکي از سناريوهاي بو، مرکز دفن زباله در آرادکوه است و شناسايي منشأ بو يکي از دغدغه‌هاي مديريت شهري است.

انصاري در خصوص سناريوهاي احتمالي بو گفت: يکي از سناريوهاي ديگر فاضلاب‌هاي شهر تهران است که گفته مي‌شود در 400 نقطه انفصال فاضلاب داريم. وي در خصوص انفصال فاضلاب گفت: يعني فاضلاب خام در کانال‌ها رها شده است و اين بو با توجه به وضعيت اينورژن بيشتر استشمام مي‌شود، چرا که در شرايط اينورژن شهر محصور و لايه دود گرفته دارد و به خاطر همين اين بو بيشتر منتشر مي‌شود. مديرکل محيط‌زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه گفته مي‌شود منشأ اين بو آمونياک يا گوگرد است، گفت: احتمال اينکه گوگرد باشد بيشتر است. هنوز دستگاه‌هاي سنجش بو به تهران نرسيده است اما گفته مي‌شود که با ورود اين دستگاه‌ها بخش عمده‌اي از مشکلات برطرف و مقصر بوي پايتخت شناسايي مي‌شود.


در حال پيگيري هستيم
زهرا صدراعظم‌نوري، رئيس کميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران در اين باره به فارس، گفت: همچنان در حال پيگيري موضوع بوي نامطبوع در تهران هستيم. مي‌دانيد که موضوعات متعددي در اين باره مطرح است و براي اينکه به يقين بيشتري برسيم شهرداري را موظف کرده‌ايم دستگاه‌هايي را در اين زمينه خريداري کند.

اين کار انجام شده است و قرار اين دستگاه‌ها در سازمان مديريت بحران و احتمالا اداره کل محيط‌زيست شهرداري نصب شود. وي با بيان اينکه به هر حال بايد تمهيداتي انديشيده شود، گفت: اين دستگاه‌ها مي‌توانند بعد از فعال شدن در شناسايي منشأ بو کمک کنند.

رئيس کميسيون سلامت و محيط‌زيست شوراي شهر تهران با بيان اينکه در حال حاضر وضعيت عادي است، گفت: اميدواريم در آينده ديگر اين بو منتشر نشود. ماجراي بوي نامطبوع از سال گذشته آغاز شده و امسال هم اين بو را استشمام کرده‌ايم. البته انتشار اين بو در شرايط خاص وارونگي دما و بارندگي‌ها ايجاد مي‌شود و در برخي از مناطق تهران اين بو احساس مي‌شود.

نوري با بيان اينکه برخي سناريوها به دليل انتشار بو در روزهاي بارندگي کنار زده مي‌شود، گفت: ببينيد اگر موضوع انتشار بو از آرادکوه مطرح باشد ما دائما در آنجا زباله داريم و بايد اين بو دائمي باشد و در طول سال استشمام شود. البته بايد در فصل تابستان که گرماي بيشتري وجود دارد اين بو بيشتر باشد اما اين‌طور نيست. همچنين اين بو در روزهايي که منتشر شده است در محدوده آرادکوه استشمام نشده و در مناطقي بوده که کيلومترها با آرادکوه فاصله داشته است.

به همين دليل بعضي از سناريوها کنار زده مي‌شود. وي تاکيد کرد: احتمال مي‌رود که اين بو از سولفور يا آمونياک باشد. به همين دليل واحدهاي آلاينده و کارخانه‌هايي که گوگرد، سولفور يا آمونياک توليد مي‌کنند را بررسي مي‌کنيم. بنابراين شايد يکي از مقصران انتشار بوي نامطبوع در تهران کارخانه‌ها باشد که البته با ورود دستگاه‌هاي جديد و سنجش بو مي‌توانيم به راحتي به منشأ دست پيدا کنيم.

بر اساس اين گزارش، با گذشت 13 ماه از انتشار بوي نامطبوع در تهران هنوز مقصر اين حادثه مشخص نيست. البته با تحقيقات انجام شده و همچنين کمک از دانشگاه‌ها و پر کردن پرسش‌نامه‌ها به نتايج اوليه‌اي رسيده‌اند.

يکي از متهمان اداره فاضلاب است. البته برخي از اعضاي شوراي شهر هم مي‌گويد يکي از متهمان اصلي بوي نامطبوع پايتخت احتمالا کارخانه‌ها هستند. منتظر هستيم تا دستگاه‌هاي سنجش بو از اروپا وارد کشور شود تا هر چه سريع‌تر منشأ بوي نامطبوع در تهران مشخص شود؛ هر چند به گفته مسئولان اين بو ضرري براي شهروندان ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.08189s, 19q